To jest dobry artykuł

Uncharted (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uncharted
Uncharted logo.png
Logo serii
Producenci Naughty Dog
SCE Bend Studio
One Loop Games
Wydawcy Sony Computer Entertainment
Dystrybutorzy POL: Sony Computer Entertainment
Scenarzysta Amy Hennig
Kompozytor Greg Edmonson
Clint Bajakian
Henry Jackman
Pierwsza gra z serii Uncharted: Fortuna Drake'a (2007)
Ostatnia gra z serii Uncharted 4: Kres złodzieja (2016)
Platformy PlayStation 3
PlayStation 4
PlayStation Vita
Gatunek przygodowa gra akcji

Uncharted – seria przygodowych gier akcji przedstawionych z perspektywy trzeciej osoby, w których gracz wciela się w postać podróżnika i poszukiwacza skarbów Nathana Drake'a. Główna seria na PlayStation 3 została wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog, natomiast Złota Otchłań na PlayStation Vita przez Bend Studios; wydawcą i dystrybutorem gier z serii Uncharted jest Sony Computer Entertainment. W grach wykorzystano różne wersje autorskiego silnika (Naughty Dog Game Engine), modelowanie świata fizycznego odbywa się dzięki silnikowi Havok.

Seria została zapoczątkowana w 2007 roku przez Uncharted: Fortuna Drake'a, gdzie Nathan Drake poszukiwał skarbów ze słynnego zaginionego miasta El Dorado. W 2009 roku wydano kontynuację zatytułowaną Uncharted 2: Pośród złodziei, w której protagonista poszukuje ukrytej pod Tybetem krainy Shambala, aby zapobiec zdobyciu przez radzieckiego zbrodniarza buddyjskiego szafiru Ćintamani. W wieńczącej trylogię części trzeciej, Uncharted 3: Oszustwo Drake'a, Nathan przemierzał pustynię Rub' al Khali w poszukiwaniu miasta z islamskich wierzeń – Iremu – w czym przeszkadzała mu tajemnicza sekta. W prequelu serii, czyli Złota Otchłań rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci hiszpańskich konkwistadorów poszukujących 400 lat temu w środkowej Panamie mitycznej Złotej Otchłani. W książce Uncharted: The Fourth Labirynth bohater wpada na trop legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. W trakcie wydarzenia PlayStation 4 All Access zapowiedziano kolejną część serii, która zostanie wydana na PlayStation 4. Podczas E3 2014 ujawniono jej podtytuł – Kres złodzieja i zaprezentowano fragment rozgrywki.

Gry z serii Uncharted zostały bardzo dobrze przyjęte w mediach. Najwięcej nagród – ponad 200 tytułów Gry Roku – oraz najlepsze średnie ocen w agregatorach uzyskała część druga. Według źródeł Sony Computer Entertainment sprzedano 17 320 000 egzemplarzy gier z serii, natomiast organizacja VGChartz ocenia sprzedaż na 17 330 000 egzemplarzy. Dzięki dużej popularności gier powstały także: turowa komputerowa gra karciana Uncharted: Pogoń za fortuną, seria komiksów DC Comics, animowane komiksy Uncharted: Eye of Indra do kupienia w PlayStation Store, a w produkcji znajduje się pełnometrażowy film fabularny.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Oś czasu serii gier Uncharted
 
2007– Fortuna Drake'a
2008–
2009– 2: Pośród złodziei
2010–
2011– 3: Oszustwo Drake'a
2012– Złota Otchłań
Pogoń za fortuną
2015– The Nathan Drake Collection
2016– 4: Kres złodzieja

Uncharted: Fortuna Drake'a[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Fortuna Drake'a.

Pierwsza gra komputerowa z serii, Uncharted: Fortuna Drake'a, została zapowiedziana podczas prezentacji Sony na targach E3 2006 w Los Angeles[1]. Jednak jej tytuł ujawniono dopiero w lutym 2007 roku[2]. Europejska premiera gry odbyła się 7 grudnia 2007 roku, czyli prawie trzy tygodnie po amerykańskiej[3]. Gra opiera się na kilku rodzajach rozgrywki: wymianach ognia z wykorzystaniem systemu osłon[4], walce wręcz[5], sekcjach platformowych polegających na wspinaczce, przeskakiwaniu pomiędzy półkami skalnymi lub budynkami, czy interakcji z otoczeniem oraz rozwiązywaniu zagadek podsuwanych w dzienniku gracza[6]. Ponadto w grze występują etapy, podczas których gracz ma okazję sterować skuterem wodnym oraz działem przeciwpancernym zamontowanym na jeepie[7][8]. Do sierpnia 2012 roku gra sprzedała się w łącznym nakładzie 4,25 mln egzemplarzy[9].

