To jest dobry artykuł

Uncharted (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uncharted
Uncharted logo.png
Logo serii
Producenci Naughty Dog
SCE Bend Studio
One Loop Games
Wydawcy Sony Computer Entertainment
Dystrybutorzy POL: Sony Computer Entertainment
Scenarzysta Amy Hennig
Kompozytor Greg Edmonson
Clint Bajakian
Henry Jackman
Pierwsza gra z serii Uncharted: Drake's Fortune (2007)
Ostatnia gra z serii Uncharted 4: A Thief's End (2015)
Platformy PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
Gatunek przygodowa gra akcji

Uncharted – seria przygodowych gier akcji przedstawionych z perspektywy trzeciej osoby, w których gracz wciela się w postać podróżnika i poszukiwacza skarbów Nathana Drake'a. Główna seria na PlayStation 3 została wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog, natomiast Złota Otchłań na PlayStation Vita przez Bend Studios. Gry z serii Uncharted są wydawane i dystrybuowane przez Sony Computer Entertainment oraz używają różnych wersji autorskiego silnika Naughty Dog Game Engine wspomaganego w fizyce przez silnik Havok.

Seria została zapoczątkowana w 2007 roku przez Uncharted: Drake's Fortune, gdzie Nathan Drake poszukiwał skarbów ze słynnego zaginionego miasta El Dorado. W 2009 roku wydano sequel zatytułowany Uncharted 2: Among Thieves, w którym główny protagonista poszukiwał ukrytej pod Tybetem krainy Shambala, aby zapobiec zdobyciu przez radzieckiego zbrodniarza buddyjskiego szafiru Cintamani. W kolejnej części, będącej zwieńczeniem trylogii, zatytułowanej Uncharted 3: Oszustwo Drake'a, Nathan przemierzał pustynię Rub' al Khali w poszukiwaniu miasta z islamskich wierzeń – Iremu – w czym przeszkadzała mu tajemnicza sekta. W prequelu serii, czyli Złota Otchłań rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci hiszpańskich konkwistadorów poszukujących 400 lat temu w środkowej Panamie mitycznej Złotej Otchłani. Ponadto w książce Uncharted: The Fourth Labirynth wpadł na trop legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. W trakcie imprezy PlayStation 4 All Access została zapowiedziana kolejna część serii, która zostanie wydana na PlayStation 4. Podczas E3 2014 ujawniono jej podtytuł – A Thief's End i zaprezentowano fragment rozgrywki.

Gry z serii Uncharted zostały bardzo dobrze przyjęte w mediach. Najwięcej nagród – ponad 200 tytułów Gry Roku – oraz najlepsze średnie ocen w agregatorach uzyskała część druga. Według źródeł Sony Computer Entertainment sprzedano 17 320 000 egzemplarzy gier z serii, natomiast organizacja VGChartz ocenia sprzedaż na 17 330 000 egzemplarzy. Dzięki dużej popularności gier powstały także: turowa komputerowa gra karciana Uncharted: Pogoń za fortuną, seria komiksów DC Comics, animowane komiksy Uncharted: Eye of Indra wydawane w PlayStation Store, a w produkcji znajduje się film.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Oś czasu serii gier Uncharted
 
2007– Drake's Fortune
2008–
2009– 2: Among Thieves
2010–
2011– 3: Oszustwo Drake'a
2012– Złota Otchłań
Pogoń za fortuną
2015– The Nathan Drake Collection
2016– A Thief's End

Uncharted: Drake's Fortune[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Drake's Fortune.

