Ulryk Czerwonka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oldrzych Czerwonka
Oldřich Červonka
Data śmierci 1465
Przebieg służby
Siły zbrojne wojska najemne zakonu krzyżackiego
wojska najemne Królestwa Polskiego
Stanowiska dowódca oddziałów najemnych
Główne wojny i bitwy wojna trzynastoletnia
Późniejsza praca starosta

Ulryk (Oldrzych) Czerwonka (czes. Oldřich Červonka; zm. w 1465) – dowódca czeskich oddziałów najemnych walczący po obydwu stronach konfliktu w wojnie trzynastoletniej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia Czech. Początkowo w wojnie trzynastoletniej toczonej między Polską a Zakonem Krzyżackim, walczył po stronie Zakonu dowodząc najemnikami z Czech. Ponieważ przez wiele miesięcy zakon zalegał z płaceniem żołdu, w czerwcu 1457 roku za sumę 190 tysięcy węgierskich florenów Oldrzych Czerwonka sprzedał Polsce krzyżackie zamki: w Malborku, Tczewie i Iławie. Dzięki temu, 7 czerwca król Kazimierz IV Jagiellończyk uroczyście wjechał do Malborka, a wielki mistrz Ludwig von Erlichshausen był zmuszony przenieść siedzibę Zakonu do Królewca. W nagrodę Czerwonka otrzymał nadania zamków w Kowalewie, Świeciu i Golubiu, gdzie sprawował urząd starosty oraz godność pierwszego starosty królewskiego na zamku w Malborku. W latach 1457-1458 Ulryk Czerwonka walcząc po polskiej stronie bronił Malborka przed wojskami zakonu krzyżackiego[1]. Po jego interwencji z polskiej niewoli został zwolniony Bernard Szumborski[2].

W 1460 roku Czerwonka, po powrocie do Pragi, został uwięziony przez Jerzego z Podiebradów, za zdradę Zakonu i złamanie zasady honoru i wierności. Po dwóch latach uwolniono go dzięki polskiej interwencji. Powrócił do Polski i jeszcze w 1462 roku wziął udział w odbiciu miasta Golubia z rąk wojsk krzyżackich dowodzonych przez Bernarda Szumborskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa, Mała encyklopedia wojskowa MON Warszawa 1967, t.1, s.271.
  2. Marian Biskup, Dzieje narodu i państwa polskiego. Wojna trzynastoletnia KAW Kraków 1990, s.53.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Krupa (red.): Encyklopedia wojskowa t. I. Warszawa: Bellona, Wydawnictwo naukowe PWN, 2007, s. 167. ISBN 978-83-11-10727-4.