Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee
University of Wisconsin-Milwaukee
Godło
Ilustracja
Merrill Hall
Typ

uniwersytet publiczny

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Milwaukee

Liczba studentów

~30 tys.

Położenie na mapie Wisconsin
Mapa konturowa Wisconsin, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee”
Ziemia43°04′30″N 87°52′58″W/43,075000 -87,882778
Strona internetowa

Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee (ang. University of Wisconsin–Milwaukee) – amerykański uniwersytet publiczny znajdujący się w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Od 2006 uczelnia oferuje 155 programów różnego stopnia, w tym 84 programów licencjackich, 48 programów magisterskich i 22 programy doktorskie. Kształci około 28 tys. studentów.

Zespoły sportowe uniwersytetu nazywane są Panterami (Panthers). Wszystkie 15 drużyn rywalizuje w NCAA Division I. Pantery zajmują 64 miejsce w klasyfikacji sportowej na 336 drużyn.

Nauka[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z dwóch uniwersytetów publicznych w stanie Wisconsin przyznających stopnie doktorskie. W 2006 roku budżet uniwersytetu wynosił 45,3 miliona dolarów oraz otrzymał on 145,9 milionów dolarów pomocy federalnej, kontraktów i stypendiów[1].

W skład uczelni wchodzą:

Kolegium Inżynierii i Nauk Stosowanych[edytuj | edytuj kod]

Sandburg Residence Halls

Kolegium Inżynierii i Nauk Stosowanych (University of Wisconsin-Milwaukee College of Engineering and Applied Science) oferuje program nauczania, po którym student może otrzymać stopień licencjacki, magisterski i doktorski w inżynierii cywilnej, elektrotechnice, inżynierii przemysłowej, inżynierii materiałów, budowie maszyn i informatyki.

Do najbardziej znanych absolwentów college'u należą:

 • Phil Katz ('84, BS Computer Science), programista komputerowy, twórca PKZIP
 • Cheng Xu
 • Scott Yanoff ('93 BS Computer Science), pionier internetu.

Szkoła Edukacji[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Edukacyjna (University of Wisconsin-Milwaukee School of Education) oferuje kształcenie na poziomie niższym (undergraduate, odpowiednik studiów licencjackich), na dziewięciu kierunkach i dodatkowo czternaście kierunków o specjalizacji na poziomie doktorskim. Program nauczania został doceniony przez U.S. News & World Report i znalazł się wśród 3% najlepszych uczelni Fundacji Carnegie.

Do najbardziej znanych absolwentów tego kierunku należą:

Szkoła Architektury, Planowania i Urbanistyki[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Architektury, Planowania i Urbanistyki (University of Wisconsin-Milwaukee School of Architecture and Urban Planning) oferuje kształcenie na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim. W jej murach naukę podejmuje 800 studentów.

Szkoła znajduje się w Budynku Architektury w miasteczku uniwersyteckim. Zajmuje on powierzchnię 143 000 stóp kwadratowych i jest jednym z największych budynków uniwersytetu.

Szkoła została sklasyfikowana w pierwszej dwudziestce najlepszych szkół w Stanach Zjednoczonych według U.S. News and World Report[2].

Wydział Projektowania został również sklasyfikowany w pierwszej dwudziestce i na drugim miejscu w środkowym zachodzie. W kategorii programów nowatorskich zajął trzecie miejsce.

Do najbardziej znanych absolwentów tego wydziału należą:

Szkoła Biznesu im. Sheldon B. Lubar[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Biznesu (Sheldon B. Lubar School of Business) mieści się w budynku Lubar Hall w miasteczku uniwersyteckim. Szkoła oferuje trzy stopnie edukacji na poziomie licencjackim, magisterskim i doktorskim. Uczęszcza do niej ponad 4000 studentów. Budynek jest siedzibą Centrum Innowacji Technologicznych, Deloitte & Touche Center, Instytutu Helen Bader oraz Centrum Bostrom dla Biznesu Konkurencyjnego, Innowacji i Przedsiębiorczości.