Pierwsza gra komputerowa z serii, zatytułowana Uncharted: Drake's Fortune, została zapowiedziana podczas prezentacji Sony na targach E3 2006 w Los Angeles[1]. Jednak dopiero w lutym 2007 ujawniono jej tytuł[2]. Europejska premiera gry odbyła 7 grudnia 2007 roku, czyli prawie trzy tygodnie po amerykańskiej[3]. Gra opiera się na kilku rodzajach rozgrywki: wymianach ognia z wykorzystaniem systemu osłon[4], lub walce wręcz[5], sekcjach platformowych polegających na wspinaczce, przeskakiwaniu pomiędzy półkami skalnymi lub budynkami, czy interakcji z otoczeniem oraz rozwiązywaniu zagadek opartych na dzienniku gracza[6]. Ponadto w grze występują etapy, podczas których gracz ma okazję sterować skuterem wodnym oraz działem przeciwpancernym zamontowanym na jeepie[7][8]. Do sierpnia 2012 roku gra sprzedała się w łącznym nakładzie 4,25 mln egzemplarzy[9].

Uncharted 2: Among Thieves[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 2: Among Thieves.

O kontynuacji pierwszej części, Uncharted 2: Among Thieves poinformował Christopher Balestra, wiceprezes studia Naughty Dog na łamach francuskiego magazynu „PlayStation 3 Magazine” we wrześniu 2008 roku[10]. W grudniu 2008 roku ujawniono podtytuł gry – Among Thieves – oraz opublikowano pierwszy zwiastun[11]. Produkcja została wydana 16 października 2009 roku w Europie[12] w pełnej polskiej wersji językowej, w której głos głównej postaci podkładał Jarosław Boberek[13]. Gra była jeszcze bardziej widowiskowa niż poprzedniczka i cechowała się szybkim tempem akcji. Nathan Drake kilka razy ucieka przed ostrzeliwującym go śmigłowcem lub czołgiem, jest zmuszony przeskakiwać pomiędzy jadącymi po górskich drogach Tybetu ciężarówkami oraz wraz ze swoją przyjaciółką Eleną dogonić samochodem terenowym pociąg, w którym jest pod ciągłym ostrzałem wrogów[14]. Gra w przeciwieństwie do poprzedniczki wprowadzała tryb rozgrywek wieloosobowych, w których gracze mogą zarówno współzawodniczyć, jak i współpracować w trybach opartych na kooperacji, w których wrogami są komputerowi przeciwnicy[15]. Ponadto wydano cztery dodatki DLC rozbudowujące tryb gry wieloosobowej[16]. Do grudnia 2011 roku Sony Computer Entertainment sprzedało 4,9 miliona egzemplarzy gry[17].

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 3: Oszustwo Drake'a.

9 grudnia 2010 roku „Entertainment Weekly” ujawnił produkcję Uncharted 3: Oszustwo Drake'a[18], natomiast 11 grudnia 2010 na Spike Video Game Awards gra została oficjalnie zapowiedziana[19]. Światowa premiera odbyła się 1 listopada 2011 roku, a europejska dzień później[20]. Gra podobnie jak poprzednie części stawia na filmowość i ciągłą, wartką akcję. Występują w niej etapy, podczas których główny bohater jedzie na koniu i wskakuje na ciężarówki, aby rozprawić się z przeciwnikami oraz etap w samolocie, który w wyniku strzelaniny i próby rozprawienia się z przeciwnikami przez Nathana, ulega katastrofie na środku pustyni. Wprowadzono także możliwość pływania i nurkowania przez głównego bohatera. Rozbudowie w stosunku do poprzednich części uległa także sztuczna inteligencja wrogów. Potrafią oni wykonywać wszystkie czynności, które wykonuje główny bohater[21][22]. Rozbudowie uległy też tryby rozgrywki wieloosobowej. Dodano nowe tryby, mapy, postaci, bronie, dopalacze, wprowadzono kopy medalowe oraz tzw. Buddy System[23]. Wraz z jednym z uaktualnień wprowadzono system turniejowy wyłaniający co tydzień najlepszych graczy[24]. Gra doczekała się ogromnego wsparcia ze strony studia tworzącego serię – wydano wiele darmowych aktualizacji oraz mnóstwo płatnych dodatków typu DLC. Zaoferowano także usługę Fortune Hunters’ Club dzięki, której gracz otrzymywał wszystkie DLC w niższej cenie[25]. W dniu premiery sprzedano 3,8 mln sztuk gry Uncharted 3: Oszustwo Drake'a na całym świecie, co uczyniło ją grą o największej i najszybszej sprzedaży w całej serii[20].