Uncharted 2: Pośród złodziei[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2008 roku, na łamach francuskiego magazynu „PlayStation 3 Magazine”, wiceprezes studia Naughty Dog Christopher Balestra poinformował o pracach nad kontynuacją pierwszej części[10]. W grudniu 2008 roku ujawniono podtytuł gry – Pośród złodziei – oraz opublikowano pierwszy zwiastun[11]. Gra została wydana 16 października 2009 roku w Europie[12] w pełnej polskiej wersji językowej, w której głosu głównej postaci użyczył Jarosław Boberek[13]. Rozgrywka była jeszcze bardziej widowiskowa niż w poprzedniej części i utrzymywała szybkie tempo akcji: bohater kilkukrotnie ucieka przed ostrzeliwującym go śmigłowcem bądź czołgiem, jest zmuszony przeskakiwać pomiędzy jadącymi po górskich drogach Tybetu ciężarówkami oraz wraz ze swoją przyjaciółką Eleną dogonić samochodem terenowym pociąg, w którym jest pod ciągłym ostrzałem wrogów[14]. W pozycji wprowadzono tryby rozgrywek wieloosobowych, w których gracze mogą zarówno współzawodniczyć, jak i współpracować przeciwko postaciom sterowanym przez komputer[15]. Ponadto wydano cztery dodatki DLC rozbudowujące możliwości gry wieloosobowej[16]. Do grudnia 2011 roku Sony Computer Entertainment sprzedało 4,9 miliona egzemplarzy gry[17].

Uncharted 3: Oszustwo Drake'a[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 3: Oszustwo Drake'a.

9 grudnia 2010 roku serwis „Entertainment Weekly” zapowiedział w eklsuzywnym materiale Uncharted 3: Oszustwo Drake'a[18], a dwa dni później gra została oficjalnie zapowidziana na wydarzeniu Spike Video Game Awards[19]. Światowa premiera odbyła się 1 listopada 2011 roku, a europejska dzień później[20]. W rozgrywce, jak w poprzednich częściach, postawiono na fabularność i ciągłą, wartką akcję: bohater ma okazję wskoczyć w pełnym galopie na ciężąrówki, aby rozprawić się z przeciwnikami, czy uczestniczyć w katastrofie samolotu na środku pustyni. Wprowadzono także możliwość pływania i nurkowania przez głównego bohatera. Rozbudowie w stosunku do poprzednich części uległa także sztuczna inteligencja przeciwników, ponadto potrafią oni wykonać wszystkie czynności, które wykonuje główny bohater[21][22]. Rozbudowie uległa też rozgrywka wieloosobowa: dodano nowe tryby, mapy, postaci, bronie, przedmioty, wprowadzono kopy medalowe oraz tzw. Buddy System (system koleżeński)[23]. Wraz z jednym z uaktualnień wprowadzono system turniejowy wyłaniający co tydzień najlepszych graczy[24]. Gra doczekała się ogromnego wsparcia ze strony studia tworzącego serię – wydano wiele darmowych aktualizacji oraz mnóstwo płatnych dodatków typu DLC. Zaoferowano także usługę Fortune Hunters’ Club dzięki, której gracz otrzymywał wszystkie DLC w niższej cenie[25]. W dniu premiery sprzedano 3,8 mln sztuk gry Uncharted 3: Oszustwo Drake'a na całym świecie, co uczyniło ją grą o największej i najszybszej sprzedaży w całej serii[20].

Uncharted: Złota Otchłań[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Złota Otchłań.

2 czerwca 2011 roku firma Sony Computer Entertainment zapowiedziała, jako jeden z tytułów startowych na PlayStation Vita, spin-off serii pt. Uncharted: Złota Otchłań. Gra została wydana 17 grudnia 2011 roku w Japonii i 22 lutego 2012 roku w Europie. W przeciwieństwie do poprzednich części serii była tworzona przez Bend Studios[26]. Sposób rozgrywki nie różni znacząco od tej przedstawionej w poprzednich częściach. Zmianie uległo natomiast sterowanie, które zmieniono pod kątem możliwości technicznych PlayStation Vita umożliwiając wykorzystanie ekranu dotykowego i czujnika ruchu[27]. Gra nie posiada trybów rozgrywki wieloosobowej, jednak zawiera dużo więcej zagadek logicznych niż inne gry z serii[28].

