Uroczysko Kowadza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Uroczysko Kowadzaużytek ekologiczny na wzgórzu Kowadza w Tyńcu w Krakowie[1]. Wzgórze to jest jednym z wielu porośniętych lasem Wzgórz Tynieckich wchodzących w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Objęty ochroną obszar wzgórza Kowadza ma powierzchnię 10 ha[2].

Zbudowane z wapieni wzgórze Kowadza w większości porasta las bukowo-grabowy, ale jego szczyt i górną część południowych stoków pokrywają murawy kserotermiczne. To one właśnie są głównym przedmiotem ochrony[3]. Wapienne podłoże pokrywa tutaj bardzo cienka warstwa gleby, na której rosną rośliny wapieniolubne i ciepłolubne. Aby nie dopuścić do ich zarośnięcia lasem co roku prowadzi się zabiegiochrony czynnej polegające na usuwaniu pojawiających się zadrzewień[2].

Dzięki otwartej przestrzeni ze szczytu Kowadzy rozciąga się panorama widokowa. W dolinie znajduje się Uroczysko Tyniec, w kierunku południowo-zachodnim horyzont przesłaniają wzgórza Wielkanoc i Bogucianka, w kierunku południowym Guminek, tuż po wschodniej stronie wzgórze Duża Kowodrza[2]. Przez szczyt wzgórza prowadzi znakowany szlak turystyczny[4]. Przy szlaku tym dla turystów przygotowano infrastrukturę turystyczną (ławki, kosze na śmieci, wiaty, tablice informacyjne).

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony zielona pętla z opactwa benedyktynów w Tyńcu przez Wielkanoc, Kowadzę, Dużą Kowodrzę, rezerwat Skołczanka, Ostrą Górę, Grodzisko i dalej brzegiem Wisły, aż do opactwa benedyktynów. Długość około 8 km[4].
Uroczysko Kowadza 2.jpg
Uroczysko Kowadza 3.jpg
Uroczysko Kowadza 5.jpg
Uroczysko Kowadza 1.jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Użytki ekologiczne. W: Biuletyn Informacji Publicznej – Miasto Kraków [on-line]. 2017-03-31. [dostęp 2017-11-16].
  2. a b c Zbigniew Sikora, Miłosz Podwika. Szlak lasów miejskich Krakowa. W: Biuletyn Informacji Publicznej – Miasto Kraków [on-line]. 2017-03-31. [dostęp 2017-11-16].
  3. Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych w Uroczysku Kowadza
  4. a b Okolice Krakowa. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2008. ISBN 978-83-89165-99-2.