Underworld (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Underworld
Ilustracja
Underworld, Nowy Jork 2007
Rok założenia 1986
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek elektroniczna muzyka taneczna
Aktywność od 1986
Skład
Karl Hyde, Rick Smith
Strona internetowa

Underworldwalijski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, działający z przerwami od połowy lat 80.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Najistotniejszy okres w działalności grupy rozpoczął się w 1990, kiedy do składu dołączył Darren Emerson (ur. 1971). Wcześniej trzon projektu stanowili Karl Hyde (ur. 1957) i Rick Smith (ur. 1959), współpracujący ze sobą od początku lat 80. (The Screen Gemz, Freur). Dwa pierwsze, rockowo-popowe, albumy Underworld wydane jeszcze w latach 80. przeszły niemal bez echa. Jako trio zespół zaczął tworzyć muzykę wpisującą się w nurt techno, zachował jednak niektóre cechy charakteryzujące pop i rock (wokal, gitara).

Pierwszy pełny album (o dziwnym tytule Dubnobasswithmyheadman) nowego Underworld ukazał się w 1993. Album ten stanowi połączenie różnego rodzaju stylów muzyki elektronicznej, od techno i house, poprzez synth pop, aż do electro. Był zapowiedzią następnych albumów, utrzymanych w podobnie eklektycznej stylistyce. Zespół zdobył solidną pozycję na scenie muzyki elektronicznej, umocnił ją kolejną płytą (Second Toughest in the Infants 1996) i singlem „Born Slippy.NUXX”, który znalazł się na soundtracku do filmu Trainspotting.

Następna studyjna płyta, Beaucoup Fish z 1999 cieszyła się mniejszym uznaniem. Album jest połączeniem stylistyki techno, house, hard house, trance, ambient. Znalazł się na nim „Moaner”, utwór wcześniej goszczący na ścieżce dźwiękowej do filmu Batman i Robin. Znacznie cieplej przez słuchaczy przyjęty został koncertowy album Everything, Everything z roku następnego.

Wkrótce po wydaniu tego albumu Underworld opuścił Emerson – A Hundred Days Off (2002) nagrał duet Hyde-Smith. W 2003 ukazała się kompilacja 1992–2002. Piąty studyjny album grupy Oblivion with Bells miał premierę 16 października 2007. We wrześniu 2010 roku wydany został album „Barking”.

Zespół ma na koncie także dwa albumy z muzyką filmową – wydany w 2006 roku Breaking and Entering (nagrany ze współudziałem pianisty Gabriela Yareda) oraz Sunshine (2008) (współtwórca John Murphy).

Poza pełnymi albumami ma na swoim koncie szereg singli i EP-ek, niektóre z nich nie ukazały się na nośnikach – są dostępne jedynie w Internecie.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]