Uranienborg
Uranienborg (szw. Uraniborg) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się na szwedzkiej wyspie Ven[1], w cieśninie Sund między Zelandią (Dania) a Skanią, wzniesione w latach 1576–1580 przez astronoma Tychona Brahe.
Uranienborg było pierwszym publicznym obserwatorium i ostatnim, które zostało zbudowane bez teleskopu jako podstawowego narzędzia obserwacyjnego. Było podarunkiem dla astronoma od króla Fryderyka II.
Opis budowli
[edytuj | edytuj kod]Budowla została zbudowana na planie kwadratu o 15 metrowych bokach. Po obu stronach, północnej i południowej, znajdowały się dwie wieże. Obserwatorium zostało zbudowane z czerwonej cegły. Główne piętro składało się z czterech pokoi, z których jeden zajmował Tycho Brahe, a pozostałe były udostępnione dla astronomów. W północnej wieży znajdowała się kuchnia, a w południowej biblioteka. Drugie piętro zostało podzielone na trzy pokoje, dwa o tej samej powierzchni i jeden większy. Duży pokój był przeznaczony dla odwiedzających gości. W wieżach na tym samym poziomie znajdowały się przyrządy astronomiczne dostępne zarówno z wnętrza budynku, jak i z zewnątrz. Na trzecim piętrze znajdowało się osiem pomieszczeń przeznaczonych dla studentów. Na szczyt wieży prowadziły kręcone schody. W piwnicy obserwatorium znajdowały się laboratorium chemiczne i pomieszczenia do przechowywania produktów spożywczych.
Wkrótce po otwarciu obserwatorium stwierdzono, iż przyrządy pomiarowe znajdujące się na wieży nie były wystarczająco stabilnie zamontowane, poruszane przez wiatr. Tycho zdecydował się przenieść przyrządy w bardziej stabilne miejsce, tworząc obserwatorium naziemne Stjerneborg. Po utracie dofinansowania od króla Chrystiana IV Oldenburga, w 1597 Tycho porzucił wyspę i oba obserwatoria zostały zniszczone.
W 1950 Stjerneborg stał się przedmiotem badań archeologicznych, obecnie znajduje się w tym miejscu budynek z pokazami multimedialnymi.
Na podstawie badań i pomiarów pozycji ciał niebieskich przeprowadzanych w obserwatorium Jan Kepler sformułował swoje trzy prawa dotyczące ruchu planet.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ W XVI wieku wyspa należała do Duńczyków
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Historia Obserwatorium Uranienborg. tychobrahe.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-17)].