Uniwersalny żołnierz (film 1992)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersalny żołnierz
Universal Soldier
Gatunek akcja,
science fiction
Rok produkcji 1992
Data premiery Ziemia 10 lipca 1992 r.
Polska grudzień 2004 r.
(premiera na rynku DVD)[1]
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 103 minuty
Reżyseria Roland Emmerich
Scenariusz Dean Devlin,
Richard Rothstein,
Christopher Leitch
Główne role Jean-Claude Van Damme,
Dolph Lundgren
Muzyka Christopher Franke
Zdjęcia Karl Walter Lindenlaub
Scenografia Holger Gross,
Nelson Coates,
Alexander Carle
Kostiumy Joseph A. Porro
Montaż Michael J. Duthie
Produkcja Craig Baumgarten,
Allen Shapiro
Wytwórnia Studio Canal
Carolco Pictures
IndieProd Company Productions
Centropolis Film Productions
Dystrybucja Stany Zjednoczone TriStar Pictures
Polska Vision (DVD)
Budżet 23 000 000 USD
Kontynuacja Uniwersalny żołnierz: Powrót (1999)

Uniwersalny żołnierz (tytuł oryg. Universal Soldier) – film z roku 1992, reprezentujący gatunek science fiction oraz kino akcji, wyreżyserowany przez Ronalda Emmericha. W głównych rolach wystąpili w nim popularni szczególnie na początku lat dziewięćdziesiątych aktorzy-sportowcy − Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren, jako żołnierze, którzy wzajemnie zabili się w Wietnamie, lecz po dwudziestu pięciu latach zostali reanimowani w tajnym projekcie armii amerykańskiej.

Mimo przeciętnych lub złych recenzji w roku premiery, dziś projekt uznawany jest za kultowy film akcji[2][3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Opowieść o żołnierzach poległych podczas wojny wietnamskiej, którzy najpierw zostają kriogenicznie zamrożeni, a następnie, po dwudziestu pięciu latach, są przywróceni do życia w tajnym projekcie armii USA i stają się cyborgami. Wojskowi ci − tzw. „Uniwersalni żołnierze” − posłusznie wykonują polecenia i mają być wykorzystywani do walki z terroryzmem. Jeden z nich, Luc Devreux, pod wpływem szoku zaczyna przypominać sobie własną przeszłość. Kiedy pewna dziennikarka próbuje opublikować materiał o tajemniczych cyborgach, Luc ratuje ją przed pojmaniem. Tym samym rozpoczyna się szalona ucieczka.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Uniwersalny żołnierz był ostatnim filmem, jaki nakręcono w wielokanałowym systemie cyfrowym Cinema Digital Sound (CDS). Większość zdjęć zrealizowano w plenerach stanu Arizona na przełomie sierpnia, września i października 1991 roku. Sceny z akcją w Wietnamie nagrywano w istocie na polu golfowym w miejscowości Clarkdale. Kluczową lokacją plenerową została także Zapora Hoovera, znajdująca się na granicy Arizony z Nevadą.

Numer kodu żołnierza Luca Devreuksa, GR44, jest odniesieniem do wcześniejszego filmu Rolanda Emmericha, także fantastycznonaukowego Księżyca 44 (1990).

Sequele[edytuj | edytuj kod]

Ogółem zrealizowano cztery kontynuacje filmu Emmericha.

Powstały dwa sequele telewizyjne w roku 1998 jako Uniwersalny żołnierz II: Towarzysze broni (Universal Soldier II: Brothers in Arms) i Uniwersalny żołnierz III: Niewyrównane rachunki (Universal Soldier III: Unfinished Business) − z nową obsadą. W obu w głównej roli Luca Devereauksa wystąpił Matt Battaglia jako podobnie, jak Jean-Claude Van Damme, były sportowiec (futbolista).

W 1999 roku nakręcono kinowy sequel, Uniwersalnego żołnierza: Powrót, niezależnie od telewizyjnych filmów, z jedynym tylko Van Damme'm wracającym do oryginalnej serii[a]. Dekadę później powstał sequel zatytułowany Uniwersalny żołnierz: Regeneracja, tym razem z Van Damme'm i Dolphem Lundgrenem zasilającymi obsadę. W wielu krajach film wydano na rynku DVD. Kolejna kontynuacja, Dzień odrodzenia, wydana została w 2012. W filmie wystąpili Van Damme, Lundgren oraz Scott Adkins.

Przyjęcie[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z różnorodnymi opiniami recenzentów, głównie jednak negatywnymi. Wśród głosów krytyki pojawiały się porównania projektu Emmericha do Terminatora 2 (1991) Jamesa Camerona, zarzucano mu także sztampowość i określano mianem „bezmyślnego kina akcji”.

Zyski finansowe[edytuj | edytuj kod]

Film kosztował dwadzieścia trzy miliony dolarów amerykańskich.

Uniwersalny żołnierz miał swoją kinową premierę 10 lipca 1992 roku. Już pierwszego dnia zarobił 10.057.084 USD, będąc wyświetlanym w 1916. kinach. Natychmiast zajął drugie miejsce w zestawieniu amerykańskiego box office'u. W wielu innych krajach znalazł się na pierwszym miejscu zestawień frekwencyjnych i zarobił w sumie 102 mln $ na całym świecie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Michel Jai White, który w jednej z głównych ról wystąpił w Uniwersalnym żołnierzu: Powrocie (1999), był tylko statystą w Uniwersalnym żołnierzu (1992). Bohater przez niego kreowany należał wprawdzie do oddziału sierżanta Scotta, ale nie został zabity (ratował się ucieczką) i nie był reanimowany jako żołnierz uniwersalny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersalny żołnierz. Stopklatka.pl. [dostęp 2004-04-04]
  2. Smell The Cult: Universal Soldier. SmellTheCult.com. (ang.) [dostęp 2010-04-04]
  3. Linus Tee (2010-02-12). Universal Soldier: A New Beginning DVD (2009). moviexclusive.com. (ang.) [dostęp 2010-04-04]