Uncharted: Pogoń za fortuną[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted: Pogoń za fortuną.

19 listopada 2012 roku oficjalnie zapowiedziano Uncharted: Pogoń za fortuną na europejskim blogu PlayStation[29]. Jest to turowa komputerowa gra karciana z elementami gry przygodowej i akcji wyprodukowana przez Bend Studio we współpracy z One Loop Games oraz Naughty Dog. Podstawą rozgrywki jest tworzenie drużyny składającej się z postaci bohaterów oraz czarnych charakterów z serii Uncharted, reprezentowanych przez karty frakcji, a następnie wykorzystanie jej do walki z przeciwnikiem. Przewagę można będzie zyskać m.in. dzięki wzmocnieniu bohaterów kartami zasobów i losu. Istnieje opcja powiązania Uncharted: Pogoń za fortuną z Uncharted: Złota Otchłań. Dzięki temu artefakty znajdywane w drugiej pozycji umożliwią odblokowanie odpowiadających im kart w grze karcianej[30].

Uncharted: The Nathan Drake Collection[edytuj | edytuj kod]

4 czerwca 2015 roku oficjalnie zapowiedziano tytuł Uncharted: The Nathan Drake Collection na konsolę PlayStation 4, za które odpowiedzialne jest studio Bluepoint Games. Jest to zbiorcze wydanie trzech pierwszych części serii Uncharted wydanych w latach 2007–2011 na konsolę PlayStation 3. Gry zawierają tylko kampanie dla pojedynczego gracza i zostały pozbawione trybów rozgrywki wieloosobowej. Każda z gier będzie wyświetlana w 60 kl./s w rozdzielczości 1080p (w pierwotnej wersji na PlayStation 3 gry były wyświetlane w 30 kl./s w rozdzielczości 720p), będzie miała zaimplementowane nowe trofea oraz oferować będzie lepsze oświetlenie, tekstury, modele i ulepszenia w rozgrywce. Do kolekcji dołączany będzie kod na wersję beta trybu rozgrywki wieloosobowej Kres złodzieja. Osoby, które zamówią pakiet gier przed premierą otrzymają dodatkowe modele postaci oraz złote bronie AK-47 i 92FS. Dodatkowo zamawiający grę w PlayStation Store otrzymają dynamiczny motyw Uncharted: Nathan Drake Collection dla konsoli PlayStation 4. Premiera pakietu gier przewidziana jest na 7 października 2015 roku w Europie oraz 9 października w Ameryce Północnej[31].

Uncharted 4: Kres złodzieja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Uncharted 4: Kres złodzieja.

Została zapowiedziana podczas konferencji z okazji premiery konsoli PlayStation 4 w listopadzie 2013 roku[32]. Na E3 2014 twórcy ujawnili jej podtytuł i ogłosili, że premiera odbędzie się w 2015 roku tylko na konsoli PlayStation 4[33]. W grudniu 2014 roku podczas PlayStation Experience po raz pierwszy zaprezentowano rozgrywkę[34]. Kilka dni później ogłoszono, że gra jest priorytetem dla studia[35]. W marcu 2015 roku przełożono datę premiery gry na wiosnę 2016 roku z powodu chęci maksymalnego dopracowania gry[36]. Akcja gry rozgrywa się m.in. na Madagaskarz gdzie Nathan Drake poszukuje legendarnego miasta Libertalia. Gra cechuje się mniejszą liniowością i bardziej otwartymi etapami w stosunku do poprzednich części serii. Jest także dojrzalsza i abrdziej skupia się na bohaterach[37].

Wydania zbiorcze[edytuj | edytuj kod]

6 września 2011 roku Uncharted: Fortuna Drake'a oraz Uncharted 2: Among Thieves zostały wydane w zestawie Uncharted Greatest Hits Dual Pack zawierającym obie gry[38]. Natomiast w listopadzie 2011 roku, po premierze trzeciej części serii, został wydany zestaw Uncharted: Trylogia[39], zawierający wszystkie z trzech głównych części serii Uncharted.

