Uncharted (seria)

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uncharted
Producenci

Naughty Dog
SCE Bend Studio
One Loop Games
Bluepoint Games
Playspree
Iron Galaxy

Wydawcy

Sony Computer Entertainment

Dystrybutorzy

POL: Sony Computer Entertainment

Scenarzysta

Amy Hennig
Bruce Straley
Neil Druckmann

Kompozytor

Greg Edmonson
Clint Bajakian
Henry Jackman

Pierwsza gra serii

Uncharted: Fortuna Drake’a (2007)

Ostatnia gra serii

Uncharted: Zaginione dziedzictwo (2017)

Platformy

PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation 5
PlayStation Vita
Android
iOS
PC

Gatunek

przygodowa gra akcji

Uncharted – seria przygodowych gier akcji przedstawionych z perspektywy trzeciej osoby, w których gracz wciela się w postać podróżnika i poszukiwacza skarbów Nathana Drake’a. Główna seria na PlayStation 3 została wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog, natomiast Złota Otchłań i Pogoń za fortuną na PlayStation Vita zostały stworzone przez Bend Studios. Wydawcą i dystrybutorem gier z serii Uncharted jest Sony Computer Entertainment. W grach wykorzystano różne wersje autorskiego silnika (Naughty Dog Game Engine), modelowanie świata fizycznego odbywa się dzięki silnikowi Havok.

Seria została zapoczątkowana w 2007 roku przez Uncharted: Fortuna Drake’a, gdzie Nathan Drake poszukiwał skarbów ze słynnego zaginionego miasta El Dorado. W 2009 roku wydano kontynuację zatytułowaną Uncharted 2: Pośród złodziei, w której protagonista poszukuje ukrytej pod Tybetem krainy Shambala, aby zapobiec zdobyciu przez radzieckiego zbrodniarza buddyjskiego szafiru Ćintamani. W wieńczącej trylogię części trzeciej, Uncharted 3: Oszustwo Drake’a, Nathan przemierzał pustynię Rub' al Khali w poszukiwaniu miasta z islamskich wierzeń – Iremu – w czym przeszkadzała mu tajemnicza sekta. W prequelu serii, czyli Złota Otchłań rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci hiszpańskich konkwistadorów poszukujących 400 lat temu w środkowej Panamie mitycznej Złotej Otchłani. W książce Uncharted: The Fourth Labirynth bohater wpada na trop legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. W 2016 roku wydano Uncharted 4: Kres złodzieja, w której Nathan Drake wraz z bratem Samem poszukuje Libertalii oraz ukrytego w niej skarbu pirata Henry’ego Avery’ego. W 2017 roku ukazało się także samodzielne rozszerzenie do czwartej części serii zatytułowane Uncharted: Zaginione dziedzictwo, w którym Chloe Frazer – przyjaciółka Nathana – wyrusza na wyprawę do Indii i próbuje odnaleźć starożytny artefakt.

Gry z serii Uncharted zostały bardzo dobrze przyjęte w mediach. Najwięcej nagród – ponad 200 tytułów Gry Roku – oraz najlepsze średnie ocen w agregatorach uzyskała część druga. W czerwcu 2015 roku Sony Computer Entertainment ogłosiło, że sprzedało 21 000 000 egzemplarzy gier z serii. Dzięki dużej popularności gier powstały także: turowa komputerowa gra karciana Uncharted: Pogoń za fortuną, seria komiksów DC Comics, animowane komiksy Uncharted: Eye of Indra do kupienia w PlayStation Store, a w 2022 roku ukazał się pełnometrażowy film fabularny.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Oś czasu serii gier Uncharted
 
2007– Fortuna Drake’a
2008–
2009– 2: Pośród złodziei
2010–
2011– 3: Oszustwo Drake’a
2012– Złota Otchłań
Pogoń za fortuną
2013–
2014–
2015– Kolekcja Nathana Drake’a
2016– 4: Kres złodzieja
Fortune Hunter
2017– Zaginione dziedzictwo
2018–
2019–
2020–
2021–
2022– Legacy of Thieves Collection

Uncharted: Fortuna Drake’a[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Fortuna Drake’a.

Pierwsza gra komputerowa z serii, Uncharted: Fortuna Drake’a, została zapowiedziana podczas prezentacji Sony na targach E3 2006 w Los Angeles[1]. Jednak jej tytuł ujawniono dopiero w lutym 2007 roku[2]. Europejska premiera gry odbyła się 7 grudnia 2007 roku, czyli prawie trzy tygodnie po amerykańskiej[3]. Gra opiera się na kilku rodzajach rozgrywki: wymianach ognia z wykorzystaniem systemu osłon[4], walce wręcz[5], sekcjach platformowych polegających na wspinaczce, przeskakiwaniu pomiędzy półkami skalnymi lub budynkami, czy interakcji z otoczeniem oraz rozwiązywaniu zagadek podsuwanych w dzienniku gracza[6]. Ponadto w grze występują etapy, podczas których gracz ma okazję sterować skuterem wodnym oraz działem przeciwpancernym zamontowanym na jeepie[7][8]. Do sierpnia 2012 roku gra sprzedała się w łącznym nakładzie 4,25 mln egzemplarzy[9].

