Uniwersalne okręty desantowe typu Dokdo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okręty desantowe typu Dokdo
ROKS Dokdo.jpg
Opis typu
Kraj budowy Korea Południowa Korea Południowa
Użytkownicy Naval Jack of South Korea.svg Korea Południowa
Wejście do służby 2007
Planowane okręty 3
Zbudowane okręty 1
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność standardowa: 14 000 t
pełna: 18 800 t
Długość 199 m
Szerokość 32 m
Zanurzenie 7
Napęd silniki wysokoprężne Pielstick
Prędkość 22 węzły
Załoga 300
Uzbrojenie wyrzutnia RIM-116 RAM
2 zestawy obrony bezpośredniej Goalkeeper kaliber 30 mm
Wyposażenie lotnicze 15 śmigłowców

Uniwersalne okręty desantowe typu Dokdo - południowokoreańskie okręty desantowe z których pierwszy wszedł do służby w 2007. W 2010 do służby ma wejść druga jednostka tego typu. Okręty znane są także pod oznaczeniem LPX.

Historia[edytuj]

W 2001 prezydent Korei Południowej Kim De Dzung ogłosił projekt rozwoju marynarki wojennej zakładający powstanie do 2020 do 3 grup szybkiego reagowania składających się z nowych koreańskich niszczycieli i fregat rakietowych, a także nowych okrętów desantowych. Okrętem flagowym każdej z grup ma być okręt desantowy typu Dokdo.

Głównym zadaniem nowych okrętów będzie przeprowadzanie operacji desantowych i wsparcie walczących oddziałów. Pod względem wymiarów okręt dorównuje takim lotniskowcom jak "Principe de Asturias (R11)" i "Chakri Naruebet" jednak zgodnie z oficjalnymi deklaracjami władz Korei Południowej nie będzie wykorzystywany jako lotniskowiec, pomimo że przystosowanie okrętu do tej roli wymaga tylko drobnych zmian konstrukcyjnych. Istnieją plany zakładające wykorzystanie jednostek typu Dokdo w misjach pokojowych ONZ i w trakcie udzielania pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Budowa pierwszego okrętu serii który otrzymał imię "Dokdo" dla upamiętnienia Koreańskiej wyspy na Morzu Japońskim rozpoczęła się w 2002. Wodowanie okrętu miało miejsce w lipcu 2005, wejście do służby nastąpiło 3 lipca 2007. Drugi okręt typu "Marado" ma wejść do służby w 2010.

Linki zewnętrzne[edytuj]