Inne adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Po premierze Pośród złodziei producent filmowy Avi Arad poinformował, że współpracuje z Sony nad realizacją filmu Uncharted[40]. Produkcję filmu potwierdziła także wytwórnia filmowa Columbia Pictures, jednak na chwilę obecną nie ujawniono wielu szczegółów. Produkcją zajmą się Avi Arad, Charles Roven, Ari Arad i Alex Gartner[41]. Początkowo film miał reżyserować David O. Russell[42], następnie Neil Burger, jednakże obaj zrezygnowali[43]. Nathana Drake'a miał zagrać Mark Wahlberg, jednak podobnie jak Russell i Burger nie weźmie udziału w produkcji[42]. Scenariusz napisał Kyle Ward[41], jednak w celu jego modyfikacji, w sierpniu 2012 roku zatrudniono Marianne i Cormaca Wibberly, czyli scenarzystów biorących udział m.in. w tworzeniu filmu Skarbu narodów[43].

Książka[edytuj | edytuj kod]

Uncharted: The Fourth Labirynth to książka napisana przez Christophera Goldena, opisująca jedną z przygód Nathana Drake'a, który wyruszył na poszukiwania tytułowego legendarnego labiryntu stworzonego przez Dedala. Została wydana przez amerykańskie wydawnictwo Del Rey Books 4 października 2011 roku[44].

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Uncharted #1-6 to seria sześciu komiksów publikowanych tylko w język angielskim przez DC Comics pomiędzy 30 listopada 2011 roku a 25 kwietnia 2012 roku. Autorem dialogów jest Joshua Williamson, natomiast rysunków Sergio Sandoval. Każdy z komiksów ma 32 strony[45][46][47][48][49][50].

Uncharted: Eye of Indra to składający się z czterech odcinków animowany komiks[51]. Został wydany na PlayStation Store. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 22 października 2009 roku[52], drugiego 22 listopada 2009, natomiast trzeciego i czwartego 4 grudnia 2009 roku[53].

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Sir Francis Drake, 1581
 Osobny artykuł: Postaci z uniwersum Uncharted.

Główni bohaterowie występujący w grach komputerowych z serii Uncharted:

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia gier, książek i komiksów z serii Uncharted:

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

Ścieżkę dźwiękową trylogii Uncharted na PlayStation 3 skomponował amerykański kompozytor Greg Edmonson[60][61][62], natomiast Złotej Otchłani Clint Bajakian[63].

Odbiór serii[edytuj | edytuj kod]

Średnia ocen gier z serii
Stan z 2012-08-16.
Gra GameRankings Metacritic
Uncharted: Fortuna Drake'a 89,70%[64] 88/100[65]
Uncharted 2: Pośród złodziei 96,41%[66] 96/100[67]
Uncharted 3: Oszustwo Drake'a 91,76%[68] 92/100[69]
Uncharted: Złota Otchłań 80,32%[70] 80/100[71]
Uncharted: Pogoń za fortuną 66%[72] 67/100[73]