Uncharted 2: Pośród złodziei[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 roku, na łamach francuskiego magazynu „PlayStation 3 Magazine”, wiceprezes studia Naughty Dog Christopher Balestra poinformował o pracach nad kontynuacją pierwszej części[10]. W grudniu 2008 roku ujawniono podtytuł gry – Among Thieves – oraz opublikowano pierwszy zwiastun[11]. Gra została wydana 16 października 2009 roku w Europie[12] w pełnej polskiej wersji językowej, w której głosu głównej postaci użyczył Jarosław Boberek[13]. Rozgrywka była jeszcze bardziej widowiskowa niż w poprzedniej części i utrzymywała szybkie tempo akcji: bohater kilkukrotnie ucieka przed ostrzeliwującym go śmigłowcem bądź czołgiem, jest zmuszony przeskakiwać pomiędzy jadącymi po górskich drogach Tybetu ciężarówkami oraz wraz ze swoją przyjaciółką Eleną dogonić samochodem terenowym pociąg, w którym jest pod ciągłym ostrzałem wrogów[14]. W pozycji wprowadzono tryby rozgrywek wieloosobowych, w których gracze mogą zarówno współzawodniczyć, jak i współpracować przeciwko postaciom sterowanym przez komputer[15]. Ponadto wydano cztery dodatki DLC rozbudowujące możliwości gry wieloosobowej[16]. Do grudnia 2011 roku Sony Computer Entertainment sprzedało 4,9 miliona egzemplarzy gry[17].

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 2010 roku serwis „Entertainment Weekly” zapowiedział Uncharted 3: Oszustwo Drake’a w materiale opublikowanym na wyłączność[18], a dwa dni później gra została oficjalnie zapowiedziana na wydarzeniu Spike Video Game Awards[19]. Światowa premiera odbyła się 1 listopada 2011 roku, a europejska dzień później[20]. W rozgrywce, tak jak w poprzednich częściach, postawiono na fabularność i ciągłą, wartką akcję: bohater ma okazję wskoczyć w pełnym galopie na ciężarówki, aby rozprawić się z przeciwnikami, czy uczestniczyć w katastrofie samolotu na środku pustyni. Wprowadzono także możliwość pływania i nurkowania przez głównego bohatera. Rozbudowie w stosunku do poprzednich części uległa także sztuczna inteligencja przeciwników, ponadto potrafią oni wykonać wszystkie czynności, które wykonuje główny bohater[21][22]. Rozbudowie uległa też rozgrywka wieloosobowa: dodano nowe tryby, mapy, postaci, bronie, przedmioty, wprowadzono kopy medalowe oraz tzw. Buddy System (system koleżeński)[23]. Wraz z jednym z uaktualnień wprowadzono system turniejowy wyłaniający co tydzień najlepszych graczy[24]. Gra doczekała się ogromnego wsparcia ze strony studia tworzącego serię – wydano wiele darmowych aktualizacji oraz mnóstwo płatnych dodatków typu DLC. Zaoferowano także usługę Fortune Hunters’ Club, dzięki której gracz otrzymywał wszystkie DLC w niższej cenie[25]. W dniu premiery sprzedano 3,8 mln sztuk gry Uncharted 3: Oszustwo Drake’a na całym świecie, co uczyniło ją grą o największej i najszybszej sprzedaży w całej serii[26].

Uncharted: Złota Otchłań[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Złota Otchłań.

2 czerwca 2011 roku firma Sony Computer Entertainment zapowiedziała, jako jeden z tytułów startowych na PlayStation Vita, spin-off serii pt. Uncharted: Złota Otchłań. Gra została wydana 17 grudnia 2011 roku w Japonii i 22 lutego 2012 roku w Europie. W przeciwieństwie do poprzednich części serii była tworzona przez Bend Studios[27]. Sposób rozgrywki nie różni znacząco od tej przedstawionej w poprzednich częściach. Zmianie uległo natomiast sterowanie, które zmieniono pod kątem możliwości technicznych PlayStation Vita umożliwiając wykorzystanie ekranu dotykowego i czujnika ruchu[28]. Gra nie posiada trybów rozgrywki wieloosobowej, jednak zawiera dużo więcej zagadek logicznych niż inne gry z serii[29].

Uncharted: Pogoń za fortuną[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Pogoń za fortuną.

19 listopada 2012 roku oficjalnie zapowiedziano Uncharted: Pogoń za fortuną na europejskim blogu PlayStation[30]. Jest to turowa komputerowa gra karciana z elementami gry przygodowej i akcji wyprodukowana przez Bend Studio we współpracy z One Loop Games oraz Naughty Dog. Podstawą rozgrywki jest tworzenie drużyny składającej się z postaci bohaterów oraz czarnych charakterów z serii Uncharted, reprezentowanych przez karty frakcji, a następnie wykorzystanie jej do walki z przeciwnikiem. Przewagę można będzie zyskać m.in. dzięki wzmocnieniu bohaterów kartami zasobów i losu. Istnieje opcja powiązania Uncharted: Pogoń za fortuną z Uncharted: Złota Otchłań. Dzięki temu artefakty znajdywane w drugiej pozycji umożliwią odblokowanie odpowiadających im kart w grze karcianej[31].

Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a[edytuj | edytuj kod]

4 czerwca 2015 roku oficjalnie zapowiedziano tytuł Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a (ang. Uncharted: The Nathan Drake Collection) na konsolę PlayStation 4, za które odpowiedzialne jest studio Bluepoint Games. Jest to zbiorcze wydanie trzech pierwszych części serii Uncharted wydanych w latach 2007–2011 na konsolę PlayStation 3. Gry zawierają tylko kampanie dla pojedynczego gracza i zostały pozbawione trybów rozgrywki wieloosobowej. Każda z gier będzie wyświetlana w 60 kl./s w rozdzielczości 1080p (w pierwotnej wersji na PlayStation 3 gry były wyświetlane w 30 kl./s w rozdzielczości 720p), będzie miała zaimplementowane nowe trofea, trzy nowe poziomy trudności (Explorer Mode, Speed Run Mode, Brutal Difficulty)[32] oraz oferować będzie lepsze oświetlenie, tekstury, modele i ulepszenia w rozgrywce. Do kolekcji dołączany będzie kod na wersję beta trybu rozgrywki wieloosobowej Kres złodzieja. Osoby, które zamówią pakiet gier przed premierą otrzymają dodatkowe modele postaci oraz złote bronie AK-47 i 92FS. Dodatkowo zamawiający grę w PlayStation Store otrzymają dynamiczny motyw Uncharted: Nathan Drake Collection dla konsoli PlayStation 4. Premiera pakietu gier przewidziana jest na 7 października 2015 roku w Europie oraz 9 października w Ameryce Północnej[33]. 29 września 2015 roku w PlayStation Store udostępniono demo The Nathan Drake Collection. Zawiera ono etap rozgrywający się w ogarniętym wojną Nepalu z drugiej części serii[34].

The Nathan Drake Collection zajmuje 44,46 GB miejsca na dysku[35].

Uncharted 4: Kres złodzieja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 4: Kres złodzieja.

Została zapowiedziana podczas konferencji z okazji premiery konsoli PlayStation 4 w listopadzie 2013 roku[36]. Na E3 2014 twórcy ujawnili jej podtytuł i ogłosili, że premiera odbędzie się w 2015 roku tylko na konsoli PlayStation 4[37]. W grudniu 2014 roku podczas PlayStation Experience po raz pierwszy zaprezentowano rozgrywkę[38]. Kilka dni później ogłoszono, że gra jest priorytetem dla studia[39]. W marcu 2015 roku przełożono datę premiery gry na wiosnę 2016 roku z powodu chęci maksymalnego dopracowania gry[40]. Akcja gry rozgrywa się m.in. na Madagaskarze, gdzie Nathan Drake poszukuje legendarnego miasta Libertalia. Gra cechuje się mniejszą liniowością i bardziej otwartymi etapami w stosunku do poprzednich części serii. Jest także dojrzalsza i bardziej skupia się na bohaterach[41].

Uncharted: Fortune Hunter[edytuj | edytuj kod]

Z okazji premiery Kresu Złodzieja na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS zadebiutował spin-off serii będący grą logiczną. Gra została zatytułowana Uncharted: Fortune Hunter. Gracz steruje Nathanem poruszającym się po mapach składających się z kwadratowych pól oraz manipuluje elementami otoczenia w celu dotarcia do wyznaczonego celu. Postać może zbierać skarby, aktywować różnorakie mechanizmy oraz musi unikać pułapek w celu przetrwania[42].

Uncharted: Zaginione dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

3 grudnia 2016 roku podczas imprezy PlayStation Experience został zapowiedziany pierwszy samodzielny dodatek do gry Uncharted 4: Kres złodzieja. Rozszerzenie zostało zatytułowane Uncharted: Zaginione dziedzictwo i skupia się na wydarzeniach rozgrywających się po zakończeniu czwartej części serii. Główną bohaterką gry jest Chloe Frazer, która próbuje odnaleźć starożytny artefakt. W trakcie rozgrywki bohaterka przemierza wiele podziemnych lokacji oraz opuszczone grobowce[43]. Gra miała swoją premierę 22 sierpnia 2017 roku[44].

Uncharted: Kolekcja „Dziedzictwo złodziei”[edytuj | edytuj kod]

W 2021 roku zapowiedziano, że w produkcji znajduje się Uncharted: Kolekcja „Dziedzictwo złodziei”, czyli pakiet gier Uncharted 4: Kres złodzieja i Uncharted: Zaginione dziedzictwo na konsolę PlayStation 5 oraz PC. Wersja na konsolę Sony zadebiutowała 28 stycznia 2022 roku, natomiast porty na komputery osobiste 19 października 2022 roku[45]. Gry w wersji na PlayStation 5 zawierają trzy tryby działania: Fidelity Mode (4K i 30 kl./s), Performance Mode (60 kl./s) oraz Performance+ Mode (1080p i 120 kl./s), a także skrócone czasy ładowania, dźwięk przestrzenny oraz wykorzystują możliwości kontrolera DualSense[46]. Port na komputery osobiste tworzony jest przez studio Iron Galaxy[47].

Wydania zbiorcze[edytuj | edytuj kod]

6 września 2011 roku Uncharted: Fortuna Drake’a oraz Uncharted 2: Among Thieves zostały wydane w zestawie Uncharted Greatest Hits Dual Pack zawierającym obie gry[48]. Natomiast w listopadzie 2011 roku, po premierze trzeciej części serii, został wydany zestaw Uncharted: Trylogia[49], zawierający wszystkie z trzech głównych części serii Uncharted.

Crossover z Fortnite[edytuj | edytuj kod]

Przy okazji premiery filmu Uncharted w grze Fortnite Battle Royale pojawił się crossover z bohaterami serii Uncharted. Gracze otrzymali skórki Nathana Drake'a oraz Chloe Frazer w wersjach z gry oraz filmu, nowe akcesoria m.in. specjalne kilofy inspirowane serią, a także nowe wyzwania polegające na poszukiwaniu skarbów[50].

