Ultravox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ultravox
Ilustracja
Inne nazwy

Tiger Lily

Rok założenia

1974

Pochodzenie

 Wielka Brytania

Gatunek

synthpop[1], new wave[1], new romantic[1], pop rock[1], dance-rock[1], post punk[1], rock alternatywny[1], rock elektroniczny[2]

Aktywność

1974–1987
1992–1996
2008–2013

Wydawnictwo

EMI
Polygram
Chrysalis Records

Powiązania

Visage

Skład
Midge Ure, Chris Cross, Billy Currie, Warren Cann
Byli członkowie
John Foxx, Steve Shears, Robin Simon, Tony Fenelle, Sam Blue, Vinny Burns
Strona internetowa

Ultravoxbrytyjski zespół rockowy założony w 1974, uznawany za jednego z twórców stylu new romantic.

Największymi przebojami zespołu są: Dancing with Tears in My Eyes, Vienna, Hymn, The Voice, All Fall Down i All Stood Still.

Historia zespołu[edytuj | edytuj kod]

Midge Ure w 1984

Początkowo występował pod nazwą Tiger Lily, jednak w lipcu 1976 zmienił nazwę na Ultravox. Za założyciela grupy uznaje się Johna Foxxa (właśc. Dennis Leigh). Po odejściu założyciela zespołu wydawało się, że grupa przestanie istnieć. Gdy pod koniec 1979 do Ultravox dołączył charyzmatyczny wokalista i gitarzysta Midge Ure, zaczął się nowy okres w historii zespołu.

Ultravox w 1981.
Ultravox w 2012.

W 1986 podczas sesji „U-vox” grupę opuścił perkusista Warren Cann z powodu różnic artystycznych. Grupa promowała tę płytę m.in. na koncertach w Polsce. Płyta nie odniosła sukcesu komercyjnego i w maju 1987 Midge Ure opuścił zespół, by kontynuować karierę solową rozpoczętą dwa lata wcześniej. W 1991 pod nazwą Ultravox wznowił działalność klawiszowiec Billy Currie. Ponieważ w grupie poza nim, nie znalazł się nikt z wcześniejszych składów grupa nie była w stanie odnieść jakiegokolwiek sukcesu komercyjnego. Zespół wydał dwie płyty studyjne i w 1996 rozwiązał się. Midge Ure w wywiadzie dla jednego z magazynów („Teraz Rock”) przyznał, że nie ma zamiaru już nigdy reaktywować Ultravox.

W listopadzie 2008 na swojej oficjalnej stronie internetowej zespół ogłosił reaktywację w klasycznym składzie (Ure, Currie, Cross, Cann). W kwietniu 2009 odbyła się trasa „Return to Eden” po Wielkiej Brytanii. Były to pierwsze występy w tym składzie od koncertu na Live Aid w 1985.

28 maja 2012 roku miała miejsce premiera nowego studyjnego albumu „Brilliant” (na pierwszego singla został wybrany utwór tytułowy).

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje i albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]