Program Management Information Systems (MIS), według którego odbywa się nauka w szkole, został sklasyfikowany przez Association for Information Systems na 19 miejscu w Stanach Zjednoczonych i na 24 miejscu na świecie.

Pozostałe wydziały[edytuj | edytuj kod]

 • College of Health Sciences
 • College of Letters and Science
 • College of Nursing
 • Graduate School
 • Helen Bader School of Social Welfare
 • Peck School of the Arts
 • School of Information Studies

Miasteczko uniwersyteckie[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko uniwersyteckie położone jest na 93 akrach w górnym East Side. Uważa się je za jedno z najbezpieczniejszych kampusów w Wisconsin[3]. Miasteczko mieści się w pięciu budynkach położonych nad brzegiem jeziora Michigan, w odległości 10 min od centrum Milwaukee. Budynki kampusu położone są względem siebie w kształcie litery „L” i podzielone na trzy dziedzińce: centralny (środkowy), zachodni i północny.

Dziedziniec Północny[edytuj | edytuj kod]

Północna strona dziedzińca graniczy z Downer Woods, lesistym obszarem i centrum konserwacji. Po zachodniej stronie Dziedzińca Północnego znajdują się Sandburg Residence Halls, kompleks czterech wysokich akademików. Na osiedlu tym mieszka 2 700 studentów.

W centralnej części Dziedzińca Północnego znajduje się Centrum Klotsche i jego pawilon, w którym są pomieszczenia rekreacyjne i sale sportowe. Obok znajduje się Enderis Hall, w której swoją siedzibę ma College Nauki o Zdrowiu, Szkoła Edukacji, School of Information Studies i Helen Bader School of Social Welfare.

Wschodnia strona Dziedzińca Północnego jest grupą starych czerwonych budynków, w tym Holton Hall, Merrill Hall, Johnston Hall, Sabin Hall i innych. Budynki te zostały nabyte przez uniwersytet na potrzeby miasteczka uniwersyteckiego.

Dziedziniec Centralny[edytuj | edytuj kod]

Miasteczko w Milwaukee

W północnej części Dziedzińca Centralnego znajduje się biblioteka Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee. Składa się ona z trzech części: skrzydła zachodniego, wschodniego i centrum konferencyjnego na ostatnich piętrach. Zachodnie i wschodnie skrzydło zostały dobudowane, w 1967 i 1974, jako oddzielne budynki. Zostały następnie połączone przez przejście w suterenie (pomostami na drugim i trzecim piętrze).

Północne połączenia wschodniego i zachodniego skrzydła oraz czwarte piętro konferencyjne zostały dobudowane w 1987. W 1979 biblioteka została nazwana imieniem Goldy Meir, czwartej premier Izraela, która uczęszczała na uniwersytet w Milwaukee.

W południowej części Dziedzińca Centralnego znajduje się Związek Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee, centrum działalności studenckiej. Biblioteka Goldy Meir na północy i budynek Związku na południu są połączone przez Ernest Spaights Plaza. Po zachodniej stronie Ernest Spaights Plaza znajduje się Bolton Hallnie, w którym swoje siedziby mają wydziały socjologii, antropologii, politologii, ekonomii, urbanistyki i geografii.

Na zachód od Bolton Hall znajduje się Lubar Hall, siedziba Szkoły Biznesu Sheldona B. Lubara. Jest to czteropiętrowy budynek z salami wykładowymi o łącznej powierzchni 150 000 stóp kwadratowych, z laboratoriami komputerowymi i przestrzennymi biurami. Szkoła może pomieścić 2 000 studentów w jednym czasie.

Budynek został zbudowany w 1995 i rok później nazwany Lubar Hall (na cześć Sheldon B. Lubar, biznesmena, obywatela i filantropa Milwaukee). Lubar był założycielem i przewodniczącym Lubar & Company, Inc. Budynek został wyposażony przez firmę energetyczną Wisconsin Electric Power Company w automatyczny system oświetleniowy i kontroli temperatury. Ponadto w budynku znajduje się prawie 200 biur, trzy sale wykładowe z 750 miejscami łącznie, dziesięć klas w kształcie litery „U”, siedem klas w kształcie łuku, klasa Executive MBA, trzy laboratoria komputerowe i dwa poziomy podziemnego parkingu.