Inne adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted (film).

Po premierze Pośród złodziei producent filmowy Avi Arad poinformował, że współpracuje z Sony nad realizacją filmu Uncharted[51]. Produkcję filmu potwierdziła także wytwórnia filmowa Columbia Pictures, jednak na chwilę obecną nie ujawniono wielu szczegółów. Produkcją zajmą się Avi Arad, Charles Roven, Ari Arad i Alex Gartner[52]. Początkowo film miał reżyserować David O. Russell[53], następnie Neil Burger, jednakże obaj zrezygnowali[54]. Nathana Drake’a miał zagrać Mark Wahlberg, jednak podobnie jak Russell i Burger nie weźmie udziału w produkcji[53]. Scenariusz napisał Kyle Ward[52], jednak w celu jego modyfikacji, w sierpniu 2012 roku zatrudniono Marianne i Cormaca Wibberly, czyli scenarzystów biorących udział m.in. w tworzeniu filmu Skarbu narodów[54].

W maju 2017 roku ogłoszono, że Nathana Drake'a zagra Tom Holland[55]. W listopadzie 2019 roku poinformowano, że rolę Victora Sullivana otrzymał Mark Wahlberg[56]. Natomiast w marcu 2020 roku zatrudniono także Antonio Banderasa, Sophia Ali oraz Tati Gabrielle[57]. Premiera filmu ma odbyła się 11 lutego 2022 roku[58].

Książka[edytuj | edytuj kod]

Uncharted: The Fourth Labyrinth to książka napisana przez Christophera Goldena(inne języki), opisująca jedną z przygód Nathana Drake’a, który wyruszył na poszukiwania tytułowego legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. Została wydana przez amerykańskie wydawnictwo Del Rey Books 4 października 2011 roku[59].

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Uncharted #1-6 to seria sześciu komiksów publikowanych tylko w języku angielskim przez DC Comics pomiędzy 30 listopada 2011 roku a 25 kwietnia 2012 roku. Autorem dialogów jest Joshua Williamson, natomiast rysunków Sergio Sandoval. Każdy z komiksów ma 32 strony[60][61][62][63][64][65].

Uncharted: Eye of Indra to składający się z czterech odcinków animowany komiks[66]. Został wydany na PlayStation Store. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 22 października 2009 roku[67], drugiego 22 listopada 2009, natomiast trzeciego i czwartego 4 grudnia 2009 roku[68].

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Sir Francis Drake, 1581
 Osobny artykuł: Lista postaci serii Uncharted.

Główni bohaterowie występujący w grach komputerowych z serii Uncharted:

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia gier, książek i komiksów z serii Uncharted:

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

Ścieżkę dźwiękową trylogii Uncharted na PlayStation 3 skomponował amerykański kompozytor Greg Edmonson[74][75][76], natomiast Złotej Otchłani Clint Bajakian[77].

Odbiór serii[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen z recenzji
Stan z 2018-04-16.
Gra GameRankings Metacritic
Uncharted: Fortuna Drake’a 89,70%[78] 88/100[79]
Uncharted 2: Pośród złodziei 96,41%[80] 96/100[81]
Uncharted 3: Oszustwo Drake’a 91,76%[82] 92/100[83]
Uncharted: Złota Otchłań 80,32%[84] 80/100[85]
Uncharted: Pogoń za fortuną 66,00%[86] 67/100[87]
Uncharted: The Nathan Drake Collection 86,05%[88] 87/100[89]
Uncharted: Fortune Hunter 80,00%[90] 77/100[91]
Uncharted 4: Kres złodzieja 92,71%[92] 93/100[93]
Uncharted: Zaginione dziedzictwo 86,05%[94] 87/100[95]
Uncharted: Legacy of Thieves Collection brak PS5: 87/100[96]
PC: 88/100[97]

Wszystkie gry z serii były bardzo dobrze przyjęte przez krytyków branży gier komputerowych, o czym świadczą wyniki w agregatorach GameRankings[98] i Metacritic[99].

Uncharted: Fortuna Drake’a było zachwalane głównie za grafikę, oświetlenie, animacje postaci i wody, muzykę i voice acting oraz fabułę[100][101][102][103][104]. Natomiast krytykowano grę za długość rozgrywki i brak dalszych wyzwań po ukończeniu głównego wątku fabularnego[100][101][102][105]. Uncharted: Fortuna Drake’a otrzymała wiele nagród, m.in. serwis IGN przyznał jej: 2007 PS3 Game Of The Year, 2007 Best Graphics Technology, 2007 Best Action Game, 2007 Best Story oraz 2007 Best Original Score[106].

Kontynuacja, czyli Uncharted 2: Pośród złodziei zebrała jeszcze lepsze noty od krytyków, którzy uznali ją za arcydzieło i jedną z najlepszych gier w historii[80][107][108][109]. Zachwalany był każdy aspekt gry, który recenzenci doceniali w pierwszej części, a do nich dołączyły takie elementy jak tryb rozgrywki wieloosobowej, jeszcze większe tempo akcji[110] oraz polski dubbing[111]. Tylko pojedynczy recenzenci obniżali lekko ocenę za liniowość czy też ostatnią walkę z bossem, która nie wszystkim przypadła do gustu[107][112]. Poza tym gra zdobyła ponad 300 nagród, w tym ponad 200 tytułów Gry Roku 2009 w prestiżowych magazynach i portalach o grach komputerowych[113] oraz 41 maksymalnych ocen w agregatorach Metacritic[81] i GameRankings[80].

