Uniwersytet Bielsko-Bialski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Bielsko-Bialski
University of Bielsko-Biala
Ilustracja
Data założenia

1 października 2001

Typ

publiczna

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Adres

ul. Willowa 2
43-309 Bielsko-Biała

Liczba pracowników

600

Liczba studentów

4 049[1] (2022)

Rektor

dr hab. inż. Jacek Nowakowski

Członkostwo

Socrates-Erasmus, EUA

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „UBB”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „UBB”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „UBB”
Ziemia49°47′00″N 19°03′29″E/49,783333 19,058056
Strona internetowa

Uniwersytet Bielsko-Bialski (UBB) – publiczna szkoła wyższa z siedzibą w Bielsku-Białej, utworzona 1 października 2001 roku z przekształcenia istniejącej od 1969 filii Politechniki Łódzkiej[2]. Do 1 września 2023 działała pod nazwą Akademia Techniczno-Humanistyczna (ATH)[3]. Kształci 7282 studentów na kierunkach technicznych i humanistycznych[kiedy?].

Uczelnia posiada pełne prawa akademickie. Od 1989 roku ma prawo do nadawania tytułu doktora, a od 1999 roku doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn. Może również występować z wnioskami o nadanie tytułu naukowego profesora.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 21. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 3772. pośród wszystkich typów uczelni[4].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kampus główny – budynek L mieszczący m.in. rektorat
Kampus główny – budynki A i B
Dom Studencki przy ulicy Spółdzielców

Do Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego należy kilka obiektów na terenie Bielska-Białej:

Rektorat mieścił się w zabytkowej Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 na Dolnym Przedmieściu do 2012 roku, kiedy to władze Uczelni zadecydowały się przenieść siedzibę rektora do kampusu głównego. Od tamtej pory willa pełni jedynie funkcje reprezentacyjne[5].

Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska do października 2012 mieścił się przy Placu Fabrycznym 5 na Dolnym Przedmieściu, a w okresie od października 2012 do czerwca 2013 trwała przeprowadzka do Kampusu Głównego.

Wydział Nauk o Zdrowiu do lipca 2013 znajdował się przy ul. M. Konopnickiej 6 na Górnym Przedmieściu.

Władze[edytuj | edytuj kod]

W kadencji 2020–2024[6]:

Władze rektorskie[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Imię i nazwisko
Rektor dr hab. inż. Jacek Nowakowski
Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. inż. Tomasz Knefel
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Zewnętrznej dr hab. inż. Krzysztof Brzozowski

Władze administracyjne[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko Imię i nazwisko
Kanclerz mgr Łukasz Siekliński
Kwestor mgr Dariusz Bochen

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

Władze Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej[7]:

 1. prof. dr hab. Grzegorz Urbańczyk (1969–1970)
 2. prof. dr hab. inż. Przemysław Wasilewski (1970–1978)
 3. prof. dr hab. inż. Jan Szadkowski (1978–1981)
 4. prof. dr hab. inż. Przemysław Wasilewski (1981–1987)
 5. prof. dr hab. inż. Marek Trombski (1987–1993)
 6. prof. dr hab. inż. Andrzej Włochowicz (1993–1999)
 7. prof. dr hab. inż. Marek Trombski (1999–2001)

Rektorzy Akademii Techniczno-Humanistycznej:

 1. prof. dr hab. inż. Marek Trombski (2001–2008)
 2. prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik (2008–2016)
 3. prof. dr hab. Jarosław Janicki (2016–2020)
 4. dr hab. inż. Jacek Nowakowski (2020–2023)

Rektorzy Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego:

 1. dr hab. inż. Jacek Nowakowski (od 2023)

Wydziały i kierunki[edytuj | edytuj kod]

Obecnie uczelnia daje możliwość podjęcia nauki na 17 kierunkach ścisłych i humanistycznych I i II stopnia prowadzonych w ramach pięciu wydziałów:

Wydziały systematycznie aktualizują programy studiów, dostosowując je do zmian gospodarczych, oczekiwań w regionie oraz przemyśle. W ten sposób studenci mają zapewniony proces dydaktyczny ze współczesnymi tendencjami rozwoju nauki, techniki i gospodarki. Akademia Techniczno-Humanistyczna kształci studentów na studiach magisterskich, studiach zawodowych, studiach podyplomowych oraz studiach i kursach specjalistycznych. Studenci mogą uzyskać w ramach programów studiów na kierunkach i specjalnościach wykształcenie licencjackie, inżynierskie i magisterskie.

