Umowa pożyczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oryginalna umowa pożyczki pieniężnej z roku 1912

Umowa pożyczkiumowa, w ramach której pożyczkodawca oddaje na własność pożyczkobiorcy pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do oddania tej samej ilości pieniędzy lub rzeczy (tego samego gatunku i jakości) po upływie ustalonego w umowie czasu (art. 720 § 1 kc). Umowa taka jest jedną z najbardziej popularnych umów w obrocie gospodarczym. Jest jednocześnie podstawową i najprostszą czynnością kredytową[1].

Termin zwrotu pożyczki[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie został przez strony w umowie oznaczony, dłużnik obowiązany jest ją zwrócić w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia dokonanego przez dającego pożyczkę (art. 723 kc).

Odpłatność/nieodpłatność[edytuj | edytuj kod]

W zależności od woli stron, pożyczka może być odpłatna lub nieodpłatna. Najczęstszą formą odpłatności za pożyczkę pieniężnąodsetki – ustawowe lub ustalone przez strony (umowne).

Forma[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wartość pożyczki jest wyższa aniżeli tysiąc złotych, to umowa pożyczki powinna być zawarta w formie dokumentowej. Jest to jednak forma zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych (ad probationem). Umowa powinna zawierać informacje dotyczące:

  • kosztów pożyczki,
  • zabezpieczenia spłaty zobowiązania,
  • dodatkowego ubezpieczenia,
  • przedłużenia pożyczki,
  • form kontaktu pomiędzy stronami zobowiązania[2].

Odstąpienie od umowy[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy ze względu na złą sytuację majątkową biorącego pożyczkę, wówczas dający pożyczkę (o ile o tych okolicznościach nie wiedział i nie mógł się z łatwością dowiedzieć) może odstąpić od umowy i – co się z tym wiąże – odmówić wydania przedmiotu pożyczki.

Od umowy może również odstąpić osoba biorąca pożyczkę – zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim ma na to 14 dni, które liczone są od dnia zawarcia umowy[3].

Naprawienie szkody[edytuj | edytuj kod]

Gdyby się okazało, że rzeczy otrzymane przez biorącego pożyczkę mają wady, wtenczas dający ma obowiązek naprawić szkody, jakie wyrządził biorącemu przez to, iż pomimo że wiedział o wadach, nie zawiadomił go o ich istnieniu. Okolicznością wyłączającą powstanie powyższego obowiązku jest sytuacja, w której biorący mógł z łatwością owe wady zauważyć. Zasada ta ma jednak charakter dyspozytywny – strony umowy mogą kwestię naprawienia szkody zmodyfikować lub wyłączyć z umowy[4].

Roszczenie biorącego pożyczkę, o wydanie jej przedmiotu, przedawnia się z upływem sześciu miesięcy licząc od momentu, w którym przedmiot miał zostać wydany (czyli nie liczy się tu moment zawarcia umowy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Umowa pożyczki. Na co zwracać szczególną uwagę – PRNews.pl (Dostęp: 2013-02-13).
  2. Umowa pożyczki czyli nie daj się oszukać!, Sowa Finansowa, 28 czerwca 2018 [dostęp 2019-02-27] (pol.).
  3. Katarzyna Fodrowska (red.), Odstąpienie od umowy chwilówki pożyczki kredytu – wzór, chwilowo.pl, 7 czerwca 2019 [dostęp 2019-09-17] (pol.).
  4. Umowa pożyczki – darmowy wzór z szerokim omówieniem, Poradnik Przedsiębiorcy [dostęp 2019-02-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]