Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill
University of North Carolina at Chapel Hill
Ilustracja
South Building
Państwo

 Stany Zjednoczone

Drużyna sportowa

North Carolina Tar Heels

Położenie na mapie Karoliny Północnej
Mapa konturowa Karoliny Północnej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill”
35°54′31″N 79°02′57″W/35,908611 -79,049167
Strona internetowa

Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (ang. University of North Carolina at Chapel Hill) – najstarszy z 17 uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Karoliny Północnej, znajdujący się w mieście Chapel Hill. Jest drugim co do wielkości uniwersytetem w stanie Karolina Północna (po Uniwersytecie Stanu Karolina Północna).

Uniwersytet był w pierwszej ósemce uniwersytetów Public Ivy. Według U.S. News & World Report w 2015 uniwersytet zajmował 5. miejsce na liście najlepszych publicznych kolegiów i uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia została założona w 1789. Kamień węgielny położono 12 października 1793 i pierwszych studentów przyjęto w 1795. Pretenduje do miana najstarszego amerykańskiego uniwersytet publiczny (obok Uniwersytetu Georgii i Kolegium Wilhelma i Marii).

William Richardson Davie[edytuj | edytuj kod]

Za założyciela uniwersytetu uważany jest William Richardson Davie, dziesiąty gubernator Karoliny Północnej w latach 1798 do 1799. Był członkiem Partii Federalistycznej oraz jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. W 1811 otrzymał tytuł doktora honoris causa oraz tytuł „Ojca Uniwersytetu”. Portret Daviego wisi w salach Dialectic Society, najstarszego uczelnianego związku studenckiego. Na terenie uniwersytetu znajduje się tulipanowiec nazwany, na cześć założyciela, „Davie Poplar”. Legenda mówi, że do tego drzewa przywiązywał on swojego konia w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Top Public Schools – National Universities. U.S. News & World Report, 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]