Uncharted: Złota Otchłań[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Złota Otchłań.

2 czerwca 2011 roku Sony Computer Entertainment ujawniło spin off serii zatytułowany Uncharted: Złota Otchłań jako jeden z tytułów startowych na PlayStation Vita. Gra została wydana 17 grudnia 2011 roku w Japonii i 22 lutego 2012 roku w Europie. W przeciwieństwie do poprzednich części serii była tworzona przez Bend Studios[26]. Sposób rozgrywki nie różni znacząco od tej przedstawionej w poprzednich częściach. Zmianie uległo natomiast sterowanie, które dostosowane jest do technicznych możliwości PlayStation Vita, czyli ekranu dotykowego i czujnika ruchu[27]. Gra nie posiada trybów rozgrywki wieloosobowej, jednak zawiera dużo więcej zagadek logicznych niż inne gry z serii[28].

Uncharted: Pogoń za fortuną[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Pogoń za fortuną.

19 listopada 2012 roku oficjalnie zapowiedziano Uncharted: Pogoń za fortuną na europejskim blogu PlayStation[29]. Jest to turowa komputerowa gra karciana z elementami gry przygodowej i akcji wyprodukowana przez Bend Studio we współpracy z One Loop Games oraz Naughty Dog. Podstawą rozgrywki jest tworzenie drużyny składającej się z postaci bohaterów oraz czarnych charakterów z serii Uncharted, reprezentowanych przez karty frakcji, a następnie wykorzystanie jej do walki z przeciwnikiem. Przewagę można będzie zyskać m.in. dzięki wzmocnieniu bohaterów kartami zasobów i losu. Istnieje opcja powiązania Uncharted: Pogoń za fortuną z Uncharted: Złota Otchłań. Dzięki temu artefakty znajdywane w tej drugiej grze pozwolą odblokować odpowiadające im karty w karciance[30].

Uncharted: The Nathan Drake Collection[edytuj | edytuj kod]

4 czerwca 2015 roku oficjalnie zapowiedziano Uncharted: The Nathan Drake Collection na konsolę PlayStation 4, za które odpowiedzialne jest studio Bluepoint Games. Jest to zbiorcze wydanie trzech pierwszych części serii Uncharted wydanych w latach 2007–2011 na konsolę PlayStation 3. Gry zawierają tylko kampanie dla pojedynczego gracza i zostały pozbawione trybów rozgrywki wieloosobowej. Każda z gier będzie wyświetlana w 60 kl./s w rozdzielczości 1080p (w pierwotnej wersji na PlayStation 3 gry były wyświetlane w 30 kl./s w rozdzielczości 720p), będzie miała zaimplementowane nowe trofea oraz oferować będzie lepsze oświetlenie, tekstury, modele i ulepszenia w rozgrywce. Do kolekcji dołączany będzie kod na wersję beta trybu rozgrywki wieloosobowej A Thief's End. Osoby, które zamówią pakiet gier przed premierą otrzymają dodatkowe modele postaci oraz złote bronie AK-47 i 92FS. Dodatkowo zamawiający grę w PlayStation Store otrzymają dynamiczny motyw Uncharted: Nathan Drake Collection dla konsoli PlayStation 4. Premiera pakietu gier przewidziana jest na 7 października 2015 roku w Europie oraz 9 października w Ameryce Północnej[31].

Uncharted 4: A Thief's End[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 4: A Thief's End.

