University of Toronto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Toronto
Universitas Torontonensis
University of Toronto
Budynek University College
Budynek University College
Dewiza Velut arbor ævo
Data założenia 15 marca 1827
Państwo  Kanada
Liczba studentów 80,000
Rektor Michael H. Wilson
Drużyna sportowa Varsity Blues
Położenie na mapie Toronto
Mapa lokalizacyjna Toronto
Uniwersytet Toronto
Uniwersytet Toronto
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Uniwersytet Toronto
Uniwersytet Toronto
Ziemia43°39′42″N 79°23′42″W/43,661667 -79,395000
Strona internetowa

University of Toronto – główny uniwersytet w mieście Toronto, także całej kanadyjskiej prowincji Ontario. Największy uniwersytet w Kanadzie, ma ponad 80 tys. studentów, rozlokowanych na trzech kampusach, głównym w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych na przedmieściach Toronto, w Scarborough i Mississauga.

Historia i struktura[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co jest odzwierciedlone w jego równie skomplikowanej organizacji. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia, 1850 r. przekształcono go w instytucję świecką, i nadano nową nazwę Uniwersytet Toronto. W odpowiedzi Anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College. W latach 1850. dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata szereg innych działających w pobliżu College'ów skonfederowało się z Uniwersytetem Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem Metodystów), St Michael's College (rzymskokatolicki, prowadzony przez Bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka college'ów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College). Wiele tych instytucji, pomimo że są częścią uniwersytetu, zachowały pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w pewnych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami, akademikami, i budynkami religijnymi (jeżeli dany college nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z siedmiu tych college'ów. System ten ma pewne podobieństwa do systemu używanego w Oksfordzie i Cambridge, jednak w porównaniu college Uniwersytetu Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem college'ów uniwersytet ma również pełny szereg standardowych, ogólnouczelnianych fakultetów. Jest również skonfederowany z duża ilością odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie

Pełna lista college'ów i wydziałów[edytuj | edytuj kod]

Skonfederowane uniwersytety[edytuj | edytuj kod]

College[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne Fakultety[edytuj | edytuj kod]

Hart House

College i fakultety tworzące Toronto School of Theology[edytuj | edytuj kod]

Inne wydziały[edytuj | edytuj kod]

Osoby związane z uniwersytetem[edytuj | edytuj kod]

Kampus uniwersytecki[edytuj | edytuj kod]

Knox College

Główny kampus uniwersytetu zajmuje spory obszar samego centrum miasta, udostępniony jest do zwiedzania, dostępni są przewodnicy turystyczni. Sąsiaduje z Yorkville i Annex, budynkiem parlamentu Onatrio, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

Wiele budynków kampusu nawiązuje do stylu Cambridge czy Oksfordu. Pomiędzy Royal Ontario Museum a Royal Conservatory of Music znajduje się piesze przejście w małym parku, zwane Philosophers Walk (przejście filozofów), które prowadzi do interesujących architektonicznie budynków Trinity College i Wycliffe College.

W wielkiej sali Hart House w centrum kampusu często odbywają się koncerty, a obok wzniesiono Soldier's Tower poświęconą poległym na wojnach studentom. Wieżę wybudowano w 1924. Przed nią stoi charakterystyczne małe obserwatorium, a na terenie przyległym nowoczesne rzeźby. Stąd można przedostać się pod wiaduktem do Queen’s Park przy parlamencie. University College i Knox College są jednymi z najbardziej interesujących pod względem architektonicznym i często wykorzystywano je w filmach.

Główne wejście na teren uniwersytecki znajduje się od strony College St. – przez King’s College Rd, jednak kampus ma charakter otwarty. Parę lat temu zmodyfikowano jedną z ulic przecinających tereny kampusu, St.George St., którą zawężono, po to by nie stanowiła arterii przelotowej, postawiono betonowe klomby roślinne. Przy niej stoi biblioteka uniwersytecka, gdzie studenci mogą skorzystać z internetu.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]