Urubitinga czubata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urubitinga czubata
Buteogallus coronatus[1]
(Vieillot, 1817)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Plemię Accipitrini
Rodzaj Buteogallus
Gatunek urubitinga czubata
Synonimy
  • Harpyia coronata Vieillot, 1817[2]
  • Harpyhaliaetus coronatus (Vieillot, 1817)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Urubitinga czubata[4], harpijnik szary (Buteogallus coronatus) – gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), zamieszkującego Amerykę Południową. Nie wyróżnia się podgatunków[2][5].

Duży ptak o długości ciała 73–85 cm i rozpiętości skrzydeł 170–183 cm[2], o stosunkowo długich nogach i krótkim ogonie (który nadaje mu charakterystyczną sylwetkę w locie). Młode ptaki mają wierzch ciała bardziej brązowy od osobników dorosłych i płowobiały spód z ciemnym kreskowaniem.

Występuje od wschodniej Boliwii, środkowej i południowej Brazylii do północnej Patagonii. Jego środowisko stanowią rzadkie zadrzewienia i sawanna. Raczej ociężały i leniwy, często mało płochliwy, przesiaduje na bramach domów, słupach telegraficznych i nagich drzewach. Poluje zarówno ze swego stanowiska, jak i z niskiego lotu. Żywi się małymi i średnimi ssakami, ptakami i wężami.

Z uwagi na małą i pofragmentowaną populację został uznany za gatunek zagrożonym wyginięciem. Liczebność populacji szacuje się na 250–999 dorosłych osobników[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harpyhaliaetus coronatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2013-02-03] (ang.).
  2. a b c Bierregaard, R.O., Jr, Christie, D.A., Kirwan, G.M. & Marks, J.S.: Crowned Solitary Eagle (Buteogallus coronatus). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. Lynx Edicions, Barcelona, 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-11)].
  3. a b Buteogallus coronatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  4. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Accipitrinae Vigors, 1824 - jastrzębie (wersja: 2019-03-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-02-07].
  5. P. Rasmussen, D. Donsker (red.): Hoatzin, New World vultures, Secretarybird, raptors (ang.). IOC World Bird List (v10.1). [dostęp 2020-02-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka encyklopedia ptaków (główny konsultant dr Christopher M. Perrins), Muza SA, Warszawa 2004, ​ISBN 83-7319-521-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]