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a także była określana jako arcydzieło[22][114][115], jednak otrzymała „tylko” 23 maksymalne oceny[82][83]. Recenzenci zachwalali wszystkie elementy, które doceniono w poprzednich częściach, a także m.in. walkę wręcz nawet z kilkunastoma wrogami, w której oprócz zadawania ciosów pięściami i robienia uników bohater może używać elementów otoczenia do walki oraz chwytać wrogów[116]. Niższa średnia ocen w agregatorach spowodowana jest uznaniem przez część krytyków za powielanie tego, co można było ujrzeć w poprzedniej części[117][118]. Produkcja otrzymała także sporo nagród, serwis IGN przyznał jej m.in. PS3 Game of the Year, Best PS3 Graphics oraz Best PS3 Sound. Ponadto w kategoriach przyznawanych przez czytelników Uncharted 3 zdobyło większość dostępnych nagród[119].

Gorzej oceniany był spin-off serii, czyli Uncharted: Złota Otchłań[84][85]. Grę zachwalano za dopracowanie technologiczne, pomysły na wykorzystanie funkcji konsoli PlayStation Vita, sterowanie oraz dubbing (zarówno oryginalny, jak i polski)[120]. Krzysztof Gonciarz stwierdził, że gra oferuje najlepszą grafikę spośród tytułów dostępnych w dniu premiery na przenośną konsolę Sony[121]. Krytykowano ją natomiast za dużą liczbę strzelanin kosztem sekcji przygodowych, banalne zagadki, małe zróżnicowanie etapów, a nawet fabułę[120][121][122].

Najgorzej ocenianą grą w serii jest należące do gatunku turowych komputerowych gier karcianych Pogoń za fortuną[86][87].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Do 12 kwietnia 2012 roku według źródeł Sony Computer Entertainment sprzedano 17 320 000 egzemplarzy gier z serii Uncharted[123]. Natomiast według organizacji VGChartz sprzedaż poszczególnych gier z serii przedstawia się następująco[124][125][126][127][128][128][129][130]:

Tytuł gry Sprzedaż w Ameryce Północnej Sprzedaż w Europie Sprzedaż w Japonii Sprzedaż w pozostałych krajach Ogólna sprzedaż
Uncharted: Fortuna Drake’a 2 320 000 1 730 000 120 000 800 000 4 970 000[124]
Uncharted 2: Pośród złodziei 3 280 000 2 220 000 210 000 1 020 000 6 640 000[125]
Uncharted 3: Oszustwo Drake’a 2 770 000 2 810 000 190 000 1 060 000 6 830 000[126]
Uncharted: Złota Otchłań 530 000 710 000 130 000 250 000 1 620 000[127]
Uncharted: The Nathan Drake Collection 2 420 000 2 040 000 100 000 900 000 5 460 000[128]
Uncharted 4: Kres złodzieja 4 360 000 3 780 000 200 000 1 640 000 9 980 000[129]
Uncharted: Zaginione dziedzictwo 450 000 1 160 000 40 000 300 000 1 950 000[130]
Suma 16 130 000 14 450 000 990 000 5 970 000 37 540 000[124][125][126][127][128][128][129][130]

