Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Fryderyka Aleksandra
w Erlangen i Norymberdze[1]
Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
Ilustracja
Kollegienhaus przy ogrodzie zamkowym
Data założenia

1742

Państwo

 Niemcy

Liczba studentów

38 771 (2018/19)

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Fryderyka Aleksandraw Erlangen i Norymberdze”
Ziemia49°35′49,92″N 11°00′24,84″E/49,597200 11,006900
Strona internetowa

Uniwersytet Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (niem. Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg) – uniwersytet w Bawarii założony w 1742 roku w Bayreuth i przeniesiony w 1743 do Erlangen. Od 1961 również obecny w Norymberdze.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet w swojej nazwie oddaje cześć frankońskiemu margrabiemu Fryderykowi III, który jest jego założycielem, i Karlowi Aleksandrowi von Brandenburg-Ansbach, który był jego promotorem[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet został założony pierwotnie w 1742 w Bayreuth. Otwarcie przeniesionego uniwersytetu nastąpiło 4 listopada 1743 roku w dawnej akademii rycerskiej przy Hauptstraße w Erlangen. Jego założycielem był margrabia Friedrich z Brandenburgii-Bayreuth. Uniwersytet nie rozwijał się szybko, ponieważ brakowało mu pieniędzy, dopiero po wygaśnięciu jego linii, gdy księstwo zostało przejęte przez linię brandenburską Ansbach, nastąpił rozwój. W 1769 roku na cześć nowego władcy otrzymał nową nazwę Friedrich-Alexander-Universität[2]. Na uniwersytecie działały cztery wydziały teologii, prawa, medycyny i filozofii. Gdy w 1810 roku Frankonia staje się częścią Bawarii, uniwersytet staje się instytucją państwową. W 1818 roku król Maksymilian I Józef przekazał uniwersytetowi zamek, ogród botaniczny, oranżerię i inne budynki. W pierwszej połowie XIX wieku zgodnie z zaleceniami Wilhelma von Humboldta nastąpiła reforma sposobu kształcenia uniwersyteckiego, poprzez połączenie badań i nauczania. W 1824 roku został zbudowany szpital uniwersytecki. Pod koniec XIX wieku liczba studentów przekroczyła tysiąc. Podczas pierwszej wojny światowej większość studentów została powołana do wojska, dlatego liczba studentów spadła do 300. W 1928 roku z wydziału nauk przyrodniczych wyodrębniono Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych[2].

Podczas II wojny Erlangen nie zostało zniszczone, dlatego szybko wznowiono naukę, a liczba studentów rosła dochodząc do 5000 w 1947 roku. W latach 50. XX wieku gwałtownie spadła i pod koniec dziesięciolecia uniwersytet był najmniejszym w RFN. W 1962 roku za zgodą parlamentu bawarskiego w Erlangen powstaje wydział inżynierii[2].

W 2018 roku uniwersytet zajął 5. miejsce w rankingu 100 najbardziej innowacyjnych uniwersytetów w Europie według agencji Reutersa[3].

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku w wyniku reformy zmieniono strukturę uniwersytetu[2]. Jedenaście wydziałów zostało zreorganizowanych w pięć wydziałów[4].

  • Wydział Filozofii i Teologii
  • Wydział Nauk Prawnych i Ekonomicznych
  • Wydział Medyczny
  • Wydział Nauk Przyrodniczych
  • Wydział Techniczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]