Uniwersytet Erazma w Rotterdamie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Erazma w Rotterdamie
Erasmus Universiteit Rotterdam
Godło
Ilustracja
Data założenia

1913

Państwo

 Holandia

Adres

P.O. Box 1738, 3000 DR Rotterdam

Liczba studentów

20 941

Rektor

Annelien Bredenoord

Członkostwo

AMBA, EQUIS, AACSB

Położenie na mapie Rotterdamu
Mapa konturowa Rotterdamu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Erazma w Rotterdamie”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Erazma w Rotterdamie”
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Erazma w Rotterdamie”
Ziemia51°55′05″N 4°31′33″E/51,918056 4,525833
Strona internetowa
Posąg Erazma z Rotterdamu przed budynkiem Erasmus Universiteit Rotterdam

Uniwersytet Erazma w Rotterdamie (Erasmus Universiteit Rotterdam, EUR) jest uniwersytetem w Holandii. Specjalizuje się on w zarządzaniu, organizacji, politologii, jak również medycynie i opiece zdrowotnej. Roczny budżet uczelni sięga €542 milionów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet istnieje w obecnej formie od 1973, choć jego historia sięga 1913 roku, kiedy została założona prywatna Holenderska Szkoła Biznesu we współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców w Rotterdamie. W 1939 została uznana za jednostkę szkolnictwa wyższego o charakterze naukowym, co pociągnęło za sobą zmianę nazwy na Holenderską Szkołę Ekonomii. Rosnące zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów również z innych dziedzin pociągnęło za sobą założenie w latach 60. wydziałów Prawa oraz Nauk Społecznych, a w kolejnych dekadach również wydziałów Filozofii, Historii i Nauk Humanistycznych oraz Zarządzania w Biznesie.

Niezależnie od szkoły biznesu, wieloletnie wysiłki Fundacji na rzecz Edukacji Medycznej doprowadziły do założenia przez rząd w 1966 kształcącego przyszłych medyków Wydziału Medycznego w Rotterdamie. Szpital Dijkzigt, szpital dziecięcy Sophia, oraz klinika Daniela den Hoeda, utworzyły Szpital Uniwersytecki w Rotterdamie. Od 1 stycznia 2003 nosi on nazwę Centrum Medycznego Erazma.

W 1973, Wydział Medyczny i Holenderska Szkoła Ekonomii połączyły się w Uniwersytet Erazma, którego patronowi Erazmowi z Rotterdamu miasto zawdzięcza wielowiekową sławę w świecie akademickim.

Znani absolwenci i profesorowie[edytuj | edytuj kod]