Università Iuav di Venezia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Università Iuav di Venezia
Ilustracja
Budynek uczelni
Data założenia

1926

Typ

uczelnia artystyczna

Państwo

 Włochy

Adres

Università Iuav di Venezia,
Santa Croce 191 Tolentini
30135 Venezia

Rektor

Alberto Ferlenga

Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Università Iuav di Venezia”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Università Iuav di Venezia”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Università Iuav di Venezia”
Ziemia45°25′59,25″N 12°18′53,79″E/45,433125 12,314942
Strona internetowa

Università Iuav di Venezia (Uniwersytet Iuav w Wenecji) – uczelnia architektoniczna, założona w 1926 roku w Wenecji jako Istituto Universitario di Architettura di Venezia (Uniwersytecki Instytut Architektury w Wenecji, w skrócie Iuav).

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Iuav został założony w 1926 roku w Wenecji jako jedna z pierwszych uczelni architektonicznych we Włoszech[1][2]. Jest jedynym uniwersytetem we Włoszech, który zapewnia gruntowne kształcenie i praktykę w zakresie architektury, urbanistyki, wzornictwa przemysłowego, sztuk wizualnych, teatru i mody. Należy zarazem do najlepszych uczelni artystycznych i szkół wzornictwa przemysłowego w Europie i na świecie[3][2]. Dzieli się na 3 wydziały:

  • Architettura Costruzione Conservazione (Architektura, Konstrukcja, Konserwacja),
  • Progettazione e pianificazione in ambienti complessi (Projektowanie i planowanie w środowiskach złożonych),
  • Culture del progetto (Kultura projektowania)[1].

Oferta edukacyjna obejmuje 5 kursów licencjackich i 7 magisterskich z zakresu architektury, projektowania, mody, sztuk wizualnych, urbanistyki i planowania przestrzennego oraz teatru, a także liczne kursy specjalizacyjne i doktoranckie z 8 programami nauczania. Uczelnia posiada system laboratoriów wyposażonych w wysoce specjalistyczny sprzęt, dostępnych również dla klientów zewnętrznych oraz zbiory biblioteczne z zakresu architektury i urbanistyki[1].

W procesie kształcenia Iuav łączy tradycję z innowacyjnością dając studentom możliwość współdziałania z wybitnymi nauczycielami akademickimi i profesjonalistami z całego świata, oferuje kursy i staże we Włoszech i za granicą oraz zachęca do wymiany studentów. Dostarczanie specjalistycznej wiedzy ma celu zapewnienia absolwentom skutecznego wejścia na światowy rynek pracy[3].

Opłaty za studia są oparte na dochodach, dorobku i osobistej sytuacji studenta. Corocznie przyznawane są stypendia oraz inne formy finansowania nauki. Najlepsi kandydaci zagraniczni mogą ubiegać się o udział w programie „Study@Iuav”, który oferuje 6 stypendiów i 30 rodzajów zwolnień z czesnego[3]. Aby ocenić swoją sytuację finansową kandydat powinien, zgodnie z prawem włoskim, złożyć wniosek o deklarację ISEE (Equivalent Economic Situation Indicator)[2].

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Iuav współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Wenecji (Biennale w Wenecji, Teatro la Fenice, Palazzo Grassi, Fondazione Musei Civici di Venezia), we Włoszech (Teatro Due w Parmie, teatry w Rzymie i Turynie, Triennale di Torino) i na świecie Philadelphia Museum of Art, New York University, Massachusetts Institute of Technology)[1].

Znane osobistości związane z Università Iuav[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Evenice: Università Iuav di Venezia. www.evenice.it. [dostęp 2019-09-15]. (wł.).
  2. a b c European Association for Architectural Education: Università Iuav di Venezia. www.eaae.be. [dostęp 2019-09-15]. (ang.).
  3. a b c educations.com & Educations Media Group: Università Iuav di Venezia. www.educations.com. [dostęp 2019-09-15]. (ang.).