Ulrich von Jungingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulrich von Jungingen
ilustracja
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Okres od 1407
do 1410
Poprzednik Konrad V von Jungingen
Następca Heinrich V von Plauen
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 1360
Hohenfels
Data i miejsce śmierci 15 lipca 1410
pod Grunwaldem
Miejsce spoczynku Zamek w Malborku

Ulrich von Jungingen (Ulryk von Jungingen) (ur. 1360 w Hohenfels, zm. 15 lipca 1410 pod Grunwaldem) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1407-1410[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Brat poprzedniego wielkiego mistrza Konrada. Rezydował w Człuchowie, w latach 1396-1404 był komturem Bałgi, a później wielkim marszałkiem i komturem Królewca. Od 1407 r. pełnił funkcję wielkiego mistrza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakonu krzyżackiego). Według Kroniki Gdańskiej, umierający Konrad V von Jungingen ostrzegać miał dostojników krzyżackich przed wyborem swego wojowniczego brata na następcę, nazywając go głupcem.

W obliczu groźby konfliktu z Polską, poczynił szereg posunięć wzmacniających państwo na wypadek wojny. Jednym z nich była rezygnacja z dalekosiężnych planów brata Konrada w sferze dominacji nad Bałtykiem. W 1409 r. doszło do sprzedaży Gotlandii królowej Szwecji, Danii i Norwegii Małgorzacie, za cenę niższą od tej, jaką Krzyżacy zapłacili władcy Meklemburgii za zrzeczenie się praw do wyspy. Ulrich zdecydował się na ten krok w celu skoncentrowania sił zakonu na odcinku lądowym, mimo że państwa skandynawskie, połączone od 1397 r. unią kalmarską przeżywały wewnętrzne trudności, i mimo wielkich sum włożonych w fortyfikację wyspy.

W 1409 roku utracił Żmudź. W tym samym roku uderzył na ziemię dobrzyńską, rozpoczynając wojnę polsko-krzyżacką. Zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. dowodząc wojskami krzyżackimi. Ulricha von Jungingena zabił prawdopodobnie przedchorągiewny królewskiej chorągwi nadwornej Mszczuj ze Skrzynna[potrzebny przypis]. Król Władysław Jagiełło polecił odesłać ciało z honorami do stolicy państwa zakonnego. Wielki mistrz został pochowany w kaplicy św. Anny na zamku krzyżackim w Malborku.

W filmie Krzyżacy z 1960 roku rolę Ulricha von Jungingena odtwarzał Stanisław Jasiukiewicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazimierz Lepszy, Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. Wiedza Powszechna Warszawa 1968, s.219.


Poprzednik
Konrad von Jungingen
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Wielki mistrz zakonu krzyżackiego
1407 - 1410
Template - Grand Master of the Teutonic Order.svg Następca
Henryk von Plauen