Universe (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego zespołu. Zobacz też: inne znaczenia.
Universe
Ilustracja
Rok założenia 1981
Pochodzenie Polska
Gatunek pop, rock
Skład
Henryk Czich
Wojciech Wesołek
Damian Filipowski
Marek Kopecki
Grzegorz Krzykawski
Roman Jońca
Byli członkowie
Mirosław Breguła
Dariusz Boras
Józef Chuć
Marek Małota
Leszek Żuchowski
Eligiusz Badura
Adam Greń
Strona internetowa
Koncert
Koncert
Universe podczas koncertu w historycznym ambiente - na dziedzińcu pałacu w Pławniowicach

Universe – polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1983 roku zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas XX Krajowego Festiwal Piosenkiu Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór „Mr. Lennon” i zajął drugie miejsce[1]. W latach 80. piosenki Universe ukazywały się pojedynczo na płytach winylowych, wydawanych przez Tonpress. Jednak dopiero w 1991 na rynku pojawił się pierwszy album Universe, nazwany przekornie The best of. W 1992 na Festiwalu w Opolu zdobył I nagrodę za piosenkę „Daj mi wreszcie święty spokój”. W 1993 na tym samym festiwalu Universe zdobył III nagrodę za przebój „Dokąd uciec chcesz”. W 2005 grupa wydała płytę pt. Zanim, zawierającą między innymi przebojowe kompozycje „Ja taki fajny gość” oraz „Sen o San Francisco”. Album zawiera również teledysk do piosenki „Ja taki fajny gość”.

W 2002 do zespołu doszli kolejni członkowie: Damian Filipowski (gitara elektryczna), Wojciech Wesołek (gitara elektryczna), Marcin Kulik (gitara basowa), Grzegorz Krzykawski (perkusja) oraz Adam Greń (instrumenty klawiszowe). W 2003 zespół tworzyli: Mirosław Breguła, Henryk Czich, Damian Filipowski, Wojciech Wesołek, Marek Kopecki oraz Grzegorz Krzykawski. W 2005 w zespole zaszły zmiany. Do zespołu został przyjęty Roman Jońca, grający na instrumentach klawiszowych. Wcześniej współpracował m.in. przy promocji zespołu.

Współzałożyciel zespołu, wokalista i gitarzysta, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 w Chorzowie. W pogrzebie uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Odejście wokalisty i lidera Universe spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania grupą. Po śmierci Mirosława Breguły nowym liderem zespołu zostaje jego współzałożyciel Henryk Czich.

Zespół wydał jak do tej pory 13 płyt. Najnowsza z nich wydana w 2008 nosi tytuł Mijam jak deszcz i jest pożegnaniem Universe z jego współzałożycielem i wokalistą, Mirosławem Bregułą. Płyta zawiera największe przeboje Universe w nowych aranżacjach. Są także 3 nowe utwory, nagrane przez Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią, w tym utwór „Raz wróg, raz brat”, promujący nową płytę.

Zespół ma swoje własne radio internetowe, w którym emitowane są wyłącznie przeboje grupy oraz materiały archiwalne, związane z działalnością Universe.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Aktualni członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Najwyższe pozycje na liście
LP3
[3]
LPMN
[4]
1984 „Każdego wciąga poker” 26
„Ty masz to czego nie mam ja” 2
1985 „Chiny” 40
1986 „Głupia żaba” 8
2008 „Raz wróg, raz brat” 25
„–” oznacza, że utwór nie był notowany.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Składanki i wydania specjalne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]