Ultramaraton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ultramaraton – bieg długodystansowy na dystansie większym niż maraton, czyli powyżej 42,195 km.

Co roku rozgrywane są oficjalne mistrzostwa świata i Europy na dystansie 100 km oraz w biegu 24-godzinnym (24 h). Inne popularne dystanse ultramaratońskie to: 50 km, 100 mil oraz 6h, 12h, 48h. Najbardziej znani na świecie ultramaratończycy to: Grek Janis Kuros i Amerykanin Scott Jurek.

Najbardziej znane ultramaratony na świecie:

  • uliczne – Biel/Bienne 100 km, Comrades Marathon, London to Brighton, Spartathlon, Two Oceans Marathon
  • górskie – Tenzing-Hillary Everest Marathon, Canadian Death Race, Ultra-Trail du Mont-Blanc, Hardrock Hundred Mile Endurance Run, Leadville Trail 100, Mountain Masochist Trail Run, Swiss Alpine Marathon
  • ekstremalne – Marathon des Sables, Badwater Ultramarathon, 4 Deserts
  • wielodniowe – Lake Balaton Supermarathon, Self-Transcendence 3100 Mile Race

Ultramaraton w Polsce[edytuj]

Najbardziej popularnym biegiem ultramaratońskim w Polsce jest Supermaraton Kalisia. Podczas tej imprezy rozgrywane są mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet na dystansie 100 km.

Dużą popularnością cieszą się w Polsce ultramaratony górskie: Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, Sudecka Setka w Sudetach, Bieg 7 Dolin w Beskidzie Sądeckim czy najdłuższy w Polsce Bieg 7 Szczytów w Sudetach.

Do czołówki światowej należeli Polacy: August Jakubik, Jan Szumiec, Przemysław Jamont, Jerzy Wróblewicz, Andrzej Magier, Piotr Sękowski, Ryszard Płochocki, Piotr Kuryło. Nadal jednym z najlepszych ultramaratończyków jest Jarosław Janicki.

Ultramaratony a płeć[edytuj]

Kobiety mają większe szanse na wygranie z mężczyznami niż w innych sportach[1]. Mężczyźni mają lepsze predyspozycje genetyczne do rozwoju rozmiaru i siły mięśni. Ponadto mają budowę miednicy i bioder lepiej przystosowaną do szybkiego biegu. W ultramaratonach szybkość i większe mięśnie nie zapewniają już przewagi, a mogą być obciążeniem. Na wyniki ma wpływ głównie zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Kobiety mają więcej tłuszczu, a ponadto potrafią go metabolizować lepiej niż mężczyźni[2].

Przypisy

  1. Kobieta pokonała mężczyzn w biegi 48-godzinnym - Katowice 20.06.2010 (pol.). Maratończyk, 20.06.2010. [dostęp 2017-04-14].
  2. Jeff Galloway: Bieganie metodą Gallowaya. s. 187. ISBN 978-83-246-3320-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]