Otto-Friedrich-Universität Bamberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet w Bambergu
Universitas Bambergensis
Otto-Friedrich-Universität Bamberg
Uniwersytet w Bambergu
Data założenia 1647
Typ uczelni Uniwersytet państwowy
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Adres 96045 Bamberg
Liczba pracowników
• naukowych

627
Liczba studentów 12.393
Rektor prof. dr Godehard Ruppert
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
Uniwersytet w Bambergu
Uniwersytet w Bambergu
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Uniwersytet w Bambergu
Uniwersytet w Bambergu
Ziemia49°53′38″N 10°53′12″E/49,893889 10,886667
Strona internetowa

Otto-Friedrich-Universität Bamberg – jeden z najstarszych i najnowocześniejszych zarazem uniwersytetów w Bawarii. Szczególny nacisk położony jest tutaj na nauki humanistyczne, kulturoznawstwo, nauki ekonomiczne i na informatykę stosowaną.

Historia[edytuj]

Uniwersytet został założony w roku 1647 pod nazwą Academia Bambergensis przez biskupa Melchiora Ottona Voita z Salzburga. Poprzez kolejne stulecia był rozbudowywany, w szczególności przysłużył się temu biskup Fryderyk Carl z Schönborn, za czasów którego utworzono katedry teologii, filozofii, prawa i medycyny.

Został zawieszony w roku 1803 w wyniku sekularyzacji klasztoru. Teologię katolicką można było jednakże studiować dalej, także tradycja uniwersytetu nie została praktycznie nigdy przerwana. W roku 1923 utworzono Wyższą Szkołę Filozoficzno-Teologiczną, kontynuującą tradycje starego uniwersytetu.

Szkoła ta została w roku 1972 połączona z Wyższą Szkołą Pedagogiczną (rok założenia 1958) i w ten sposób powstała Wyższa Szkoła Zbiorcza. W roku 1979 nastąpiło przemianowanie tej jedynej w Bawarii, państwowej szkoły zbiorczej na uniwersytet. Swoja nazwę Otto-Friedrich-Universität zawdzięcza donatorowi Melchiorowi Ottonowi Voitowi z Salzburga i wielkiemu protektorowi Fryderykowi Carlowi z Schönbrun.

Rektorzy i prezydenci od czasów ponownego ustanowienia uniwersytetu[edytuj]

  • prof. dr Othmar Heggelbacher i prof. dr Elisabeth Roth: 1972-1973 (podwójny rektorat)
  • prof. dr Elisabeth Roth: 1973-1976
  • prof. dr Siegfried Oppolzer: 1976-1992
  • prof. dr Alfred E. Hierold: 1992-2000
  • prof. dr Godehard Ruppert: od 2000.

Wydziały[edytuj]

Uniwersytet posiada pięć wydziałów:

  • Wydział Humanistyczny
  • Wydział Socjologiczno-Ekonomiczny
  • Wydział Pedagogiczny i Psychologiczny
  • Wydział Informatyki Gospodarczej i Stosowanej

Według najnowszych ustaleń pomiędzy Bawarią a Watykanem, wydział teologiczny zostaje zamknięty i przekształcony w Instytut Kształcenia Nauczycieli.

Profil kształcenia[edytuj]

Położenie[edytuj]

Budynki uniwersytetu są w większości obiektami historycznymi, zaadaptowanymi na potrzeby uniwersytetu i umiejscowionymi przeważnie w centrum Starego Miasta. Do tych budynków zalicza się: dawne kolegium jezuickie (teologia), dawny dom ślubów (nauki historyczne), dawna rzeźnia (geografia), jak również dawny budynek składowy (komunikacja) czy dawna strażnica (orientalistyka). Wydział Nauk Filologicznych mieści się po części w budynkach należących wcześniej do Kaiser-Heinrich-Gimnasium.

Wydziały Nauk Socjologicznych i Ekonomicznych oraz Informatyki Gospodarczej i Stosowanej znajdują się na ulicy Feldkirchenstraße, poza centrum miasta.

Linki zewnętrzne[edytuj]