Unizeto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unizeto Technologies S.A.
Państwo  Polska
Adres 70-486 Szczecin, Królowej Korony Polskiej 21
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Andrzej Bendig-Wielowiejski
Przewodniczący Rady Nadzorczej Stefan Berczyński
Nr KRS 0000233499
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 5 600 000 zł[1]
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Unizeto Technologies S.A.
Unizeto Technologies S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Unizeto Technologies S.A.
Unizeto Technologies S.A.
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Unizeto Technologies S.A.
Unizeto Technologies S.A.
Ziemia53°26′15,7″N 14°31′57,0″E/53,437694 14,532500
Strona internetowa

Unizeto Technologies S.A. – jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw informatycznych, z siedzibą w Szczecinie i oddziałami w Katowicach, Koszalinie, Lublinie i Warszawie, istniejące od 1965 roku. W obecnej formie prawnej działa od 2 maja 2005 r., tj. od przekształcenia działającej od 30 kwietnia 1993 r. Unizeto Sp. z o.o. w spółkę akcyjną. Unizeto Sp. z o.o. powstała w wyniku prywatyzacji założonego 1 października 1965 r. Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO Szczecin) – funkcjonującego początkowo jako zakład budżetowy, a od 1 stycznia 1971 r. jako przedsiębiorstwo państwowe.

Po akwizycji dokonanej przez Asseco Systems SA, od 24 lutego 2015 r. Unizeto Technologies jest członkiem Grupy Kapitałowej Asseco.

1 kwietnia 2016 r. nastąpiło połączenie spółek Unizeto Technologies S.A. i Asseco Data Systems S.A. – ta druga jest spółką przejmującą, która jest następcą prawnym Unizeto Technologies S.A.[2]

Firma jest jednym ze znanych w Polsce integratorów i producentów systemów informatycznych oraz dostawcą usług IT w formie outsourcingu. Oferuje swoje rozwiązania głównie dla instytucji publicznych oraz dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Koncentruje się na działalności w następujących sektorach: oprogramowanie i usługi związane z podpisem elektronicznym i dokumentem elektronicznym, dedykowane systemy na zamówienie, systemy rejestrów, zarządzanie tożsamością, usługi centrum danych oraz szkolenia i konsulting.

Specjalizuje się w zakresie rozwiązań i usług związanych z zaufaniem i bezpieczeństwem w sieci, wykorzystujących podpis elektroniczny i PKI. Pod marką CERTUM – Powszechne Centrum Certyfikacji prowadzone publiczne centrum certyfikacji świadczące usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym.

Od lutego 2015 r. firma dostarcza pod marką UniCloud usługi chmury obliczeniowej w modelu platforma jako usługa (ang. Platform-as-a-Service, w skr. PaaS). W momencie jej uruchomienia była to pierwsza tego typu usługa dostarczana przez centrum danych znajdujące się na terenie Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane spółki (pol.). Unizeto Technologies SA. [dostęp 2009-01-21].
  2. Contium SA, » Certum z nowym właścicielem – Asseco Data Systems, www.certum.pl [dostęp 2018-02-17] (pol.).