University of Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
University of Toronto
Universitas Torontonensis
University of Toronto
Ilustracja
Budynek University College
Dewiza Velut arbor ævo
Data założenia 15 marca 1827
Państwo  Kanada
Liczba studentów 80 000
Rektor Michael H. Wilson
Drużyna sportowa Varsity Blues
Położenie na mapie Toronto
Mapa konturowa Toronto, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „University of Toronto”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „University of Toronto”
Ziemia43°39′42″N 79°23′42″W/43,661667 -79,395000
Strona internetowa

University of Toronto[1] – główny uniwersytet w Toronto, największy w Kanadzie. Ma ponad 80 tysięcy studentów, rozlokowanych na trzech kampusach: głównym, w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych, na przedmieściach Toronto (w Scarborough i Mississauga).

Historia i struktura[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co jest odzwierciedlone w jego równie skomplikowanej organizacji. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia 1850 przekształcono go w instytucję świecką i nadano nową nazwę University of Toronto. W odpowiedzi anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College. W latach 1850. dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata szereg innych działających w pobliżu koledżów skonfederowało się z University of Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem metodystów), St Michael’s College (rzymskokatolicki, prowadzony przez bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka koledżów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College). Wiele tych instytucji, mimo że są częścią uniwersytetu, zachowały pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w pewnych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami i akademikami (także budynkami religijnymi, jeżeli dany koledż nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z siedmiu tych koledżów. System ten ma pewne podobieństwa do używanych w Oksfordzie i Cambridge, jednak koledże University of Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem koledżów uniwersytet ma również pełny szereg standardowych, ogólnouczelnianych fakultetów. Jest również skonfederowany z dużą liczbą odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie

Pełna lista koledży i wydziałów[edytuj | edytuj kod]

Skonfederowane uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

Koledże[edytuj | edytuj kod]

Fakultety i instytuty[edytuj | edytuj kod]

Koledże i fakultety tworzące Toronto School of Theology[edytuj | edytuj kod]

Knox College

Inne jednostki uniwersytetu[edytuj | edytuj kod]

Osoby związane z uniwersytetem[edytuj | edytuj kod]

Kampus uniwersytecki[edytuj | edytuj kod]

Hart House

Główny kampus uniwersytetu zajmuje spory obszar samego centrum miasta, udostępniony jest do zwiedzania, dostępni są przewodnicy turystyczni. Sąsiaduje z Yorkville i Annex, budynkiem parlamentu Onatrio, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

Wiele budynków kampusu nawiązuje do stylu uczelni w Cambridge i Oksfordzie. Między Royal Ontario Museum a Royal Conservatory of Music znajduje się piesze przejście w małym parku, zwane Philosophers Walk (przejście filozofów), które prowadzi do interesujących architektonicznie budynków Trinity College i Wycliffe College.

W wielkiej sali Hart House w centrum kampusu często odbywają się koncerty, a obok wzniesiono Soldier’s Tower poświęconą poległym na wojnach studentom. Wieżę wybudowano w 1924. Przed nią stoi charakterystyczne małe obserwatorium, a na terenie przyległym nowoczesne rzeźby. Stąd można przedostać się pod wiaduktem do Queen’s Park przy parlamencie. University College i Knox College są jednymi z najbardziej interesujących pod względem architektonicznym i często wykorzystywano je w filmach.

Główne wejście na teren uniwersytecki znajduje się od strony College St. – przez King’s College Rd – jednak kampus ma charakter otwarty. Parę lat temu zmodyfikowano jedną z ulic przecinających tereny kampusu, St. George St., którą zwężono, by nie stanowiła arterii przelotowej, i postawiono betonowe klomby roślinne. Przy niej stoi biblioteka uniwersytecka, gdzie studenci mogą korzystać z internetu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]