Urszula Kochanowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Kochanowski z Urszulką – obraz Władysława Łuszczkiewicza

Urszula Kochanowska z rodziny Kochanowskich (ur. 1575 lub 1576, zm. 1578 lub 1579[1]) – córka poety Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej, wnuczka Piotra Kochanowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urszula Kochanowska znana jest tylko z informacji zawartych w Trenach Jan Kochanowskiego – nie istnieją inne zewnętrzne źródła potwierdzające jej istnienie[2]. Dlatego też formułowane były tezy, że być może jest ona tylko fikcyjną bohaterką utworu literackiego[2].

Według informacji poety zawartych w Trenach[a], Urszula już w wieku dwóch lat przejawiała zdolności poetycko-literackie, przez co rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali ją za jego godną następczynię. Zmarła w wieku dwóch i pół lat[b], prawdopodobnie na tyfus, w roku 1578 lub 1579[1]. Jej śmierć stanowiła dla Jana Kochanowskiego inspirację do napisania Trenów[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ziomek 2012 ↓, s. 318.
  2. a b Wilczek 2005 ↓, s. 127.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tren VI : Ucieszna moja śpiewaczko, Safo słowieńska, Na którą nie tylko moja cząstka ziemieńska, Ale i lutnia dziedzicznym prawem spaść miała, Tęś nadzieję już po sobie okazowała, Nowe piosnki sobie tworząc, nie zamykając Ustek nigdy, ale cały dzień prześpiewając (w. 1 - 6); Tren VIII: Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała, Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała. Nie dopuściłaś nigdy matce sie frasować Ani ojcu myśleniem zbytnim głowy psować, To tego, to owego wdzięcznie obłapiając I onym swym uciesznym śmiechem zabawiając. (w. 5 - 10)
  2. Na podstawie Trenu XII można wywnioskować, że nie miała więcej niż trzydzieści miesięcy, czyli dwa i pół roku (w. 20)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]