University Rover Challenge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

University Rover Challenge, URC – doroczny konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, przeznaczony dla drużyn studenckich z całego świata. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej.

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży akademickiej do podjęcia wysiłku samodzielnej budowy robotów eksploracyjnych i rozwijania technologii badania innych planet Układu Słonecznego. Udział w konkursie polega na zbudowaniu łazika, zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach - w szczególności na Marsie, a następnie na ocenianej prezentacji jego możliwości, w tym przez wykonanie przygotowanych przez organizatorów zadań. Regulamin przewiduje dwa rodzaje zadań: naukowe, polegające na zbadaniu danego obszaru pod względem geologii i możliwości występowania życia, oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń. Ogólne założenia, jakie muszą spełniać roboty to: zdolność do wykonania zadań konkursowych, bezawaryjność oraz możliwie niski koszt.

Zawody University Rover Challenge, podobnie jak ich europejski odpowiednik – European Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Historia konkursu[edytuj | edytuj kod]

Konkurs rozgrywany jest corocznie od 2007 roku.

W pierwszej edycji zawodów, które odbyły się w dniach 1-2 czerwca 2007 roku, uczestniczyły cztery drużyny, wszystkie z USA[1]. Wygrała ekipa z University of Nevada, Reno. Kolejna edycja (z roku 2008) została poszerzona, przewidziano miejsce dla 28 drużyn z całego świata. Discovery Channel przedstawiała konkurs jako jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń, wyłaniających przyszłych twórców nowych sukcesów w podboju Kosmosu. Ponownie pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Stanów Zjednoczonych – z Oregon State University. Kolejne zawody odbyły się 28-30 maja 2009.

Konkurs w 2019 r. wygrała drużyna Mars Rover Kielce "impuls" team z Politechniki Świętokrzyskiej[2]. W 2018 roku zwyciężył zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teams -- The Mars Society. marssociety.org. [dostęp 2008-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 grudnia 2008)]. (ang.).
  2. Gigantyczny sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Byli bezkonkurencyjni!, em.kielce.pl [dostęp 2019-06-02].
  3. URC2018 Scores - University Rover Challenge, urc.marssociety.org [dostęp 2018-06-03] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]