Wszystkie gry z serii były bardzo dobrze przyjęte przez krytyków branży gier komputerowych, o czym świadczą wyniki w agregatorach GameRankings[74] i Metacritic[75]. Uncharted: Fortuna Drake'a było zachwalane głównie za grafikę, oświetlenie, animacje postaci i wody, muzykę i voice acting oraz fabułę[76][77][78][79][80]. Natomiast krytykowano grę za długość rozgrywki i brak dalszych wyzwań po ukończeniu głównego wątku fabularnego[81][82][83][84]. Uncharted: Fortuna Drake'a otrzymała wiele nagród, m.in. serwis IGN przyznał jej: 2007 PS3 Game Of The Year, 2007 Best Graphics Technology, 2007 Best Action Game, 2007 Best Story oraz 2007 Best Original Score[85]. Kontynuacja, czyli Uncharted 2: Pośród złodziei zebrała jeszcze lepsze noty od krytyków, którzy uznali ją za arcydzieło i jedną z najlepszych gier w historii[86][87][88][89]. Zachwalany był każdy aspekt gry, który recenzenci doceniali w pierwszej części, a do nich dołączyły takie elementy jak tryb rozgrywki wieloosobowej, jeszcze większe tempo akcji[90] oraz polski dubbing[91]. Tylko pojedynczy recenzenci obniżali lekko ocenę za liniowość czy też ostatnią walkę z bossem, która nie wszystkim przypadła do gustu[87][92]. Poza tym gra zdobyła ponad 300 nagród, w tym ponad 200 tytułów Gry Roku 2009 w prestiżowych magazynach i portalach o grach komputerowych[93] oraz 41 maksymalnych ocen w agregatorach Metacritic[94] i GameRankings[86]. Uncharted 3: Oszustwo Drake'a także była określana jako arcydzieło[95][96][97], jednak otrzymała „tylko” 23 maksymalne oceny[98][99]. Recenzenci zachwalali wszystkie elementy, które doceniono w poprzednich częściach, a także m.in. walkę wręcz nawet z kilkunastoma wrogami, w której oprócz zadawania ciosów pięściami i robienia uników bohater może używać elementów otoczenia do walki oraz chwytać wrogów[100]. Niższa średnia ocen w agregatorach spowodowana jest uznaniem przez część krytyków za powielanie tego, co można było ujrzeć w poprzedniej części[101][102]. Produkcja otrzymała także sporo nagród, serwis IGN przyznał jej m.in. PS3 Game of the Year, Best PS3 Graphics oraz Best PS3 Sound. Ponadto w kategoriach przyznawanych przez czytelników Uncharted 3 zdobyło większość dostępnych nagród[103]. Gorzej oceniany był spin-off serii, czyli Uncharted: Złota Otchłań[104][105]. Grę zachwalano za dopracowanie technologiczne, pomysły na wykorzystanie funkcji konsoli PlayStation Vita, sterowanie oraz dubbing (zarówno oryginalny, jak i polski)[106]. Krzysztof Gonciarz stwierdził, że gra oferuje najlepszą grafikę spośród tytułów dostępnych w dniu premiery na przenośną konsolę Sony[107]. Krytykowano ją natomiast za dużą liczbę strzelanin kosztem sekcji przygodowych, banalne zagadki, małe zróżnicowanie etapów, a nawet fabułę[107][106][108]. Natomiast najgorzej ocenianą grą w serii jest należące do gatunku turowych komputerowych gier karcianych Pogoń za fortuną[72][73].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Do 12 kwietnia 2012 roku według źródeł Sony Computer Entertainment sprzedano 17 320 000 egzemplarzy gier z serii Uncharted[109]. Natomiast według organizacji VGChartz sprzedaż poszczególnych gier z serii przedstawia się następująco[110][111][112][113]:

Tytuł gry Sprzedaż w Ameryce Północnej Sprzedaż w Europie Sprzedaż w Japonii Sprzedaż w pozostałych krajach Ogólna sprzedaż
Uncharted: Fortuna Drake'a 2 130 000 1 580 000 120 000 720 000 4 550 000[110]
Uncharted 2: Pośród złodziei 3 040 000 1 950 000 210 000 920 000 6 120 000[111]
Uncharted 3: Oszustwo Drake'a 2 430 000 2 190 000 190 000 930 000 5 740 000[112]
Uncharted: Złota Otchłań 360 000 350 000 120 000 90 000 920 000[113]
Suma 7 960 000 6 070 000 640 000 2 660 000 17 330 000[110][111][112][113]

W czerwcu 2015 roku ogłoszono, że gry z serii Uncharted sprzedały się w 21 milionach egzemplarzy[114].

