Urania-Weltzeituhr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Urania–Weltzeituhr
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berlin

Miejsce

Alexanderplatz

Projektant

Erich John

Całkowita wysokość

10 m

Data odsłonięcia

2 października 1969

Ważniejsze przebudowy

1997

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Urania–Weltzeituhr”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Urania–Weltzeituhr”
Ziemia52°31′16″N 13°24′48″E/52,521111 13,413333

Urania–Weltzeituhr (niem. Zegar czasu światowego Urania) – symboliczny zegar pokazujący aktualny czas w 24 strefach czasowych świata znajdujący się w Berlinie na Alexanderplatz. Ma on formę dwudziestoczterościanu osadzonego na metalowej podstawie o wysokości 2,7 metra. Konstrukcja jest zwieńczona ażurowym modelem Układu Słonecznego. Zegar pełni rolę miejsca spotkań berlińczyków i turystów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zegar został zaprojektowany przez docenta Ericha Johna i oddany do użytku 2 października 1969[1][2] jako jeden z elementów kompletnej przebudowy i modernizacji Alexanderplatz. Zegar został odnowiony w roku 1997 kosztem ok. 170 000 euro[1], oprócz renowacji dodano 20 nowych nazw miejscowości, zarówno tych o których kiedyś zapomniano (m.in. Oslo), jak i niepożądanych w NRD z przyczyn politycznych (Kapsztad i Tel Awiw)[3]. Przy okazji zaktualizowano nazwę z Leningradu na Sankt Petersburg[4].

Budowla[edytuj | edytuj kod]

Budowla znajduje się na posadzce wykonanej z mozaiki symbolizującej różę wiatrów. Bryła zegara w formie dwudziestoczterościanu znajduje się na metalowym podeście na wysokości 2,7 metra nad ziemią[1]. Dwadzieścia cztery ściany symbolizują 24 strefy czasowe na świecie. W środku bryły znajduje się obrotowy cylinder z umieszczonymi nań godzinami. Nad bryłą umieszczono ażurowy model Układu Słonecznego. Całość konstrukcji ma ok. 10 metrów wysokości[1]. Urządzenia do obsługi zegara znajdują się w podziemnym pomieszczeniu o powierzchni 4 m² i wysokości 1,9 metra. Konstrukcja napędzana jest silnikiem elektrycznym[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]