Upadła Madonna z wielkim cycem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Upadła Madonna z wielkim cycem (The Fallen Madonna with the Big Boobies) – obraz fikcyjnego malarza holenderskiego van Klompa, przedstawiający akt kobiecy. Intrygi wokół obrazu były jednym z głównych tematów angielskiego serialu komediowego ’Allo ’Allo! (1982–1992).

Dzieło przedstawia rozebraną do połowy młodą kobietę, okrytą częściowo czerwoną narzutą, na tle brązowej zasłony z prawej strony i zatoki pośród gór z lewej.

Serial[edytuj | edytuj kod]

Obraz w serialu uważany był za arcydzieło i z tego powodu bohaterowie serialu starali się go sobie przywłaszczyć, aby w ten sposób zapewnić sobie przyszłość po wojnie[a]. Głównym schowkiem, w którym niemieccy oficerowiepłk Kurt von Strohm, por. Hubert Gruber oraz kpt. Hans Geering – zdeponowali obraz, była kawiarnia Café René w północno-francuskim miasteczku Nouvion. Obraz większość czasu wisiał na ścianie kawiarni, ukryty przez właściciela, René Artois, pod reprodukcją Słoneczników van Gogha lub w kiełbasie w kawiarnianej piwnicy.

W miarę upływu czasu obrazem zaczął interesować się także francuski ruch oporu oraz Adolf Hitler i gestapo, które przysłało nawet do Nouvion dwóch swoich oficerów (w imieniu führera): Herr Flicka[b] i Herr Engelberta von Smallhausena. Z kolei w kawiarni pracę rozpoczął fałszerz Roger LeClerc, dzięki któremu w serialu pojawiło się kilkanaście kopii Upadłej Madonny[c].

W 8. serii serialu szeregowa Helga Geerhart wycięła z obrazu pierś, w celu zabezpieczenia swoich praw do obrazu. Natomiast w ostatnim odcinku serialu (9. seria) – którego akcja rozgrywała się w czasach współczesnych – przemyślnie ukryty obraz wpadł w ręce René Artois, który (prawdopodobnie) zdołał z nim uciec.

Obraz współcześnie[edytuj | edytuj kod]

W związku ze znaczną pomocą przy realizacji serialu udzielonej BBC przez Henry Thynne’go, 6. markiza Bath (prywatnie również fana serialu), podarowano mu specjalną kopię Upadłej Madonny, jednak po jego śmierci o obrazie zapomniano. W 2005 roku obraz został odnaleziony i jest wystawiony w posiadłości markiza w Longleat House w Wiltshire.

Oryginalny obraz znalazł swoje miejsce w domu scenografa serialu – Shauna Moore’a, który w kwietniu 2007 wystawił obraz na aukcję i sprzedał za 4 tys. funtów. Dochód z aukcji przeznaczono na edukację dzieci z Oxfordshire.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Akcja serialu Allo, 'Allo! rozgrywała się w okupowanej Francji podczas II wojny światowej.
  2. Otto Flick jednak podczas swojej misji wdał się w romans z sekretarką pułkownika von Strohma – Helgą Geerhart – i postanowił sobie przywłaszczyć obraz.
  3. Kopie tworzono na zamówienie gestapo, ruchu oporu i niemieckich oficerów. Sam Flick zamówił 3 kopie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]