Unified Extensible Firmware Interface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „UEFI”. Zobacz też: Unified EFI Forum.
Nie mylić z: UEFA.
Logo UEFI

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych.

Anglojęzyczny schemat EFI
Schemat obrazujący interakcje między bootmanagerem EFI a sterownikami EFI

Pomysł EFI został opracowany w firmie Intel na potrzeby procesora serwerowego Itanium. Obecnie prace nad systemem koordynowane są przez organizację Unified EFI Forum.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Jedną z cech UEFI jest możliwość pisania dla niego sterowników. W takim wypadku sterownik jest niezależny od systemu operacyjnego. Ponadto UEFI pozwala na obsługę dysków twardych większych od 2 TB, maksymalnie 8192 EB dzięki nowej procedurze do zarządzania dyskami o nazwie GPT. UEFI ma własną powłokę systemową (UEFI Shell). Ta funkcja przeznaczona jest dla serwisantów komputerowych. Niektórzy producenci oferują własne minisystemy dla UEFI które uruchamiane są z płyty CD/DVD.

Apple od roku 2006 stosuje UEFI w swoich komputerach, nie daje natomiast możliwości wejścia w jego opcje.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

Najnowsza specyfikacja wersji 2.7 UEFI została zatwierdzona w maju 2017 roku[1].

Zagrożenia związane z UEFI[edytuj | edytuj kod]

W odniesieniu do wypowiedzi Ronalda Minnicha[2] można stwierdzić, że jednym z jawnie nakreślonych celów stworzenia UEFI jest „ochrona tzw. własności intelektualnej twórców sprzętu komputerowego”. Zdaniem przeciwników technologii DRM, powoduje to zagrożenie związane z bezpieczeństwem (brak realnej kontroli nad komputerem) oraz otwiera furtkę do całkowitego zablokowania wykorzystywania wolnego oprogramowania na platformach zawierających UEFI. Według przeciwników, UEFI może zostać wykorzystany do stworzenia swoistych DRM firmware poprzez umożliwienie twórcom sprzętu programowego ograniczania sposobu w jaki tenże sprzęt może być wykorzystywany.

Ponadto włoscy specjaliści ds. bezpieczeństwa pracujący dla ITSEC twierdzą[3], że dzięki nowemu oprogramowaniu układowemu, tworzenie bootkitów jest znacznie łatwiejsze niż tworzenie takiego oprogramowania dla komputerów z BIOS-em.

Próba uruchomienia Linuksa Ubuntu Live CD na niektórych, korzystających z UEFI, ultrabookach firmy Samsung może doprowadzić do zablokowania ich płyty głównej[4] albo do zablokowania ich dysków twardych, przez co stają się one niewidoczne dla UEFI.

Tryby[edytuj | edytuj kod]

Po uruchomieniu ustawień UEFI mamy do wyboru tryby:

  • UEFI
  • NON-UEFI (zgodny z BIOS)
    • Legacy BIOS
    • Compatibility Support Module (CSM)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]