Widok ogólny kampusu w Mikuszowicach z głównym budynkiem L

Jednostki międzywydziałowe[edytuj | edytuj kod]

Hala sportowa na kampusie użytkowana przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
 • Akademickie Centrum Informatyki, w ramach którego działają także Cisco Networking Academy oraz Instytut Przedsiębiorczości Cisco.
 • Biblioteka Główna ATH – rozpoczęła działalność w 1970 r., jako Biblioteka Filii Politechniki Łódzkiej. Od 2001 r. działa w ramach Akademii Techniczno-Humanistycznej, jako ogólnodostępna biblioteka naukowa, dysponująca niezbędną literaturą polską i zagraniczną z zakresu dziedzin będących przedmiotem badań i nauczania w ATH.
 • Biuro Karier – zostało powołane w lutym 2004 r. Jego działania koncentrują się na pomocy studentom i absolwentom w przejściu z okresu nauki do etapu poszukiwania pracy oraz nawiązywaniu kontaktów z pracodawcami i upowszechnianiu informacji dotyczących funkcjonowania rynku pracy.
 • Studium Języków Obcych
 • Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
 • Archiwum – Od 2001 r. gromadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację Uczelni. W swoich zbiorach posiada zespół Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej (1969-2001) oraz m.in. zespół protoplasty Filii – Punktu Konsultacyjnego Studium Stacjonarno-Zaocznego w Bielsku-Białej Politechniki Łódzkiej (1965-1969).

Galeria Akademicka ATH[edytuj | edytuj kod]

Galeria Akademicka ATH powstała w styczniu 2012 z inicjatywy JM Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. dra hab. inż. Ryszarda Barcika. Mieści się na terenie uczelnianego kampusu, w nowoczesnym budynku L. Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na dwie części, jedną zamkniętą, przeszkloną z przeznaczeniem na Galerię Mistrzów, a drugą mieszczącą się w otwartej przestrzeni holu. Swoją działalność galeria zainaugurowała wernisażem wystawy malarstwa Jarosława Modzelewskiego. Do tej pory w galerii odbyło się ponad 30 wystaw. Prezentowano prace m.in. : Stanisława Rodzińskiego, Michała Klisia, Jacka Dyrzyńskiego, Eugeniusza Delekty czy artystów związanych z nurtem malarstwa geometrycznego. Funkcję kuratora obecnej Galerii Akademickiej pełni prof. ATH dr hab. Ernest Zawada – artysta malarz, performer, od lat związany z bielską ATH. Ważnym aspektem działalności Galerii Akademickiej ATH jest także edukacja artystyczna. Program edukacyjny realizowany jest poprzez wykłady, spotkania z artystami, pokazy filmów, wydawnictwa i warsztaty artystyczne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1996 r. przy Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej, w 2001 r. przekształconej w Akademię Techniczno-Humanistyczną. Od 2005 r. UTW funkcjonuje w strukturach ATH. Inicjatorką jego założenia i organizatorką była dr Halina Moszyńska, która od początku do chwili obecnej nim kieruje, będąc pełnomocnikiem Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Podstawowym zadaniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego, którego celem jest systematyczne pogłębianie wiedzy oraz poszerzanie zainteresowań. Zasadniczą formą kształcenia są wykłady i seminaria, które odbywają się raz w tygodniu. Obejmują one różne dziedziny nauki takie jak: medycyna, historia, historia sztuki, ekonomia, literatura, psychologia i inne. Wykładowcami są profesorowie i doktoranci uczelni wyższych.

Wydawnictwo Naukowe ATH[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwo istnieje, od kiedy powstała Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. W 2001 r., gdy powstała Akademia Techniczno-Humanistyczna, przybrało formę instytucjonalną. Celem wydawnictwa jest, przede wszystkim, edycja prac naukowych i zaspokajanie potrzeb naukowych uczelni, a także zaspokajanie potrzeb studentów w dziedzinie skryptów. Wydawnictwo wydaje monografie profesorskie, prace habilitacyjne, skrypty dla studentów. Wydawnictwo Naukowe ATH jest również obecne poza granicami kraju. Dominująca większość autorów to osoby z Akademii Techniczno-Humanistycznej. Sporadycznie zdarza się autor z zewnątrz, musi on jednak spełniać wszystkie wymogi, takie jak recenzja książki czy opis możliwości finansowania i zbytu.

Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki[edytuj | edytuj kod]

Odbywa się od 2000 roku. Na przełomie maja i czerwca każdego roku, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej– główny organizator festiwalu, zaprasza do współpracy liczne instytucje kulturalne i oświatowe z regionu Podbeskidzia.  Do wygłoszenia wykładu inaugurującego festiwal, uczelnia zaprasza wybitnych specjalistów z dziedziny sztuki, bądź nauki. Ostatni XV Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki otwierał wykład prof. Jerzego Bralczyka. Założeniem festiwalu jest szerzenie nauki, kultury i sztuki poprzez liczne wykłady, spotkania, laboratoria, konferencje, wystawy, prezentacje multimedialne oraz koncerty.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2023-09-28].
 2. Dz.U. z 2001 r. nr 101, poz. 1088
 3. Uniwersytet Bielsko-Bialski: Jesteśmy Uniwersytetem Bielsko-Bialskim!. 2023-08-23. [dostęp 2023-09-02]. (pol.).
 4. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
 5. Uczelnia rezygnuje z pięknej willi w centrum miasta. [dostęp 2013-06-19]. (pol.).
 6. UBB – Władze. [dostęp 2023-09-13].
 7. Strona Główna Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej [online], info.ath.bielsko.pl [dostęp 2017-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]