Wydania zbiorcze[edytuj | edytuj kod]

6 września 2011 roku Uncharted: Drake's Fortune oraz Uncharted 2: Among Thieves zostały wydane w zestawie Uncharted Greatest Hits Dual Pack zawierającym obie gry[32]. Natomiast w listopadzie 2011 roku, po premierze trzeciej części serii, został wydany zestaw Uncharted: Trylogia[33], zawierający wszystkie z trzech głównych części serii Uncharted.

Inne adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Po premierze Among Thieves producent filmowy Avi Arad poinformował, że współpracuje z Sony nad realizacją filmu Uncharted[34]. Produkcję filmu potwierdziła także wytwórnia filmowa Columbia Pictures, jednak na chwilę obecną nie ujawniono wielu szczegółów. Produkcją zajmą się Avi Arad, Charles Roven, Ari Arad i Alex Gartner[35]. Początkowo film miał reżyserować David O. Russell[36], następnie Neil Burger, jednakże obaj zrezygnowali[37]. Nathana Drake'a miał zagrać Mark Wahlberg, jednak podobnie jak Russell i Burger nie weźmie udziału w produkcji[36]. Scenariusz napisał Kyle Ward[35], jednak w celu jego modyfikacji, w sierpniu 2012 roku zatrudniono Marianne i Cormaca Wibberly, czyli scenarzystów biorących udział m.in. w tworzeniu filmu Skarbu narodów[37].

Książka[edytuj | edytuj kod]

Uncharted: The Fourth Labirynth to książka napisana przez Christophera Goldena, opisująca jedną z przygód Nathana Drake'a, który wyruszył na poszukiwania tytułowego legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. Została wydana przez amerykańskie wydawnictwo Del Rey Books 4 października 2011 roku[38].

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Uncharted #1-6 to seria sześciu komiksów publikowanych tylko w język angielskim przez DC Comics pomiędzy 30 listopada 2011 roku a 25 kwietnia 2012 roku. Autorem dialogów jest Joshua Williamson, natomiast rysunków Sergio Sandoval. Każdy z komiksów ma 32 strony[39][40][41][42][43][44].

Uncharted: Eye of Indra to składający się z czterech odcinków animowany komiks[45]. Został wydany na PlayStation Store. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 22 października 2009 roku[46], drugiego 22 listopada 2009, natomiast trzeciego i czwartego 4 grudnia 2009 roku[47].

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Sir Francis Drake, 1581
 Osobny artykuł: Postaci z uniwersum Uncharted.

Główni bohaterowie występujący w grach komputerowych z serii Uncharted:

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia gier, książek i komiksów z serii Uncharted:

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

Ścieżkę dźwiękową trylogii Uncharted na PlayStation 3 skomponował amerykański kompozytor Greg Edmonson[54][55][56], natomiast Złotej Otchłani Clint Bajakian[57].

Odbiór serii[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen gier z serii
Stan z 2012-08-16.
Gra GameRankings Metacritic
Uncharted: Drake's Fortune 89,70%[58] 88/100[59]
Uncharted 2: Among Thieves 96,41%[60] 96/100[61]
Uncharted 3: Oszustwo Drake'a 91,76%[62] 92/100[63]
Uncharted: Złota Otchłań 80,32%[64] 80/100[65]
Uncharted: Pogoń za fortuną 66%[66] 67/100[67]