Przypisy

 1. Jiker: Konferencja Sony dobiegła końca - jak prezentuje się PS3? (pol.). GRY-OnLine, 2006-05-09. [dostęp 2012-08-09].
 2. Basza: Screenshot 3D prezentujący nową grę ze studia Naughty Dog (pol.). GRY-OnLine, 2007-02-21. [dostęp 2012-08-09].
 3. Uncharted: Fortuna Drake'a (pol.). GRY-OnLine. [dostęp 2012-01-19].
 4. Cisek: Uncharted: Fortuna Drake'a (pol.). GRY-OnLine, 2007-12-21. [dostęp 2012-01-20].
 5. Marcos L: Gamer Limit Review: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). gamerlimit.com, 2009-02-19. [dostęp 2012-08-08].
 6. Uncharted: Fortuna Drake'a (ang.). gametrailers.com, 2007-11-20. [dostęp 2012-08-08].
 7. Uncharted: Fortuna Drake'a (pol.). gram.pl. [dostęp 2012-08-08].
 8. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-08].
 9. Uncharted: Fortuna Drake'a (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2012-08-10].
 10. Jiker: Francuski PlayStation 3 Magazine donosi – Uncharted 2 nadciąga (pol.). gry-online.pl, 2008-09-30. [dostęp 2012-07-25].
 11. Szymon Liebert: Nathan Drake podąży śladami Marco Polo w Uncharted 2 (pol.). gry-online.pl, 2008-12-02. [dostęp 2012-07-25].
 12. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2012-08-02].
 13. Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej (pol.). polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24].
 14. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
 15. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
 16. Dodatki i DLC do gry Uncharted 2: Among Thieves (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-24].
 17. PlayStation®3専用ソフトウェア『アンチャーテッド –砂漠に眠るアトラ ティス-』PR企画 “ゲームをドラマにする!?”『アンチャTV~超冒険的新感覚テレビ』 テレビ東京にて本日10月3日より放送開始! (jap.). jp.playstation.com. [dostęp 2012-08-02].
 18. 'Uncharted' exclusive: Your first look at 2011's must-play videogame 'Uncharted 3: Drake's Deception' (ang.). ew.com. [dostęp 2011-12-30].
 19. UNCHARTED 3: Drake’s Deception Gameplay Reveal (ang.). Sony PlayStation. [dostęp 2011-12-30].
 20. 20,0 20,1 Uncharted 3: Oszustwo Drake’a ( PS3 ) (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2011-12-20].
 21. Uncharted 3: Drake's Deception (pol.). pl.playstation.com. [dostęp 2012-01-08].
 22. Greg Miller: Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-06-17].
 23. W Uncharted 3 pobiegamy sprintem (pol.). polygamia.pl. [dostęp 2012-07-01].
 24. Patch 1.13 Notes – The Full Rundown (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-08-08].
 25. Drake’s Deception Map Pack Arrives and Fortune Hunters’ Club Update (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-04-07].
 26. Olek: Sony ujawnia listę startowych tytułów dla NGP - Uncharted: Golden Abyss, Wipeout 2048 i inne (pol.). Gry_OnLine.pl, 2011-06-02. [dostęp 2012-08-14].
 27. Krzysztof Gonciarz: Uncharted: Złota Otchłań - graliśmy w najnowsze przygody Nathana Drake'a (pol.). Gry-OnLine, 2011-11-28. [dostęp 2012-08-14].
 28. Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro - recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań (pol.). Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-14].
 29. Chris Reese: Introducing Uncharted: Pogoń za fortuną for PS Vita (ang.). eu.blog.playstation.com, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-20].
 30. Olek: Uncharted: Pogoń za fortuną – zobacz zwiastun karcianki z Nathanem Drakem (pol.). Gry-Online, 2012-11-19. [dostęp 2012-11-19].
 31. Luke Karmali: Uncharted: The Nathan Drake Collection confirmed with relase date (ang.). IGN, 2015-06-04. [dostęp 2015-05-04].
 32. Draug: Zapowiedziano fabularne DLC do The Last of Us i Uncharted 4 na PlayStation 4 (pol.). Gry-Online, 2015-11-15. [dostęp 2015-08-12].
 33. Ender: Uncharted 4 w 2015 roku. Gra otrzymuje nowy trailer oraz podtytuł (pol.). Gry-Online, 2014-06-10. [dostęp 2015-08-12].
 34. Adrian Werner: Uncharted 4: Kres złodzieja na ponad 15-minutowym zapisie rozgrywki (pol.). Gry-Online, 2014-12-07. [dostęp 2015-08-12].
 35. Entelarmer: Naughty Dog skupia się na Uncharted 4, potencjalne The Last of Us 2 odłożone (pol.). Gry-Online, 2015-08-13. [dostęp 2015-08-12].
 36. Kamil Zwijacz: Uncharted 4: Kres złodzieja przełożone na wiosnę 2016 roku (pol.). Gry-Online, 2015-03-11. [dostęp 2015-08-12].
