Urszula Zajączkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Urszula Zajączkowska (ur. 1978 w Starogardzie Gdańskim) – polska poetka, botanik i artystka wizualna.

Życiorys[edytuj]

Absolwentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej na tej uczelni. Jako botanik bada budowę i życie roślin, głównie drzew[1].

Jest również absolwentką Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż. Tworzy krótkie formy filmowe[2]. Gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych.

Jako poetka zadebiutowała w 2014 tomikiem Atomy, który otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 w kategorii debiut roku[3] oraz wyróżnienie XI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszy debiutancki tom poetycki roku 2014[4]. W 2017 została laureatką Nagrody Kościelskich za tom minimum[5].

Określana przez Dawida Junga mianem świadomej „poetki przyrody”[6]. Jej wiersze cechuje naukowa precyzja i intelektualny dystans do poruszanego tematu[7].

W 2015 roku, wraz z grupą artystów stworzyła projekt artystyczny, "Cambium Killers" który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce.

W 2016 roku stworzyła film "Metamorphosis of Plants" powstały z inspiracji dziełem Johanna Wolfganga Goethego. Jest to ekspresja na podstawie naukowych filmów badanych ruchów roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego, Patryka Walczaka. Film wygrał Scinema[8] Festival of Science Film w kategorii Najlepszy Film Eksperymentalny/Animacja i w 2017 roku Science Art Cinema Festival w Miami[9] .

Założyła popularnonaukową stronę internetową botanik.pl[10]

Poezja[edytuj]

  • Atomy (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014)
  • minimum (Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2017)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]