Ulrich Tukur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulrich Tukur
Ilustracja
Imię i nazwisko Ulrich Scheurlen
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1957
Viernheim
Zawód aktor, muzyk
Współmałżonek dwukrotnie żonaty:
  • z Amber Wood (rozwód), 2 córki: Lilli i Marlene;
  • z Katharina John (od 2003)

Ulrich Tukur (ur. 29 lipca 1957 w Viernheim jako Ulrich Scheurlen) – niemiecki aktor i muzyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tukur wychował się w okolicach Hanoweru, gdzie w 1977 r. ukończył szkołę średnią. Uczestniczył w wymianie młodzieży z (USA), gdzie ukończył szkołę w Bostonie. W tym okresie poznał swoją pierwszą żonę Amber Wood, z którą ma dwie córki - Marlene i Lilian. Po odbyciu służby wojskowej podjął studia na kierunkach germanistyka, anglistyka oraz historia na uniwersytecie w Tybindze. W tym czasie dorabiał jako muzyk. Propozycja roli teatralnej obudziła w nim zainteresowanie teatrem i aktorstwem. W 1980 r. podjął naukę tego zawodu w konserwatorium w Stuttgarcie.

Po ukończeniu studiów aktorskich w 1983 r. Tukur trafił do w teatru w Heidelbergu. W filmie zadebiutował jako jeszcze student w Białej Róży (niem. Die Weiße Rose) w reżyserii Michaela Verhoevena, gdzie zagrał Willi'ego Grafa.

Rok 1984 przyniósł przełom w jego karierze teatralnej, kiedy to uznany reżyser Peter Zadek powierzył mu rolę Joshuy Sobola w sztuce Getto. Od tego czasu grał w licznych przedstawieniach i filmach, wielokrotnie w roli tytułowej. W 1986 r. wybrany aktorem roku przez niemieckich krytyków teatralnych, w latach 1995-2003 dyrektor hamburskiego teatru Kammerspiele, obecnie jeden z najbardziej cenionych aktorów niemieckich. Uczestniczył w wielu międzynarodowych produkcjach filmowych.

Od roku 1989 Tukur jest ponownie czynny także jako muzyk.

Wraz z drugą żoną, fotograficzką Kathariną John mieszka od 1999 r. we Włoszech.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]