 37. Draug: Uncharted 4: Kres złodzieja powstaje pod wpływem The Last of Us - zobacz wideo-wywiad z twórcami (pol.). Gry-Online, 2014-06-13. [dostęp 2015-08-12].
 38. Arne Meyer: UNCHARTED Greatest Hits DualPack in Stores September 6th (ang.). blog.us.playstation.com, 2011-08-31. [dostęp 2012-08-02].
 39. Uncharted Trilogy Edition (Uncharted: Drake's Schicksal + Uncharted 2: Among Thieves + Uncharted 3: Drake's Deception) (niem.). amazon.de. [dostęp 2012-07-01].
 40. The Man Behind Marvel Movie Magic Hopes To Do the Same For Gaming (ang.). kotaku.com. [dostęp 2012-08-14].
 41. 41,0 41,1 Borys Kit: 'Drake's Fortune' set for big screen (ang.). The Hollywood Reporter, 2009-06-25. [dostęp 2012-02-21].
 42. 42,0 42,1 David O. Russell o filmowym Uncharted (pol.). ppe.pl. [dostęp 2012-08-14].
 43. 43,0 43,1 Muninn: Neil Burger nie jest już reżyserem filmu na podstawie gry Uncharted (pol.). Gry-Online, 2012-08-24. [dostęp 2012-08-24].
 44. Informacje o Uncharted: The Fourth Labyrinth (pol.). uncharted.pl. [dostęp 2012-08-14].
 45. UNCHARTED #1 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 46. UNCHARTED #2 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 47. UNCHARTED #3 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 48. UNCHARTED #4 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 49. UNCHARTED #5 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 50. UNCHARTED #6 (ang.). DC Comics. [dostęp 2012-08-24].
 51. mon: Uncharted: Eye of Indra - pierwsza część animowanego komiksu już dostępna [WIDEO] (pol.). CD Action, 2009-10-23. [dostęp 2012-08-23].
 52. Neil Druckmann: UNCHARTED: Eye of Indra – First Episode on PSN Today (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-10-22. [dostęp 2012-08-23].
 53. Mick Perona: UNCHARTED: Eye of Indra Motion Comic Episodes 3 and 4 Available Today on PSN (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-12-04. [dostęp 2012-08-23].
 54. 54,0 54,1 54,2 54,3 Uncharted 3: Drake's Deception Details & Credits for PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-07-20].
 55. 55,0 55,1 55,2 55,3 Uncharted 2: Among Thieves Details & Credits (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 56. 56,0 56,1 56,2 56,3 Uncharted: Drake's Fortune PlayStation 3 Details & Credits (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-08-07].
 57. 57,0 57,1 57,2 57,3 Uncharted 3: Oszustwo Drake'a (pol.). dubscore.pl. [dostęp 2011-01-08].
 58. 58,0 58,1 58,2 58,3 Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej (pol.). polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24].
 59. Henry Gilbert: PlayStation All-Star Battle Royale adds Nathan Drake and BioShock's Big Daddy to roster, joins the Vita (ang.). GamesRadar, 2012-06-04. [dostęp 2012-08-24].
 60. Uncharted Finds Fortune On iTunes (ang.). kotaku.com. [dostęp 2012-08-09].
 61. Meyer Arne: UNCHARTED 2 Soundtrack in Stores Today (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-02-09. [dostęp 2012-08-02].
 62. Greg Edmonson: Uncharted 3: Drake's Deception Soundtrack Review (ang.). IGN. [dostęp 2012-01-08].
 63. Clint Bajakian (ang.). mobygames.com. [dostęp 2012-08-23].
 64. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-01-30].
 65. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-01-19].
 66. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-07-25].
 67. Uncharted 2: Among Thieves (pol.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 68. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (pol.). GameRankings. [dostęp 2011-12-20].
 69. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2011-12-20].
 70. Uncharted: Golden Abyss (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-02-02].
 71. Uncharted: Golden Abyss (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-02-02].
 72. 72,0 72,1 Uncharted: Pogoń za fortuną (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2013-01-25].
 73. 73,0 73,1 Uncharted: Pogoń za fortuną (ang.). metacritic.com. [dostęp 2013-01-25].
 74. Browse and Search Games (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-08-14].
 75. Showing 1 to 20 of 46 results (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-08-14].
 76. Greg Miller: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 77. Dave Harrison: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 78. Cam Shea: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-07. [dostęp 2012-01-20].
