Uniwersytet Płowdiwski im. Paisjusza Chilendarskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Płowdiwski im. Paisjusza Chilendarskiego
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“
Ilustracja
Data założenia

1961

Typ

publiczna uczelnia

Państwo

 Bułgaria

Adres

ul. Tsara Assena 24
Płowdiw

Liczba pracowników
• naukowych


550

Liczba studentów

ok. 18 000

Rektor

Zaprjan Kozłudzchow[1]

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Płowdiwski im. Paisjusza Chilendarskiego”
Ziemia42°08′17″N 24°45′03″E/42,138056 24,750833
Strona internetowa

Uniwersytet Płowdiwski im. Paisjusza Chilendarskiego (bułg.: Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“) – państwowa instytucja szkolnictwa wyższego z siedzibą w Płowdiwie, w Bułgarii.

Uniwersytet jest instytucją edukacyjną, badawczą i kulturalną o europejskich standardach, rozpoznawalną na całym świecie, wyróżniającą się stabilnym, dynamicznym rozwojem i silną konkurencją w dziedzinie nauk przyrodniczych i społecznych, badań kulturowych i technologii[1]. Głównym celem uniwersytetu jest zapewnienie ogólnego i profesjonalnego szkolenia specjalistów z różnych dziedzin nauki na poziomie europejskim, specjalistów, którzy będą mieli kompetencje do znajdowania elastycznych interdyscyplinarnych rozwiązań w swoich praktykach, wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnego świata. Profil uniwersytetu rozciąga się na szereg dyscyplin i form kształcenia w naukach przyrodniczych i społecznych, w dziedzinie kultury i technologii[1].

Uniwersytet Płowdiwski jest jedną z wiodących instytucji szkolnictwa wyższego w Bułgarii, jest największym uniwersytetem w południowej Bułgarii, a także drugim co do wielkości w kraju. Uczelnia została założona w 1961 roku, początkowo jako Wyższy Instytut Pedagogiki, Nauk Przyrodniczych i Matematyki, w 1972 roku otrzymała status uniwersytetu. Obecnie zapewnia wykształcenie na poziomie akademickim dla studentów w ponad 60 dyscyplinach[2].

Aktywnie utrzymuje kontakty międzynarodowe z niemal wszystkimi krajami europejskimi, Stanami Zjednoczonymi, a także krajami Azji i Afryki. Uczestniczy indywidualnie lub wspólnie z innymi europejskimi uniwersytetami w programach Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii, które finansują badania naukowe[2].

W latach 2011–2012 wybudowano nową halę sportową uniwersytetu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Academic Management. Plovdiv university "Paisii Hilendarski". [dostęp 2019-05-07]. (ang.).
  2. a b Business card. Plovdiv university "Paisii Hilendarski". [dostęp 2019-05-07]. (ang.).