Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Uniwersytet w Heidelbergu)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Ruperto Carola Heidelbergensis
Heidelberg University
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Data założenia 18 października 1386
Państwo  Niemcy
Adres Heidelberg
Liczba studentów 25 562 (2007)
Rektor Bernhard Eitel
Członkostwo Grupa Coimbra
Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa lokalizacyjna Badenii-Wirtembergii
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu
Ziemia49°24′37″N 8°42′23″E/49,410278 8,706389
Strona internetowa
Fragment budynku Biblioteki Uniwersyteckiej

Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) – najstarsza niemiecka uczelnia z siedzibą w Heidelbergu. Uczelnia rokrocznie zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach.

Według QS World University Rankings 2011/2012 Uniwersytet w Heidelbergu był najlepszym niemieckim uniwersytetem, natomiast na świecie zajmował 53. miejsce. Szczególnie dobrą reputacją cieszy się Wydział Fizyki i Astronomii (26. miejsce). Od 15 lipca 2012 roku Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu należy ponownie do elitarnych uniwersytetów w Niemczech i w ramach „Inicjatywy Doskonałości” (niem. Exzellenzinitiative) będzie dalej wspierany finansowo przez rząd.

Historia[edytuj]

Uniwersytet powstał w czasie wielkiej schizmy. Został ufundowany w 1386 przez Ruprechta, elektora Palatynatu, na mocy bulli papieża Urbana VI wydanej 23 października 1385. Był trzecim uniwersytetem Świętego Cesarstwa Rzymskiego (po uniwersytetach w Wiedniu i Pradze). Celem powstania uniwersytetu było nauczanie filozofii, teologii, prawoznawstwa oraz medycyny. Pierwszym rektorem był, sprowadzony z Sorbony, nominalista Marsyliusz z Inghen. Jednym z kolejnych rektorów był Mateusz z Krakowa.

Reformacja wywarła duży wpływ na uniwersytet, stał się on wówczas centrum kalwinizmu. Wydany w 1563 roku Katechizm Heidelberski był, w dużym stopniu, opracowany przez osoby związane z uczelnią.

W czasie wojny trzydziestoletniej intelektualne i finansowe znaczenie uniwersytetu uległo osłabieniu. W 1622, po zdobyciu Palatynatu przez wojska Ligi Katolickiej, zbiory Bibliotheca Palatina zostały wywiezione do Rzymu.

W 1693 roku, w trakcie wojny z Francją, uniwersytet został zniszczony i czasowo zamknięty. W XVIII wieku, na skutek działań kontrreformacji uczelnia straciła swój protestancki charakter. W 1802 została zreorganizowana i przekształcona w instytucję państwową przez Karola Fryderyka. Od tego czasu nosi ona imiona obu władców.

Laureaci nagrody Nobla[edytuj]

Wykładowcy i pracownicy naukowi[edytuj]

Studenci[edytuj]

Inni absolwenci[edytuj]