Urodziny cesarza Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urodziny cesarza Japonii
Ilustracja
Ludzie zebrani przed Pałacem Cesarskim
23 grudnia 2016
Dzień 23 lutego
Państwa  Japonia
Typ święta państwowe
Znaczenie rocznica urodzin cesarza Japonii
Rodzina cesarska pozdrawia zebranych, 2005

Urodziny cesarza (jap. 天皇誕生日 Tennō tanjōbi)święto narodowe w Japonii, przypadające w dniu urodzin panującego monarchy.

Zmiana daty obchodów święta[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas obchodzone święto w dniu 23 grudnia zostaje przeniesione w 2019 roku na dzień 23 lutego i będzie obchodzone od 2020 roku. Jest to wynikiem abdykacji cesarza Akihito w dniu 30 kwietnia 2019 roku i intronizacji jego syna, cesarza Naruhito (ceremonie w dniach 1 maja i 22 października 2019 roku). Jest to wynikiem zasady, że wraz ze zmianą osoby cesarza święto narodowe obchodzone z okazji dnia jego urodzin przenosi się na dzień urodzin następcy[1].

Obchody święta[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 9:30 otwierana jest brama na teren kompleksu pałacowego dla osób, które pragną pozdrowić swojego monarchę (w ciągu roku wstęp na teren kompleksu jest bardzo ograniczony). Tłumy wiwatujących gromadzą się na placu przed pawilonem recepcyjnym o nazwie Chōwaden na terenie kompleksu Pałacu Cesarskim w Tokio. O godzinie 10:20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz ze swoją rodziną. Tłum wznosi wówczas powtarzany okrzyk: Banzai!, co oznacza: Dziesięć tysięcy lat! (dla cesarza). Cesarz wygłasza przemówienie.

W dniu święta kompleks Pałacu Cesarskiego i otaczające go ulice są strzeżone przez policję, która według tradycji rozdaje przy bramie bezpłatnie małe flagi Japonii.

Transmisja z przemówienia cesarza jest transmitowana przez większość japońskich stacji telewizyjnych.

Historia święta[edytuj | edytuj kod]

Flaga dla cesarza (Tenchōsetsu) 1877

Dzień urodzin cesarza był ważnym dniem w Japonii właściwie od samego początku jej istnienia, był jednak obchodzony tylko w stolicy. Święto na nowo przybrało na znaczeniu pod koniec XIX wieku, podczas restauracji Meiji, kiedy nasilił się kult cesarza jako potomka bogów.

W latach 1926–1989 święto było obchodzone w dniu 29 kwietnia, w dniu urodzin poprzedniego cesarza, Hirohito (Shōwa). Kiedy na tron wstąpił cesarz Akihito przesunięto święto na 23 grudnia. Dla uczczenia pamięci cesarza Hirohito, dzień 29 kwietnia został nazwany Dniem Zieleni, w 2007 roku zmieniono na Dzień Shōwa. W 2006 roku Dzień Zieleni przeniesiono na 4 maja[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Public Holidays and Annual Events (ang.). japan-guide.com. [dostęp 2019-04-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]