We wschodniej części Ernest Spaights Plaza znajduje się budynek Muzyki, budynek Teatru i Mellencamp Hall. Główne budynki na wschodniej stronie centralnego dziedzińca, włącznie z Mitchell Hall (zwane czasem Old Main), były pierwotną siedzibą College'u Nauczycielskiego Stanu Milwaukee.

Dziedziniec Zachodni[edytuj | edytuj kod]

Dziedziniec Zachodni jest siedzibą College'u Inżynierii i Nauk Stosowanych, znajdującego się w budynku EMS, College'u Pielęgniarstwa, znajdującego się po północno-zachodniej stronie w Cunningham Hall, Szkoły Architektury, Urbanistyki i Planowania oraz budynku Fizyki i Chemii po stronie południowej.

Budynek Szkoły Architektury, Urbanistyki i Planowania znajdujący się we wschodniej części Zachodniego Dziedzińca został dobudowany w 1993. Jego powierzchnia wynosi 143 000 stóp kwadratowych, co daje mu miejsce wśród jednych z największych szkół architektonicznych w Stanach Zjednoczonych, wybudowanych w ostatnich 40 latach. Zewnętrzna strona budynku, zaprojektowanego w kształcie litery „L”, ma ściany z cegły zaakcentowane metalowymi panelami i dużymi oknami.

Pełne szklane ściany wychodzące na centralny dziedziniec dają widok na cały dziedziniec z każdego pokoju w budynku. Wewnątrz znajdują się studia projektowania dla studentów, klasy, sala wykładowa, miejsca wystawowe, laboratoria komputerowe, biura, centrum mediów i fotografii oraz centrum badawcze.

Przy Dziedzińcu Zachodnim, między budynkami, znajduje się Engelmann Field – siedziba męskiej i żeńskiej drużyny piłkarskiej Milwaukee Panthers. Budynek-stadion o pojemności 2000 widzów wybudowano w 1973.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia uniwersytetu rozpoczyna się 5 lutego 1849, kiedy to 17 chłopców przyjechało do Madison Female Academy by wypożyczyć jedną z klas. Data ta jest obecnie świętowana w Wisconsin jako Dzień Założycieli. W lipcu tego samego roku został założony Uniwersytet Wisconsin. Edukacja wyższa rozpoczęła się w Milwaukee w 1885, z chwilą ufundowania Stanowej Szkoły Powszechnej.

Pod koniec 1956, w wyniku połączenia starego Uniwersytetu Wisconsin i Wisconsin State College Milwaukee (następcy Stanowej Szkoły Powszechnej), powstał Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee.

Wczesna historia uniwersytetu[edytuj | edytuj kod]

W 1880 stan Wisconsin, na skutek rosnącego popytu na wyższą edukację, złożył wniosek do Rady Regentów Szkół Powszechnych o stworzenie szkoły wyższej w obszarze miasta Milwaukee.

Powszechna Stanowa Szkoła w Milwaukee powstała w 1885, w pobliżu ulic 18. i Wells. Jej prezydentem był John J. Mapel. Przez następne 42 lata szkoła miała siedmiu prezydentów, do programu nauczania dodała program muzyczny czy program siedmiu sztuk wyzwolonych. W 1909 roku uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby.

W 1927 szkoła zmieniła nazwę na Stanowy College Nauczycielski Milwaukee. W 1937 porzucono czteroletni program nauczania i zaoferowano program czteroletnich studiów licencjackich. Po II wojnie światowej szkoła oferowała już program studiów doktoranckich. W 1946 posadę rektora college’u objął J. Martin Klotsche i funkcję tę piastował do 1973. W 1951 szkoła ponownie zmieniła nazwę, na Wisconsin State College of Milwaukee, a pięć lat później stała się częścią Uniwersytetu Wisconsin.

