Unity Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unity Line
Państwo

 Polska

Siedziba

Szczecin

Adres

Plac Rodła 8, 70-419 Szczecin

Data założenia

1994

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Jarosław Kotarski

Udziałowcy

PŻM

Nr KRS

0000119975

brak współrzędnych
Strona internetowa

Unity Line – najmłodszy polski operator promowy działający na rynku bałtyckich przewozów promowych. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się zarządzaniem statkami morskimi oraz działalnością transportową i turystyczną (Unity Travel).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółkę utworzyły w 1994 roku polskie przedsiębiorstwa armatorskie: Żegluga Polska, Euroafrica Linie Żeglugowe i Polska Żegluga Bałtycka. Na samym początku jej istnienia ze spółki wycofała się PŻB. W tej sytuacji właścicielami szczecińskiej spółki po połowie stały się Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafriki. Obecnie jest w 100% własnością grupy kapitałowej PŻM.

Od 1995 roku Unity Line eksploatuje promy należące do Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafriki na linii ŚwinoujścieYstad, a od 2007 także ŚwinoujścieTrelleborg.

Flota[edytuj | edytuj kod]

MF Polonia w typowym dla Unity Line malowaniu kadłuba
MF Kopernik, Świnoujście (2011)

Flotę Unity Line stanowi 7 jednostek wykonujących dziennie rejsy między Świnoujściem a Szwecją. Wizytówką firmy jest MF Polonia – do dzisiaj jeden z najnowocześniejszych promów pływających po wodach bałtyckich. Prom ten ma dla Unity Line również znaczenie sentymentalne, bo to jej dziewiczym rejsem do Ystad, Unity Line uruchomiło swój serwis 1 czerwca 1995 r. pomiędzy Świnoujściem a Szwecją.

W zarządzie Unity Line jest również prom MF Skania – nowoczesny prom pasażersko-samochodowy. Zakupiony w 2008 r. do obsługi połączenia Świnoujście – Ystad, zapewnia z Polonią ruch wahadłowy.

Do Ystad pływa również prom kolejowo-ładunkowy MF Jan Śniadecki obsługujący wyłącznie ruch pojazdów ciężarowych, kiedyś również kolejowy.

W 2007 r. Unity Line otworzyło nowe połączenie Świnoujście – Trelleborg. Na tej trasie pływają trzy jednostki ładunkowo-pasażerskie. MF Wolin to zmodernizowany w 2006 roku prom, najdłuższy we flocie Unity Line, zakupiony w 2008 roku. Obok „Wolina” do Trelleborga kursuje również MF Gryf – prom zakupiony w 2004 r. i mogący zabrać podczas jednego rejsu 100 ciężarówek. Trzecim promem do Trelleborga jest MF Galileusz – prom zakupiony w 2006 r. o komforcie i możliwościach załadunkowych porównywalnych z „Gryfem”.

W 2018 roku do floty Unity Line dołączył nowy prom – MF Copernicus. Jest to jednostka bliźniacza do pływającego już "Galileusza"[1].

Nazwa jednostki Bandera Armator Linia W zarządzie od Typ
MF Galileusz  Cypr ESL ŚwinoujścieTrelleborg 2006, 14 listopada samochodowo-pasażerski
MF Gryf  Bahamy PŻM ŚwinoujścieTrelleborg 2005 samochodowo-pasażerski
MF Jan Śniadecki  Cypr ESL ŚwinoujścieYstad 1995 kolejowo-samochodowy
MF Polonia  Bahamy PŻM ŚwinoujścieYstad 1995, 1 czerwca pasażersko-samochodowo-kolejowy
MF Skania  Bahamy PŻM ŚwinoujścieYstad 2008, 1 września pasażersko-samochodowy
MF Wolin  Bahamy PŻM ŚwinoujścieTrelleborg 2007, październik pasażersko-kolejowo-samochodowy
MF Copernicus  Cypr ESL ŚwinoujścieTrelleborg lato 2018 samochodowo-pasażerski

W Unity Line pływał prom MF Mikołaj Kopernik oraz MF Kopernik.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Unity Line była sponsorem i głównym organizatorem imprezy kitesurfingowej "Sea&Sky Festival", która odbyła się 24, 25 i 26 sierpnia 2007 w Międzyzdrojach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]