Wszystkie gry z serii były bardzo dobrze przyjęte przez krytyków branży gier komputerowych, o czym świadczą wyniki w agregatorach GameRankings[68] i Metacritic[69]. Uncharted: Drake's Fortune było zachwalane głównie za grafikę, oświetlenie, animacje postaci i wody, muzykę i voice acting oraz fabułę[70][71][72][73][74]. Natomiast krytykowano grę za długość rozgrywki i brak dalszych wyzwań po ukończeniu głównego wątku fabularnego[75][76][77][78]. Uncharted: Drake's Fortune otrzymała wiele nagród, m.in. serwis IGN przyznał jej: 2007 PS3 Game Of The Year, 2007 Best Graphics Technology, 2007 Best Action Game, 2007 Best Story oraz 2007 Best Original Score[79]. Kontynuacja, czyli Uncharted 2: Among Thieves zebrała jeszcze lepsze noty od krytyków, którzy uznali ją za arcydzieło i jedną z najlepszych gier w historii[80][81][82][83]. Zachwalany był każdy aspekt gry, który recenzenci doceniali w pierwszej części, a do nich dołączyły takie elementy jak tryb rozgrywki wieloosobowej, jeszcze większe tempo akcji[84] oraz polski dubbing[85]. Tylko pojedynczy recenzenci obniżali lekko ocenę za liniowość czy też ostatnią walkę z bossem, która nie wszystkim przypadła do gustu[81][86]. Poza tym gra zdobyła ponad 300 nagród, w tym ponad 200 tytułów Gry Roku 2009 w prestiżowych magazynach i portalach o grach komputerowych[87] oraz 41 maksymalnych ocen w agregatorach Metacritic[88] i GameRankings[80]. Uncharted 3: Oszustwo Drake'a także była określana jako arcydzieło[89][90][91], jednak otrzymała „tylko” 23 maksymalne oceny[92][93]. Recenzenci zachwalali wszystkie elementy, które doceniono w poprzednich częściach, a także m.in. walkę wręcz nawet z kilkunastoma wrogami, w której oprócz zadawania ciosów pięściami i robienia uników bohater może używać elementów otoczenia do walki oraz chwytać wrogów[94]. Niższa średnia ocen w agregatorach spowodowana jest uznaniem przez część krytyków za powielanie tego, co można było ujrzeć w poprzedniej części[95][96]. Produkcja otrzymała także sporo nagród, serwis IGN przyznał jej m.in. PS3 Game of the Year, Best PS3 Graphics oraz Best PS3 Sound. Ponadto w kategoriach przyznawanych przez czytelników Uncharted 3 zdobyło większość dostępnych nagród[97]. Gorzej oceniany był spin-off serii, czyli Uncharted: Złota Otchłań[98][99]. Grę zachwalano za dopracowanie technologiczne, pomysły na wykorzystanie funkcji konsoli PlayStation Vita, sterowanie oraz dubbing (zarówno oryginalny, jak i polski)[100]. Krzysztof Gonciarz stwierdził, że gra oferuje najlepszą grafikę spośród tytułów dostępnych w dniu premiery na przenośną konsolę Sony[101]. Krytykowano ją natomiast za dużą liczbę strzelanin kosztem sekcji przygodowych, banalne zagadki, małe zróżnicowanie etapów, a nawet fabułę[101][100][102]. Natomiast najgorzej ocenianą grą w serii jest należące do gatunku turowych komputerowych gier karcianych Pogoń za fortuną[66][67].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Do 12 kwietnia 2012 roku według źródeł Sony Computer Entertainment sprzedano 17 320 000 egzemplarzy gier z serii Uncharted[103]. Natomiast według organizacji VGChartz sprzedaż poszczególnych gier z serii przedstawia się następująco[104][105][106][107]:

Tytuł gry Sprzedaż w Ameryce Północnej Sprzedaż w Europie Sprzedaż w Japonii Sprzedaż w pozostałych krajach Ogólna sprzedaż
Uncharted: Drake's Fortune 2 130 000 1 580 000 120 000 720 000 4 550 000[104]
Uncharted 2: Among Thieves 3 040 000 1 950 000 210 000 920 000 6 120 000[105]
Uncharted 3: Oszustwo Drake'a 2 430 000 2 190 000 190 000 930 000 5 740 000[106]
Uncharted: Złota Otchłań 360 000 350 000 120 000 90 000 920 000[107]
Suma 7 960 000 6 070 000 640 000 2 660 000 17 330 000[104][105][106][107]

