Uri Sagi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uri Sagi
אורי שגיא
Ilustracja
Uri Sagi w 2011 roku
Data i miejsce urodzenia 1943
Kefar Bialik, Palestyna
Przebieg służby
Lata służby 1961-1995
Siły zbrojne Siły Obronne Izraela
Jednostki Brygada Golani, Północne Dowództwo (Izrael), dowódca izraelskiego wywiadu, dowódca Wojsk lądowych Izraela
Stanowiska Aluf
Główne wojny i bitwy wojna sześciodniowa
wojna na wyczerpanie
wojna Jom Kipur
wojna libańska
konflikt południowo-libański
pierwsza intifada
Późniejsza praca Dyrektor przedsiębiorstwa Mekorot

Uri Sagi (ur. 1943) – izraelski aluf (emerytowany), który pełnił ważne funkcje w Brygadzie Golani, części Północnego Dowództwa Izraela oraz w wywiadzie izraelskim Aman (wywiad).

Uri Sagi urodził się w Kefar Bialik w rodzinie, która żyła w Izraleu od wielu pokoleń. Był dowódcą plutonu podczas piędziesiątejpierwszej bitwy w trakcie trwania wojny sześciodniowej. Zdobywał stopnie Sił Obronnych Izraela i został dowódcą Brygady Golani. Podczas wojny libańskiej kierował Dowództwem Operacyjnym, w którego skład wchodził Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela. W 1983 roku został promowany do rangi alufa i powierzono mu dowództwo nad Północnym Dowództwem Izraela. W latach 1986-1991 był dowódcą wojsk lądowych Izraela, a w latach 1991-1995 kierował wywiadem. Zrezygnował z służby w 1995 roku z powodu konfliktu wynikłego pomiędzy nim a Szefem Szabatu Generalnego.

W 1996 roku przystąpił do Izraelskiej Partii Pracy, ale w prawyborach nie udało mu się zapewnić sobie miejsca na listach wyborczych. W grudniu 1999 premier Izraela Ehud Barak powierzył mu kierownictwo nad negocjacjami z Syrią o traktat pokojowy, które zakończyły się porażką i Izrael musiał wycofać się ze wzgórza Golani, jako warunek wstępny. W latach 2000-2003 Uri Sagi był dyrektorem przedsiębiorstwa Mekorot, Izraelskiego dostawcy wody[1][2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]