Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Przyrodniczy
w Poznaniu
Poznan University of Life Sciences
Data założenia 1919/1951 (samodzielna uczelnia)
Państwo  Polska
Adres ul. Wojska Polskiego 28,
60-637 Poznań
Liczba studentów 11 320[1]
Rektor prof. dr hab.
Grzegorz Skrzypczak
Członkostwo Socrates-Erasmus
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Budynek rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Budynek rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Budynek rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Budynek rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Ziemia 52°25′36,551″N 16°54′16,380″E/52,426820 16,904550
Strona internetowa
Biocentrum na Dojeździe

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (daw. Wyższa Szkoła Rolnicza i Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu) – szkoła wyższa w Poznaniu, która powstała jako samodzielna uczelnia w 1951 roku. Prawie cały kampus znajduje się w dzielnicy Sołacz, będącej częścią Jeżyc – jednej z administracyjnych dzielnic Poznania. Siedziba władz uczelni (rektorat i dziekanaty) mieści się w budynku Collegium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 28.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycje Uczelni sięgają roku 1870, gdy staraniem Augusta Cieszkowskiego powstała w Żabikowie pod Poznaniem Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny. Była ona jedyną wyższą uczelnią na ziemiach polskich pod zaborem pruskim. Uczelnia istniała tylko siedem lat i została zlikwidowana dekretem pruskiego kanclerza Bismarcka a mimo to wpłynęła niewątpliwie na poziom rolnictwa w Wielkopolsce oraz wzmocniła ideę utworzenia silnej uczelni akademickiej w Poznaniu.

Gdy jeszcze w czasie trwania walk Powstania wielkopolskiego w 1919 roku rozpoczął działalność uniwersytet, nazwany początkowo Wszechnicą Piastowską, a potem Uniwersytetem Poznańskim, jego częścią integralną był Wydział Rolniczo-Leśny. Zajęcia na Wydziale rozpoczęły się już w październiku 1919 roku. Wtedy też założono Ogród Dendrologiczny, w 1920 zakupiono Kolegium Rungego, a w 1937 zrealizowano Collegium im. Cieszkowskich. Dynamiczny rozwój naukowy i materialny Wydziału mimo wybuchu II wojny światowej, pozwala kształcić swych studentów od 1942 roku na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Po wojnie, w 1949 roku, będąc w dalszym ciągu w strukturach Uniwersytetu Poznańskiego tworzy się Wydział Rolniczy ze Studium Ogrodniczym i Wydział Leśny.

W 1951 roku na mocy zarządzenia Rady Ministrów następuje oddzielenie od Uniwersytetu i powstaje Wyższa Szkoła Rolnicza. Tworzą się kolejne Wydziały: Zootechniczny (1951), Technologii Drewna (1954), Ogrodniczy (1956), Technologii Rolno-Spożywczej (1962), Melioracji Wodnych (1970) i Ekonomiczno-Społeczny (2007). W styczniu 2010 Senat UP zmienił nazwę dwóch wydziałów: Rolniczego na Rolnictwa i Bioinżynierii oraz Ogrodniczego na Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu.

W 1972 roku Uczelnia przyjmuje nazwę Akademia Rolnicza, a w 1996 jej patronem zostaje August Cieszkowski, który jest nim do momentu zmiany nazwy Uczelni. W 2008 roku decyzją Sejmu Akademia Rolnicza staje się Uniwersytetem Przyrodniczym.

Poczet Rektorów:

Wyższa Szkoła Rolnicza

Akademia Rolnicza

Uniwersytet Przyrodniczy

Struktura uczelni[edytuj | edytuj kod]

Władze[edytuj | edytuj kod]

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

(w kolejności powstawania)

Kształcenie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie uczelnia daje możliwość podjęcia nauki na dwudziestu kierunkach na studiach stacjonarnych studiach I stopnia i na 17 kierunkach na studiach niestacjonarnych. Studia II stopnia prowadzone są na trzynastu kierunkach studiów stacjonarnych i dziesięciu kierunkach studiów niestacjonarnych. Ponadto z zakresie ośmiu dyscyplin naukowych prowadzone są studia III stopnia. Ponadto uczelnia prowadzi studia anglojęzyczne, liczne studia podyplomowe i kursy dokształcające. Całość kształcenia odbywa się w ramach ośmiu wydziałów. W Uczelni funkcjonuje Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS), dzięki któremu jest możliwa wymiana studentów na poziomie krajowym i europejskim. Na poziomie międzynarodowym wymiana studentów jest organizowana m.in. dzięki programom Erasmus i Leonardo da Vinci.

Kierunki kształcenia i specjalności[edytuj | edytuj kod]

Baza akademicka[edytuj | edytuj kod]

  • DS Blok E, ul. Dożynkowa 9
  • DS Blok 3 A JURAND, ul. Piątkowska 94
  • DS Blok 3 B DANUŚKA, ul. Piątkowska 94
  • DS Blok 3 C MAĆKO, ul. Piątkowska 94
  • DS PRZYLESIE, ul. Wojska Polskiego 85
  • Hotel Asystenta, Studenta i Doktoranta SADYBA, ul. Wojska Polskiego 79

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2013 r.”, s. 84, 2014. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 . 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]