 79. Ryan Davis: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). GameSpot, 2007-11-19. [dostęp 2012-08-10].
 80. Ben Philpott: Uncharted: Drake’s Fortune (ang.). thunderboltgames.com, 2008-01-08. [dostęp 2012-08-10].
 81. Andrew Sztein: UNCHARTED: DRAKE'S FORTUNE REVIEW (ang.). gamingexcellence.com, 2008-12-28. [dostęp 2012-08-10].
 82. Greg Miller: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 83. Dave Harrison: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-08. [dostęp 2012-01-20].
 84. Cam Shea: Uncharted: Drake's Fortune Review (ang.). IGN, 2007-12-07. [dostęp 2012-01-20].
 85. Uncharted: Drake's Fortune (ang.). naughtydog.com. [dostęp 2012-01-20].
 86. 86,0 86,1 Uncharted 2: Among Thieves (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-07-25].
 87. 87,0 87,1 Michał Kuszewski. Uncharted 2: Pośród złodziei. „CD-Action”, s. 90-91, 2009-11-24. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1426-2916 (pol.). 
 88. Tom Bramwell: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). eurogamer.net, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25].
 89. Mike Jackson: Uncharted 2 gets 21/20 in French PSM3 (ang.). Computer and Video Games, 2009-09-15. [dostęp 2012-08-04].
 90. Nathan Irvine: Uncharted 2: Among Thieves Bigger! Better! Beautiful-er! Nathan Drake returns to blow away the competition (ang.). gamesradar.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-25].
 91. Łukasz Berliński: Uncharted 2: Pośród złodziei - recenzja (pol.). gram.pl, 2009-10-27. [dostęp 2012-08-01].
 92. Tom Mc Shea: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). gamespot.com, 2009-10-07. [dostęp 2012-07-25].
 93. UNCHARTED™ Greatest Hits Dual Pack (ang.). us.playstation.com. [dostęp 2012-07-29].
 94. Uncharted 2: Among Thieves (pol.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
 95. Uncharted 3 review – 98% in OPM Spain, 'a masterpiece' (ang.). computerandvideogames.com. [dostęp 2012-01-07].
 96. Greg Miller: Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-06-17].
 97. Chad Concelmo: Review: Uncharted 3: Drake's Deception (ang.). destructoid.com, 2011-11-01. [dostęp 2012-07-03].
 98. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a PlayStation 3 (ang.). Metacritic. [dostęp 2011-12-20].
 99. Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (pol.). GameRankings. [dostęp 2011-12-20].
 100. Jose Otero: Review: Uncharted 3: Drake's Deception is One of the Best Action-Adventures This Year (ang.). 1up.com, 2012-10-24. [dostęp 2012-07-03].
 101. Michał Kuszewski. Uncharted 3: Oszustwo Drake'a. „CD-Action”, s. 78-81, listopad 2011. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1428-2916 (pol.). 
 102. Uncharted 3: Drake's Deception Review (ang.). eurogamer.net. [dostęp 2012-01-07].
 103. Best of 2011 (ang.). IGN. [dostęp 2011-12-11].
 104. Uncharted: Golden Abyss (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-02-02].
 105. Uncharted: Golden Abyss (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-02-02].
 106. 106,0 106,1 Greg Miller: Uncharted: Golden Abyss Review (ang.). IGN, 2012-02-22. [dostęp 2012-08-16].
 107. 107,0 107,1 Krzysztof Gonciarz: Nathan Drake w skali mikro - recenzja gry Uncharted: Złota Otchłań (pol.). Gry-OnLine, 2012-03-01. [dostęp 2012-08-16].
 108. Hollander Cooper: Uncharted: Golden Abyss review (ang.). GamesRadar, 2012-02-13. [dostęp 2012-08-24].
 109. Szymon Liebert: Sony sprzedało 17 mln gier z serii Uncharted. Oszustwo Drake’a otrzyma wersję GOTY (pol.). Gry-OnLine, 2012-04-24. [dostęp 2012-08-14].
 110. 110,0 110,1 110,2 Uncharted: Fortuna Drake'a (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 111. 111,0 111,1 111,2 Uncharted 2: Among Thieves (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 112. 112,0 112,1 112,2 Uncharted 3: Drake's Deception (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 113. 113,0 113,1 113,2 Uncharted: Golden Abyss (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2013-03-29].
 114. Eddie Makuch: [Uncharted Series Reaches 21 Million Units Sold New sales milestone announced alongside confirmation of The Nathan Drake Collection.] (ang.). GameSpot, 2015-06-04. [dostęp 2015-08-12].