Urodziny cesarza Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urodziny cesarza Japonii
Japanemperorbirthday.jpg
Ludzie zebrani przed Pałacem Cesarskim, 23 grudnia 2004
Dzień 23 grudnia
Kraje  Japonia
Typ święta państwowe
Znaczenie rocznica urodzin cesarza Japonii

Urodziny cesarza (jap. 天皇誕生日 Tennō tanjōbi?)święto narodowe w Japonii, przypadające w dniu urodzin panującego monarchy.

Obecnie jest obchodzone 23 grudnia, w dniu urodzin cesarza Akihito.

Obchody święta[edytuj | edytuj kod]

23 grudnia odbywa się specjalna ceremonia w Pałacu Cesarskim w Tokio. O godzinie 9:30 uroczyście jest otwierana brama Pałacu i ludzie mogą wejść na jego teren (zwykle przez cały rok na teren pałacu nikt nie ma wstępu). Jak zwykle, przed pałacem gromadzą się tłumy Japończyków. Powiewają japońskie flagi i sztandary. Punktualnie o godzinie 10:20 na balkonie pałacu pojawia się cesarz Akihito ze swoją rodziną. Tłum wznosi wówczas powtarzany okrzyk: Banzai!, co oznacza: Dziesięć tysięcy lat (dla cesarza)! Po wygłoszeniu przemówienia przez cesarza ludzie bezpłatnie są wpuszczani do ogromnego Ogrodu Pałacowego.

W dniu święta kompleks Pałacu Cesarskiego i otaczające go ulice są strzeżone przez policję. Przed wejściem na jego teren każda większa torba jest sprawdzana. Według tradycji, japońska policja rozdaje przy bramie bezpłatnie małe flagi Japonii.

Transmisja z przemówienia cesarza 23 grudnia jest transmitowana przez większość japońskich stacji telewizyjnych.

Historia święta[edytuj | edytuj kod]

Dzień urodzin cesarza był ważnym dniem w Japonii właściwie od samego początku jej istnienia, był jednak obchodzony tylko w stolicy. Święto na nowo przybrało na znaczeniu pod koniec XIX wieku, podczas tzw. "restauracji Meiji", kiedy nasilił się kult cesarza jako potomka bogów.

W latach 1926-1989 święto było obchodzone w dniu 29 kwietnia, w dniu urodzin poprzedniego cesarza, Hirohito (Shōwa).

W 1948 dzień został ustalony świętem narodowym. W 1989, kiedy rządy objął cesarz Akihito, termin święta zmienił się na 23 grudnia, a 29 kwietnia dla uczczenia pamięci poprzedniego cesarza, został ustalony Dniem Zieleni (w 2007 nazwa została zmieniona na Dzień Shōwa).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]