United States Army War College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przy wejściu do US Army War College
Odznaka absolwenta

United States Army War College (USAWC) – uczelnia wojskowa United States Army znajdująca się w Carlisle w stanie Pensylwania, zajmująca kampus o powierzchni 2 km² na terenie dawnych koszar piechoty. Uczelnia zapewnia podyplomowy poziom nauczania zarówno dla oficerów starszych jak i osób cywilnych przygotowując do pełnienia roli przywódczej w wojsku i życiu publicznym. Co roku rada nadzorca uczelni przyjmuje podania licznych oficerów starszych (pułkowników i podpułkowników) ubiegających się o przyjęcie[1]. Jednorazowo w dwuletnim programie uczestniczy 800[1] studentów, przy czym połowa z nich ma zajęcia stacjonarne, połowa zaś korzysta z programu D-learning. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymują stopień magistra studiów strategicznych.

Ubiegający się o przyjęcie oficerowie muszą wcześniej ukończyć U.S. Army Command and General Staff College. Obok oficerów US Army, którzy zazwyczaj wybierają program stacjonarny, w śród studentów nie brak oficerów innych broni Sił Zbrojnych USA, osób cywilnych z instytucji rządowych, takich jak Departament Obrony, Departament Stanu czy National Security Agency, a także oficerów z innych krajów. Na przykład wśród słuchaczy rocznika 2004 znajdowało się 268 oficerów z pięciu gałęzi Sił Zbrojnych USA (zarówno służby czynnej jak i rezerwy), 30 pracowników wysokiego szczebla rządu federalnego i 42 oficerów z zagranicy[2].

Historia[edytuj]

Pierwszy komendant Samuel B. Young

27 listopada 1901 roku sekretarz wojny Stanów Zjednoczonych, Elihu Root, po wyciągnięciu wniosków z doświadczeń wojny amerykańsko-hiszpańskiej, wydał Rozkaz Generalny 155, który stał się podstawą założenia uczelni[3]. Zlokalizowano ją w koszarach waszyngtońskich — dziś noszących nazwę Fort Lesley J. McNair. Theodore Roosevelt uczestniczył 21 lutego 1903 roku w w akcie wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszy z budynków, Roosevelt Hall[4].

Pierwszym prezydentem/komendantem Army War College został w lipcu 1902 roku generał-major Samuel B. Young[5], który rok później otrzymał nominację na pierwszego szefa sztabu US Army[6]. Studenci zjawili się na uczelni w roku 1904.

USAWC zajmował koszary waszyngtońskie do lat czterdziestych XX wieku, kiedy to został zamknięty ze względu na toczącą się wojnę. Ponowne otwarcia dokonano w latach pięćdziesiątych, najpierw w Fort Leavenworth, a wrótce potem w obecnej siedzibie.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • William Gardner Bell: Commanding Generals and Chiefs of Staff 1775-2005: Portraits & Biographical Sketches of the United States Army's Senior Officer. Center of Military History, United States Army, 2006. ISBN 0-16-072376-0.
  • U.S. Army: A Complete History. pod red. płk. Raymonda K. Bluhma Jr. New York: The Army Historical Foundation / Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.

Linki zewnętrzne[edytuj]