Uniwersytet Amsterdamski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Wolny Uniwersytet w Amsterdamie.
Uniwersytet Amsterdamski
Universiteit van Amsterdam
Universitas Amstelodamensis
University of Amsterdam
Godło
Ilustracja
Data założenia 1632
Państwo  Holandia
Adres Amsterdam
Liczba pracowników 6,000
Liczba studentów 35,000[1]
Rektor Paul van der Heijden
Członkostwo EUA, LERU, Universitas 21
Położenie na mapie Amsterdamu
Mapa lokalizacyjna Amsterdamu
Uniwersytet Amsterdamski
Uniwersytet Amsterdamski
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
Uniwersytet Amsterdamski
Uniwersytet Amsterdamski
Ziemia52°22′06″N 4°53′25″E/52,368333 4,890278
Strona internetowa

Uniwersytet Amsterdamski[2] (niderl. Universiteit van Amsterdam, UvA) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie.

Z budżetem rzędu 850 milionów euro, 35 tysiącami studentów i około 6 tysiącami pracowników[1], Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie.

Składa się z siedmiu wydziałów:

Uniwersytet ma charakter międzynarodowy – 85 kierunków magisterskich jest prowadzonych w języku angielsku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynki Uniwersytetu Amsterdamskiego

W 1632 założono w Amsterdamie szkołę Athenaeum Illustre, celem kształcenia uczniów w handlu i filozofii. Aż do XIX wieku była to mała, liczącą nie więcej niż 250 studentów i ośmiu profesorów, instytucja. Zajęcia odbywały się w domach profesorów, a siedzibą uczelni była XIV-wieczna kaplica Agnietenkapel.

W 1815 szkoła została oficjalnie uznana za jednostkę szkolnictwa wyższego. W 1877 zmieniono jej nazwę na Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, czyli Uniwersytet Gminy Amsterdam, i przyznano pełne prawa nadawania tytułów akademickich. Profesorowie byli wyznaczani przez radę miejską, a burmistrz kierował uczelnianą administracją. Ponieważ Rada Miejska Amsterdamu była znana z postępowych poglądów, gwarantowało to dużą swobodę intelektualną badaczom. Ten okres sprzyjał rozwojowi uniwersytetu, w którym znalazło się wielu laureatów nagrody Nobla: Tobias Asser, Christiaan Eijkman, Jacobus Henricus van 't Hoff, Johannes Diderik van der Waals, Pieter Zeeman oraz Frits Zernike.

Następne zmiany nastąpiły dopiero w 1961, kiedy to holenderski rząd przejął odpowiedzialność finansową za placówkę. Zmieniono też wtedy jej nazwę na Uniwersytet Amsterdamski (Universiteit van Amsterdam).

W 1969 budynek administracji Maagdenhuis był okupowany przez studentów domagających się większego wpływu na władze uczelniane.

Znani absolwenci i profesorowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Universiteit van Amsterdam, Facts and figures - University of Amsterdam, www.uva.nl, 30 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-22] (ang.).
  2. Uniwersytety świata (2010), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-08-18].