Nowy uniwersytet składał się z miasteczka uniwersyteckiego położonego blisko jeziora i Uniwersytetu Wisconsin połączonego z dolnym Milwaukee. Pierwsza ceremonia nadania stopnia naukowego Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee odbyła się 16 czerwca 1957. W roku następnym, 13 czerwca, burmistrz Frank P. Zeidler jako pierwszy otrzymał honorowy doktorat od uniwersytetu. W 1988 wyznaczono osiem Centrów Doskonalenia.

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet Wisconsin w Milwaukee i jego poprzednie instytucje miały w swojej historii trzy maskotki i nazwy: Green Gulls (Zielone Mewy) (1910–1956), Cardinals (Kardynałowie) (1956–1964) i Pantery (od 1964)[4].

Milwaukee rywalizuje w dziewięciu rozgrywkach Horizon League, której stali się członkiem w 1994. Odkąd podniesiono poziom I ligi dla wszystkich sportów NCAA w sezonie 1990/1991, Pantery Milwaukee szybko urosły do liczącego się zespołu sportowego (głównie w koszykówce i piłce nożnej). W sumie 15 zespołów Panter rywalizuje na poziomie NCAA. Inne dyscypliny, w których rywalizują drużyny uniwersytetu, to: baseball, piłka siatkowa, biegi przełajowe, męska i żeńska lekkoatletyka halowa, męska i żeńska reprezentacja w pływaniu, nurkowaniu i żeńska reprezentacja w tenisa.

Męski zespół w baseballu i żeńska drużyna siatkówki cieszyły się w ostatnich latach sukcesami. Bejsboliści wygrali sześć z dziewięciu ostatnich sezonów i występowali w trzech Turniejach NCAA. Zespół siatkarzy zakwalifikował się do sześciu z ostatnich dziewięciu Turniejów NCAA i ustanowił rekord w całej historii rozgrywek: 867-477-7 (pod koniec sezonu 2006).

Życie studenckie[edytuj | edytuj kod]

Domy[edytuj | edytuj kod]

Sandburg Halls jest największym studenckim akademikiem w miasteczku uniwersyteckim. Jest to kompleks czterech wieżowców z 2700 mieszkaniami. W budynkach znajdują się bary samoobsługowe, centrum rekreacji, kawiarnie, laboratoria komputerowe oraz kino.

W otworzonym w ostatnich latach Kenilworth Square, znajdującym się na południe od głównego miasteczka uniwersyteckiego, znajdują się apartamenty dla około 375 absolwentów i starszych studentów. W 2008 roku została otwarta rezydencja RiverView Residence Hall, znajdująca się poza miasteczkiem uniwersyteckim (na North Avenue, blisko Humboldt).

Media[edytuj | edytuj kod]

Na terenie uniwersytetu działa kilka mediów informacyjnych. Istnieją dwie gazetki studenckie Post i Leader. Post jest tygodnikiem wydawanym niezależnie przez studentów. Leader jest gazetą poruszającą tematykę sztuki i rozrywki, wydawana jest w każda środę. Studenci redagują również Front Page Milwaukee, która jest gazetą internetową.

Studencki Journalism & Mass Communication, emitowany w PantherVision, jest informacyjnym programem telewizyjnym; oglądalny dzięki Higher Education Cable Consortium dociera do 300 000 gospodarstw domowych w południowo-wschodnim Wisconsin.

Organizacje studenckie[edytuj | edytuj kod]

W miasteczku uniwersyteckim działa ok. 300 studenckich organizacji. Studentów reprezentuje Studenckie Stowarzyszenie Uniwersyteckie (Student Association of the University), które działa wspólnie z władzami uczelni.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Golda Meir

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. University of Wisconsin-Milwaukee Fact Book. uwm.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-09)]., University of Wisconsin-Milwaukee. Retrieved on May 9, 2007.
 2. School of Architecture and Urban Planning Ranking. uwm.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-19)]., University of Wisconsin-Milwaukee, Retrieved on May 27, 2006.
 3. On Campus. uwmpanthers.cstv.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-14)]., University of Wisconsin-Milwaukee, Retrieved on March 6, 2007.
 4. UWM Library Archives. uwm.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-25)]., Golda Meir Library. Retrieved on Dec. 22, 206.