W czerwcu 2015 roku Sony ogłosiło, że gry z serii Uncharted sprzedały się w 21 milionach egzemplarzy[131], a w grudniu 2017 roku, że w ponad 41 milionach[132].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jiker: Konferencja Sony dobiegła końca – jak prezentuje się PS3?. GRY-OnLine, 2006-05-09. [dostęp 2012-08-09]. (pol.).
 2. Basza: Screenshot 3D prezentujący nową grę ze studia Naughty Dog. GRY-OnLine, 2007-02-21. [dostęp 2012-08-09]. (pol.).
 3. Uncharted: Fortuna Drake’a. GRY-OnLine. [dostęp 2012-01-19]. (pol.).
 4. Cisek: Uncharted: Fortuna Drake’a. GRY-OnLine, 2007-12-21. [dostęp 2012-01-20]. (pol.).
 5. Marcos L: Gamer Limit Review: Uncharted: Drake’s Fortune. gamerlimit.com, 2009-02-19. [dostęp 2012-08-08]. (ang.).
 6. Uncharted: Drake’s Fortune Review. gametrailers.com, 2007-11-20. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).
 7. Uncharted: Fortuna Drake’a. gram.pl. [dostęp 2012-08-08]. (pol.).
 8. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune. thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-08]. (ang.).
 9. Uncharted: Fortuna Drake’a. vgchartz.com. [dostęp 2012-08-10]. (ang.).
 10. Jiker: Francuski PlayStation 3 Magazine donosi – Uncharted 2 nadciąga. gry-online.pl, 2008-09-30. [dostęp 2012-07-25]. (pol.).
 11. Szymon Liebert: Nathan Drake podąży śladami Marco Polo w Uncharted 2. gry-online.pl, 2008-12-02. [dostęp 2012-07-25]. (pol.).
 12. Uncharted 2: Among Thieves. vgchartz.com. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 13. a b c d e Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej. polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24]. (pol.).
 14. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review. uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24]. (ang.).
 15. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review. uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24]. (ang.).
 16. Dodatki i DLC do gry Uncharted 2: Among Thieves. gry-online.pl. [dostęp 2012-07-24]. (pol.).
 17. PlayStation®3専用ソフトウェア『アンチャーテッド –砂漠に眠るアトラ ティス-』PR企画 “ゲームをドラマにする!?”『アンチャTV~超冒険的新感覚テレビ』 テレビ東京にて本日10月3日より放送開始!. jp.playstation.com. [dostęp 2012-08-02]. (jap.).
 18. 'Uncharted' exclusive: Your first look at 2011's must-play videogame 'Uncharted 3: Drake's Deception'. ew.com. [dostęp 2011-12-30]. (ang.).
 19. UNCHARTED 3: Drake’s Deception Gameplay Reveal. Sony PlayStation. [dostęp 2011-12-30]. (ang.).
 20. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a ( PS3 ). gry-online.pl. [dostęp 2011-12-20]. (pol.).
 21. Uncharted 3: Drake's Deception. pl.playstation.com. [dostęp 2012-01-08]. (pol.).
 22. a b Greg Miller: Uncharted 3: Drake's Deception Review. uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-06-17]. (ang.).
 23. W Uncharted 3 pobiegamy sprintem. polygamia.pl. [dostęp 2012-07-01]. (pol.).
 24. Patch 1.13 Notes – The Full Rundown. naughtydog.com. [dostęp 2012-08-08]. (ang.).
 25. Drake’s Deception Map Pack Arrives and Fortune Hunters’ Club Update. naughtydog.com. [dostęp 2012-04-07]. (ang.).
 26. Prawie cztery miliony kopii Uncharted 3: Oszustwo Drake’a sprzedanych pierwszego dnia. GRY-OnLine. [dostęp 2011-12-20]. (pol.).
 27. Olek: Sony ujawnia listę startowych tytułów dla NGP – Uncharted: Golden Abyss, Wipeout 2048 i inne. Gry_OnLine.pl, 2011-06-02. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 28. Krzysztof Gonciarz: Uncharted: Złota Otchłań – graliśmy w najnowsze przygody Nathana Drake’a. Gry-OnLine, 2011-11-28. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 29. Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro – recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań. Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 30. Chris Reese: Introducing Uncharted: Pogoń za fortuną for PS Vita. eu.blog.playstation.com, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-20]. (ang.).
 31. Olek: Uncharted: Pogoń za fortuną – zobacz zwiastun karcianki z Nathanem Drakem [sic!]. Gry-Online, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-19]. (pol.).
 32. Matt Porter: New Modes Revealed for Uncharted: The Nathan Drake Collection – IGN. IGN, 2015-08-17. [dostęp 2015-09-01]. (ang.).
 33. Luke Karmali: Uncharted: The Nathan Drake Collection confirmed with relase date. IGN, 2015-06-04. [dostęp 2015-05-04]. (ang.).
 34. Eddie Makuch: Uncharted PS4 Collection Demo Release Date Announced. GameSpot, 2015-09-14. [dostęp 2015-09-15]. (ang.).
 35. Luke Karmali: HERE'S HOW MUCH ROOM UNCHARTED: THE NATHAN DRAKE COLLECTION TAKES UP. IGN, 2015-09-28. [dostęp 2015-09-28]. (ang.).
 36. Draug: Zapowiedziano fabularne DLC do The Last of Us i Uncharted 4 na PlayStation 4. Gry-Online, 2015-11-15. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 37. Ender: Uncharted 4 w 2015 roku. Gra otrzymuje nowy trailer oraz podtytuł. Gry-Online, 2014-06-10. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 38. Adrian Werner: Uncharted 4: Kres złodzieja na ponad 15-minutowym zapisie rozgrywki. Gry-Online, 2014-12-07. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 39. Entelarmer: Naughty Dog skupia się na Uncharted 4, potencjalne The Last of Us 2 odłożone. Gry-Online, 2015-08-13. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 40. Kamil Zwijacz: Uncharted 4: Kres złodzieja przełożone na wiosnę 2016 roku. Gry-Online, 2015-03-11. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 41. Draug: Uncharted 4: Kres złodzieja powstaje pod wpływem The Last of Us – zobacz wideo-wywiad z twórcami. Gry-Online, 2014-06-13. [dostęp 2015-08-12]. (pol.).