Przypisy

 1. Jiker: Konferencja Sony dobiegła końca - jak prezentuje się PS3? (pol.). GRY-OnLine, 2006-05-09. [dostęp 2012-08-09].
 2. Basza: Screenshot 3D prezentujący nową grę ze studia Naughty Dog (pol.). GRY-OnLine, 2007-02-21. [dostęp 2012-08-09].
 3. Uncharted: Drake's Fortune (pol.). GRY-OnLine. [dostęp 2012-01-19].
 4. Cisek: Uncharted: Drake's Fortune (pol.). GRY-OnLine, 2007-12-21. [dostęp 2012-01-20].
 5. Marcos L: Gamer Limit Review: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). gamerlimit.com, 2009-02-19. [dostęp 2012-08-08].
 6. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). gametrailers.com, 2007-11-20. [dostęp 2012-08-08].
 7. Uncharted: Drake's Fortune (pol.). gram.pl. [dostęp 2012-08-08].
 8. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-08].
 9. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2012-08-10].
 10. Jiker: Francuski PlayStation 3 Magazine donosi – Uncharted 2 nadciąga (pol.). gry-online.pl, 2008-09-30. [dostęp 2012-07-25].
 11. Szymon Liebert: Nathan Drake podąży śladami Marco Polo w Uncharted 2 (pol.). gry-online.pl, 2008-12-02. [dostęp 2012-07-25].
 12. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2012-08-02].
 13. Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej (pol.). polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24].
 14. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
 15. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
 16. Dodatki i DLC do gry Uncharted 2: Among Thieves (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-24].
 17. PlayStation®3専用ソフトウェア『アンチャーテッド –砂漠に眠るアトラ ティス-』PR企画 “ゲームをドラマにする!?”『アンチャTV~超冒険的新感覚テレビ』 テレビ東京にて本日10月3日より放送開始! (jap.). jp.playstation.com. [dostęp 2012-08-02].
 18. 'Uncharted' exclusive: Your first look at 2011's must-play videogame 'Uncharted 3: Drake's Deception' (ang.). ew.com. [dostęp 2011-12-30].
 19. UNCHARTED 3: Drake’s Deception Gameplay Reveal (ang.). Sony PlayStation. [dostęp 2011-12-30].
 20. 20,0 20,1 Uncharted 3: Oszustwo Drake’a ( PS3 ) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2011-12-20].
 21. Uncharted 3: Drake's Deception (pol.). pl.playstation.com. [dostęp 2012-01-08].
 22. Greg Miller: Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-06-17].
 23. W Uncharted 3 pobiegamy sprintem (pol.). polygamia.pl. [dostęp 2012-07-01].
 24. Patch 1.13 Notes – The Full Rundown (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-08-08].
 25. Drake’s Deception Map Pack Arrives and Fortune Hunters’ Club Update (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-04-07].
 26. Olek: Sony ujawnia listę startowych tytułów dla NGP - Uncharted: Golden Abyss, Wipeout 2048 i inne (pol.). Gry_OnLine.pl, 2011-06-02. [dostęp 2012-08-14].
 27. Krzysztof Gonciarz: Uncharted: Złota Otchłań - graliśmy w najnowsze przygody Nathana Drake'a (pol.). Gry-OnLine, 2011-11-28. [dostęp 2012-08-14].
 28. Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro - recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań (pol.). Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-14].
 29. Chris Reese: Introducing Uncharted: Pogoń za fortuną for PS Vita (ang.). eu.blog.playstation.com, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-20].
 30. Olek: Uncharted: Pogoń za fortuną – zobacz zwiastun karcianki z Nathanem Drakem (pol.). Gry-Online, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-19].
 31. Luke Karmali: Uncharted: The Nathan Drake Collection confirmed with relase date (ang.). IGN, 2015-06-04. [dostęp 2015-05-04].
 32. Arne Meyer: UNCHARTED Greatest Hits DualPack in Stores September 6th (ang.). blog.us.playstation.com, 2011-08-31. [dostęp 2012-08-02].
 33. Uncharted Trilogy Edition (Uncharted: Drake's Schicksal + Uncharted 2: Among Thieves + Uncharted 3: Drake's Deception) (niem.). amazon.de. [dostęp 2012-07-01].
 34. The Man Behind Marvel Movie Magic Hopes To Do the Same For Gaming (ang.). kotaku.com. [dostęp 2012-08-14].
