Unity Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unity Line
Państwo  Polska
Siedziba Szczecin
Adres Plac Rodła 8, 70-419 Szczecin
Data założenia 1994
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Jarosław Kotarski
Udziałowcy PŻM
Nr KRS 0000119975
brak współrzędnych
Strona internetowa

Unity Line – najmłodszy polski operator promowy działający na rynku bałtyckich przewozów promowych. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się zarządzaniem statkami morskimi oraz działalnością transportową i turystyczną (Unity Travel).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółkę utworzyły w 1994 roku polskie przedsiębiorstwa armatorskie: Żegluga Polska, Euroafrica Linie Żeglugowe i Polska Żegluga Bałtycka. Na samym początku jej istnienia ze spółki wycofała się PŻB. Wobec tego faktu szczecińska spółka należała po połowie do Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafriki. Obecnie jest w 100% własnością grupy kapitałowej PŻM.

Od 1995 roku Unity Line eksploatuje promy należące do Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafriki na linii ŚwinoujścieYstad, a od 2007 także ŚwinoujścieTrelleborg.

Flota[edytuj | edytuj kod]

MF Polonia w typowym dla Unity Line malowaniu kadłuba
MF Kopernik, Świnoujście (2011)

Flota Unity Line jest znana przede wszystkim z wysokiego komfortu. Firma posiada 7 jednostek wykonujących dziennie rejsy między Świnoujściem a Szwecją. Wizytówką firmy jest MF Polonia - do dzisiaj jeden z najnowocześniejszych promów pływających po wodach bałtyckich. Prom jest jednocześnie wizytówką polskiej floty promowej. Polonia jest przede wszystkim komfortowa, nowoczesna, ciekawa a co najważniejsze bezpieczna. Jest to największy i najnowocześniejszy prom kursujący między Polską a Szwecją. Polonia ma dla Unity Line również znaczenie sentymentalne, bo to właśnie jej dziewiczym rejsem do Ystad, Unity Line uruchomiło swój serwis 1 czerwca 1995r. między Świnoujściem a Szwecją.

W zarządzie Unity Line jest również prom MF Skania - nowoczesny prom pasażersko-samochodowy. Zakupiony w 2008r. do obsługi połączenia Świnoujście - Ystad, zapewnia z Polonią ruch wahadłowy. Komfort Skanii porównywalny jest do promu Polonia.

Do Ystad pływają również dwa promy kolejowo-ładunkowe. MF Kopernik i MF Jan Śniadecki to promy skierowane głównie na ruch ciężarówek i wagonów kolejowych. Promy te zapewniają jedyne połączenie kolejowe między Polską a Szwecją.

W 2007r. Unity Line otworzyło nowe połączenie Świnoujście - Trelleborg. Obecnie na tej trasie pływają trzy nowoczesne jednostki ładunkowo-pasażerskie. MF Wolin to nowoczesny prom najdłuższy we flocie Unity Line, zakupiony w 2008r. Obok Wolina do Trelleborga kursuje również MF Gryf - prom zakupiony w 2004r. i mogący zabrać podczas jednego rejsu 100 ciężarówek. Trzecim promem do Trelleborga jest MF Galileusz - prom zakupiony w 2006r. o komforcie i możliwościach załadunkowych porównywalnych z Gryfem.

Unity Line posiadając 7 promów zapewnia ciągłe i pewne odejścia zarówno ze Świnoujścia jak i ze Szwecji.

W 2018 roku do floty Unity Line dołączy nowy prom - MF Copernicus. Jest to jednostka bliźniacza do pływającego już "Galileusza"[1].

Nazwa jednostki Bandera Armator Linia W zarządzie od Typ
MF Galileusz  Cypr ESL ŚwinoujścieTrelleborg 2006, 14 listopada samochodowo-pasażerski
MF Gryf  Bahamy PŻM ŚwinoujścieTrelleborg 2005 samochodowo-pasażerski
MF Jan Śniadecki  Cypr ESL ŚwinoujścieYstad 1995 kolejowo-samochodowy
MF Kopernik  Cypr ESL ŚwinoujścieYstad 2008, kwiecień kolejowo-samochodowo-pasażerski
MF Polonia  Bahamy PŻM ŚwinoujścieYstad 1995, 1 czerwca pasażersko-samochodowo-kolejowy
MF Skania  Bahamy PŻM ŚwinoujścieYstad 2008, 1 września pasażersko-samochodowy
MF Wolin  Bahamy PŻM ŚwinoujścieTrelleborg 2007, październik pasażersko-kolejowo-samochodowy
MF Copernicus  Cypr ESL ŚwinoujścieTrelleborg lato 2018 samochodowo-pasażerski

W Unity Line pływał prom MF Mikołaj Kopernik.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Unity Line była sponsorem i głównym organizatorem imprezy kitesurfingowej "Sea&Sky Festival", która odbyła się 24, 25 i 26 sierpnia 2007 w Międzyzdrojach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]