 42. Adrian Werner: Uncharted: Fortune Hunter – Nathan Drake rozpoczął podbój rynku mobilnego. Gramy na wynos, 2016-05-06. [dostęp 2016-12-13]. (pol.).
 43. Adrian Werner: Uncharted: The Lost Legacy – zapowiedziano samodzielny dodatek z Chloe Frazer jako główną bohaterką. Gry-Online, 2016-12-03. [dostęp 2016-12-13]. (pol.).
 44. Stephany Nunneley: Uncharted: The Lost Legacy has a release date set for August, watch the new trailer. VG247, 2017-04-11. [dostęp 2017-04-18]. (ang.).
 45. Hubert "hexx0" Śledziewski: Uncharted na PC z oficjalną datą premiery; zobacz ulepszenia na trailerze. playstation.com, 2022-10-15. [dostęp 2022-10-21]. (ang.).
 46. Wojciech Gruszczyk: Uncharted: Legacy of Thieves Collection z datą premiery i trybem 120 fps. Sony potwierdza brak trybu PVP. ppe.pl], 2021-12-07. [dostęp 2021-12-08]. (pol.).
 47. Rochelle Snyder: Naughty Dog is set to release the remastered bundle of Uncharted 4: A Thief's End and Uncharted: The Lost Legacy in 2022.. playstation.com, 2021-09-09. [dostęp 2021-12-08]. (ang.).
 48. Arne Meyer: UNCHARTED Greatest Hits DualPack in Stores September 6th. blog.us.playstation.com, 2011-08-31. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 49. Uncharted Trilogy Edition (Uncharted: Drake's Schicksal + Uncharted 2: Among Thieves + Uncharted 3: Drake's Deception). amazon.de. [dostęp 2012-07-01]. (niem.).
 50. Kajetan Węsierski: Nathan Drake i Chloe Frazer w Fortnite. Epic Games umożliwi wcielenie się bohaterów Uncharted. ppe.pl, 2022-02-09. [dostęp 2022-02-09]. (pol.).
 51. The Man Behind Marvel Movie Magic Hopes To Do the Same For Gaming. kotaku.com. [dostęp 2012-08-14]. (ang.).
 52. a b Borys Kit: 'Drake's Fortune' set for big screen. The Hollywood Reporter, 2009-06-25. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 53. a b David O. Russell o filmowym Uncharted. ppe.pl. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 54. a b Muninn: Neil Burger nie jest już reżyserem filmu na podstawie gry Uncharted. Gry-Online, 2012-08-24. [dostęp 2012-08-24]. (pol.).
 55. Góral: Tom Holland (nowy Spider-Man) zagra Nathana Drake’a. Gry-Online, 2017-05-23. [dostęp 2022-01-07]. (pol.).
 56. Adrian Werner: Mark Wahlberg zagra w filmie Uncharted. Gry-Online, 2019-11-14. [dostęp 2022-01-07]. (pol.).
 57. Froozyy: Antonio Banderas zagra w Uncharted; film ma nowego reżysera. Gry-Online, 2020-03-03. [dostęp 2022-01-07]. (pol.).
 58. Kartol Laska: Uncharted i Bond z kolejnymi opóźnieniami. Kinowy marazm nadal trwa. Gry-Online, 2021-01-22. [dostęp 2022-01-07]. (pol.).
 59. Informacje o Uncharted: The Fourth Labyrinth. uncharted.pl. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 60. UNCHARTED #1. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 61. UNCHARTED #2. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 62. UNCHARTED #3. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 63. UNCHARTED #4. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 64. UNCHARTED #5. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 65. UNCHARTED #6. DC Comics. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 66. mon: Uncharted: Eye of Indra – pierwsza część animowanego komiksu już dostępna [WIDEO]. CD Action, 2009-10-23. [dostęp 2012-08-23]. (pol.).
 67. Neil Druckmann: UNCHARTED: Eye of Indra – First Episode on PSN Today. blog.us.playstation.com, 2009-10-22. [dostęp 2012-08-23]. (ang.).
 68. Mick Perona: UNCHARTED: Eye of Indra Motion Comic Episodes 3 and 4 Available Today on PSN. blog.us.playstation.com, 2009-12-04. [dostęp 2012-08-23]. (ang.).
 69. a b c d Uncharted 3: Drake's Deception Details & Credits for PlayStation 3. Metacritic. [dostęp 2012-07-20]. (ang.).
 70. a b c d Uncharted 2: Among Thieves Details & Credits. metacritic.com. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
 71. a b c d Uncharted: Drake's Fortune PlayStation 3 Details & Credits. Metacritic. [dostęp 2012-08-07]. (ang.).
 72. a b c d Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. dubscore.pl. [dostęp 2017-05-12]. (pol.).
 73. Henry Gilbert: PlayStation All-Star Battle Royale adds Nathan Drake and BioShock's Big Daddy to roster, joins the Vita. GamesRadar, 2012-06-04. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 74. Uncharted Finds Fortune On iTunes. kotaku.com. [dostęp 2012-08-09]. (ang.).
 75. Meyer Arne: UNCHARTED 2 Soundtrack in Stores Today. blog.us.playstation.com, 2009-02-09. [dostęp 2012-08-02]. (ang.).
 76. Chad Grischow: Greg Edmonson: Uncharted 3: Drake's Deception Soundtrack Review. IGN, 2012-01-03. [dostęp 2017-07-01]. (ang.).
 77. Clint Bajakian. mobygames.com. [dostęp 2012-08-23]. (ang.).
 78. Uncharted: Drake's Fortune. GameRankings. [dostęp 2012-01-30]. (ang.).
 79. Uncharted: Drake's Fortune. Metacritic. [dostęp 2012-01-19]. (ang.).
 80. a b c Uncharted 2: Among Thieves. GameRankings. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
 81. a b Uncharted 2: Among Thieves. Metacritic. [dostęp 2012-07-25]. (pol.).
 82. a b Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. GameRankings. [dostęp 2011-12-20]. (pol.).
 83. a b Uncharted 3: Oszustwo Drake’a PlayStation 3. Metacritic. [dostęp 2011-12-20]. (ang.).