 35. 35,0 35,1 Borys Kit: 'Drake's Fortune' set for big screen (ang.). The Hollywood Reporter, 2009-06-25. [dostęp 2012-02-21].
 36. 36,0 36,1 David O. Russell o filmowym Uncharted (pol.). ppe.pl. [dostęp 2012-08-14].
 37. 37,0 37,1 Muninn: Neil Burger nie jest już reżyserem filmu na podstawie gry Uncharted (pol.). Gry-Online, 2012-08-24. [dostęp 2012-08-24].
 38. Informacje o Uncharted: The Fourth Labyrinth (pol.). uncharted.pl. [dostęp 2012-08-14].
 39. UNCHARTED #1 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 40. UNCHARTED #2 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 41. UNCHARTED #3 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 42. UNCHARTED #4 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 43. UNCHARTED #5 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 44. UNCHARTED #6 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 45. mon: Uncharted: Eye of Indra - pierwsza część animowanego komiksu już dostępna [WIDEO] (pol.). CD Action, 2009-10-23. [dostęp 2012-08-23].
 46. Neil Druckmann: UNCHARTED: Eye of Indra – First Episode on PSN Today (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-10-22. [dostęp 2012-08-23].
 47. Mick Perona: UNCHARTED: Eye of Indra Motion Comic Episodes 3 and 4 Available Today on PSN (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-12-04. [dostęp 2012-08-23].
 48. 48,0 48,1 48,2 48,3 Uncharted 3: Drake's Deception Details & Credits for PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-07-20].
 49. 49,0 49,1 49,2 49,3 Uncharted 2: Among Thieves Details & Credits (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 50. 50,0 50,1 50,2 50,3 Uncharted: Drake's Fortune PlayStation 3 Details & Credits (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-08-07].
 51. 51,0 51,1 51,2 51,3 Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (pol.). dubscore.pl. [dostęp 2011-01-08].
 52. 52,0 52,1 52,2 52,3 Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej (pol.). polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24].
 53. Henry Gilbert: PlayStation All-Star Battle Royale adds Nathan Drake and BioShock's Big Daddy to roster, joins the Vita (ang.). GamesRadar, 2012-06-04. [dostęp 2012-08-24].
 54. Uncharted Finds Fortune On iTunes (ang.). kotaku.com. [dostęp 2012-08-09].
 55. Meyer Arne: UNCHARTED 2 Soundtrack in Stores Today (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-02-09. [dostęp 2012-08-02].
 56. Greg Edmonson: Uncharted 3: Drake's Deception Soundtrack Review (ang.). IGN. [dostęp 2012-01-08].
 57. Clint Bajakian (ang.). mobygames.com. [dostęp 2012-08-23].
 58. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-01-30].
 59. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-01-19].
 60. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-07-25].
 61. Uncharted 2: Among Thieves (pol.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 62. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (pol.). GameRankings. [dostęp 2011-12-20].
 63. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2011-12-20].
 64. Uncharted: Golden Abyss (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-02-02].
 65. Uncharted: Golden Abyss (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-02-02].
 66. 66,0 66,1 Uncharted: Pogoń za fortuną (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2013-01-25].
 67. 67,0 67,1 Uncharted: Pogoń za fortuną (ang.). metacritic.com. [dostęp 2013-01-25].
 68. Browse and Search Games (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-08-14].
 69. Showing 1 to 20 of 46 results (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-08-14].
 70. Greg Miller: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 71. Dave Harrison: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 72. Cam Shea: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-07. [dostęp 2012-01-20].
