Ulryk z Cluny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulryk z Cluny
Data i miejsce urodzenia 1029
Ratyzbona
Data i miejsce śmierci 10 lipca 1093
Grüningen
Czczony przez Kościół katolicki

Ulryk z Clunu, znany także jako Ulryk z Zell, Ulryk z Regensburga, Wulderyk (ur. 1029 w Ratyzbonie, zm. 10 lipca 1093 w Grüningen) – święty Kościoła katolickiego, niemiecki duchowny, mnich w Cluny, następnie przeor klasztoru w Mareigny, a przez pewien czas także w klasztorze w Peterlingen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na początku 1029 roku w Ratyzbonie, w zamożnej, pobożnej rodzinie, jako syn Bernholda i Bukki. Spokrewniony był z Gebhardem II, biskupem Ratyzbony oraz z Nidgerem, biskupem Fryzyngi. Ulryk wychował się w opactwie św. Emmerana w Ratyzbonie, gdzie poznał Wilhelma z Hirsau, z którym do końca życia łączyły go więzy przyjaźni. Święcenia diakonatu przyjął z rąk Nidgera, biskupa fryzyngijskiego. Ulryk w 1046 roku towarzyszył cesarzowi Henrykowi III w podróży do Rzymu. W 1051 roku rozdawszy swój majątek i zrzekłszy się pełnionych funkcji wyruszył z pielgrzymką do Ziemi Świętej, z której powrócił w następnym roku. Po powrocie do Ratyzbony Ulryk bezskutecznie próbował założyć klasztor benedyktynów, jednak ostatecznie w 1061 roku wstąpił do klasztoru w Cluny, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce został opatem w klasztorze w Mareigny. Doznał tam wypadku, w którym stracił oko, po czym zrzekł się urzędu przeora i powrócił do Cluny. Niebawem Ulrykowi przyszło kolejny raz opuścić Cluny, stał się bowiem przeorem klasztoru w Peterlingen, w diecezji lozańskiej, której biskupem był Burchard. Ulryk wszedł z nim w konflikt, spowodowany różnicami poglądów, wskutek którego opuścił Peterlingen i trzeci już raz zamieszkał w Cluny. Dzięki jego staraniom po raz pierwszy reformie kluniackiej poddany został niemiecki klasztor. W 1087 roku Ulryk wraz z grupą uczniów przeniósł się do Zell w Schwarzwaldzie, gdzie w 1091 roku stracił wzrok. Zmarł sześć lat później w Grüningen, które na jego część nazwano później Sankt Urlik (z niem. Święty Ulryk). Po śmierci mnich został uznany za świętego. Po raz pierwszy jego wspomnienie uroczyście obchodzono 14 lipca 1139 roku.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Św. Ulryk z Cluny jest patronem osób niewidomych i cierpiących na choroby oczu. Jego atrybuty to pastorał, księga, krzyż i opactwo. W ikonografii przedstawiany jest w habicie benedyktyna.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]