 84. a b Uncharted: Golden Abyss. GameRankings. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
 85. a b Uncharted: Golden Abyss. Metacritic. [dostęp 2012-02-02]. (ang.).
 86. a b Uncharted: Pogoń za fortuną. GameRankings. [dostęp 2013-01-25]. (ang.).
 87. a b Uncharted: Pogoń za fortuną. Metacritic. [dostęp 2013-01-25]. (ang.).
 88. Uncharted: The Nathan Drake Collection. GameRankings. [dostęp 2015-10-05]. (ang.).
 89. Uncharted: The Nathan Drake Collection. Metacritic. [dostęp 2015-10-05]. (ang.).
 90. Uncharted: Fortune Hunter. GameRankings. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 91. Uncharted: Fortune Hunter. Metacritic. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 92. Uncharted 4: A Thief's End. GameRankings. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 93. Uncharted 4: A Thief's End. Metacritic. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 94. Uncharted: The Lost Legacy. GameRankings. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 95. Uncharted: The Lost Legacy. Metacritic. [dostęp 2018-04-12]. (ang.).
 96. Uncharted: Legacy of Thieves Collection. Metacritic. [dostęp 2022-02-06]. (ang.).
 97. Uncharted: Legacy of Thieves Collection. Metacritic. [dostęp 2022-10-21]. (ang.).
 98. Browse and Search Games. GameRankings. [dostęp 2012-08-14]. (ang.).
 99. Showing 1 to 20 of 46 results. Metacritic. [dostęp 2012-08-14]. (ang.).
 100. a b Greg Miller: Uncharted: Drake's Fortune Review. IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
 101. a b Dave Harrison: Uncharted: Drake's Fortune Review. IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
 102. a b Cam Shea: Uncharted: Drake's Fortune Review. IGN, 2007-12-07. [dostęp 2012-01-20]. (ang.).
 103. Ryan Davis: Uncharted: Drake's Fortune Review. GameSpot, 2007-11-19. [dostęp 2012-08-10]. (ang.).
 104. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune. thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-10]. (ang.).
 105. Andrew Sztein: UNCHARTED: DRAKE'S FORTUNE REVIEW. gamingexcellence.com, 2008-12-28. [dostęp 2012-08-10]. (ang.).
 106. IGN Best of 2007. IGN. [dostęp 2018-12-20]. (ang.).
 107. a b Michał Kuszewski. Uncharted 2: Pośród złodziei. „CD-Action”, s. 90-91, 2009-11-24. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1426-2916. (pol.). 
 108. Tom Bramwell: Uncharted 2: Among Thieves Review. eurogamer.net, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
 109. Mike Jackson: Uncharted 2 gets 21/20 in French PSM3. Computer and Video Games, 2009-09-15. [dostęp 2012-08-04]. (ang.).
 110. Nathan Irvine: Uncharted 2: Among Thieves Bigger! Better! Beautiful-er! Nathan Drake returns to blow away the competition. gamesradar.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
 111. Łukasz Berliński: Uncharted 2: Pośród złodziei – recenzja. gram.pl, 2009-10-27. [dostęp 2012-08-01]. (pol.).
 112. Tom Mc Shea: Uncharted 2: Among Thieves Review. gamespot.com, 2009-10-07. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
 113. UNCHARTED™ Greatest Hits Dual Pack. us.playstation.com. [dostęp 2012-07-29]. (ang.).
 114. Uncharted 3 review – 98% in OPM Spain, 'a masterpiece'. computerandvideogames.com. [dostęp 2012-01-07]. (ang.).
 115. Chad Concelmo: Review: Uncharted 3: Drake's Deception. destructoid.com, 2011-11-01. [dostęp 2012-07-03]. (ang.).
 116. Jose Otero: Review: Uncharted 3: Drake's Deception is One of the Best Action-Adventures This Year. 1up.com, 2012-10-24. [dostęp 2017-04-19]. (ang.).
 117. Michał Kuszewski. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a. „CD-Action”, s. 78-81, listopad 2011. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1428-2916. (pol.). 
 118. Uncharted 3: Drake's Deception Review. eurogamer.net. [dostęp 2012-01-07]. (ang.).
 119. Best of 2011. IGN. [dostęp 2011-12-11]. (ang.).
 120. a b Greg Miller: Uncharted: Golden Abyss Review. IGN, 2012-02-22. [dostęp 2012-08-16]. (ang.).
 121. a b Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro – recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań. Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-16]. (pol.).
 122. Hollander Cooper: Uncharted: Golden Abyss review. GamesRadar, 2012-02-13. [dostęp 2012-08-24]. (ang.).
 123. Szymon Liebert: Sony sprzedało 17 mln gier z serii Uncharted. Oszustwo Drake’a otrzyma wersję GOTY. Gry-OnLine, 2012-04-24. [dostęp 2012-08-14]. (pol.).
 124. a b c Uncharted: Fortuna Drake’a. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 125. a b c Uncharted 2: Among Thieves. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 126. a b c Uncharted 3: Drake's Deception. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 127. a b c Uncharted: Golden Abyss. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 128. a b c d e Uncharted: The Nathan Drake Collection. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 129. a b c Uncharted 4: A Thief's End. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 130. a b c Uncharted: The Lost Legacy. vgchartz.com. [dostęp 2018-04-09]. (ang.).
 131. Eddie Makuch: Uncharted Series Reaches 21 Million Units Sold. GameSpot, 2015-06-04. [dostęp 2015-08-12]. (ang.).
 132. Adrian Werner: Sprzedaż serii Uncharted przekroczyła 41,7 mln egzemplarzy. Gry-Online, 2018-04-10. [dostęp 2018-04-10]. (pol.).