 73. Ryan Davis: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). GameSpot, 2007-11-19. [dostęp 2012-08-10].
 74. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-10].
 75. Andrew Sztein: UNCHARTED: DRAKE'S FORTUNE REVIEW (ang.). gamingexcellence.com, 2008-12-28. [dostęp 2012-08-10].
 76. Greg Miller: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 77. Dave Harrison: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 78. Cam Shea: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-07. [dostęp 2012-01-20].
 79. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-01-20].
 80. 80,0 80,1 Uncharted 2: Among Thieves (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-07-25].
 81. 81,0 81,1 Michał Kuszewski. Uncharted 2: Among Thieves. „CD-Action”, s. 90-91, 2009-11-24. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1426-2916 (pol.). 
 82. Tom Bramwell: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). eurogamer.net, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25].
 83. Mike Jackson: Uncharted 2 gets 21/20 in French PSM3 (ang.). Computer and Video Games, 2009-09-15. [dostęp 2012-08-04].
 84. Nathan Irvine: Uncharted 2: Among Thieves Bigger! Better! Beautiful-er! Nathan Drake returns to blow away the competition (ang.). gamesradar.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-25].
 85. Łukasz Berliński: Uncharted 2: Among Thieves - recenzja (pol.). gram.pl, 2009-10-27. [dostęp 2012-08-01].
 86. Tom Mc Shea: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). gamespot.com, 2009-10-07. [dostęp 2012-07-25].
 87. UNCHARTED™ Greatest Hits Dual Pack (ang.). us.playstation.com. [dostęp 2012-07-29].
 88. Uncharted 2: Among Thieves (pol.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 89. Uncharted 3 review – 98% in OPM Spain, 'a masterpiece' (ang.). computerandvideogames.com. [dostęp 2012-01-07].
 90. Greg Miller: Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-06-17].
 91. Chad Concelmo: Review: Uncharted 3: Drake's Deception (ang.). destructoid.com, 2011-11-01. [dostęp 2012-07-03].
 92. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2011-12-20].
 93. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (pol.). GameRankings. [dostęp 2011-12-20].
 94. Jose Otero: Review: Uncharted 3: Drake's Deception is One of the Best Action-Adventures This Year (ang.). 1up.com, 2012-10-24. [dostęp 2012-07-03].
 95. Michał Kuszewski. Uncharted 3: Oszustwo Drake'a. „CD-Action”, s. 78-81, listopad 2011. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1428-2916 (pol.). 
 96. Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). eurogamer.net. [dostęp 2012-01-07].
 97. Best of 2011 (ang.). IGN. [dostęp 2011-12-11].
 98. Uncharted: Golden Abyss (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-02-02].
 99. Uncharted: Golden Abyss (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-02-02].
 100. 100,0 100,1 Greg Miller: Uncharted: Golden Abyss Review (ang.). IGN, 2012-02-22. [dostęp 2012-08-16].
 101. 101,0 101,1 Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro - recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań (pol.). Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-16].
 102. Hollander Cooper: Uncharted: Golden Abyss review (ang.). GamesRadar, 2012-02-13. [dostęp 2012-08-24].
 103. Szymon Liebert: Sony sprzedało 17 mln gier z serii Uncharted. Oszustwo Drake’a otrzyma wersję GOTY (pol.). Gry-OnLine, 2012-04-24. [dostęp 2012-08-14].
 104. 104,0 104,1 104,2 Uncharted: Drake's Fortune (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 105. 105,0 105,1 105,2 Uncharted 2: Among Thieves (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 106. 106,0 106,1 106,2 Uncharted 3: Drake's Deception (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 107. 107,0 107,1 107,2 Uncharted: Golden Abyss (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].