Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Urząd do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Ilustracja
Siedziba urzędu przy ul. Wspólnej 2/4
Data utworzenia 1 stycznia 1991
p.o. Szefa Jan Józef Kasprzyk
Adres
00-926 Warszawa
ul. Wspólna 2/4
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Urząd do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Urząd do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Urząd do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Ziemia 52°13′43,72″N 21°01′12,93″E/52,228811 21,020258

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – polski centralny urząd administracji rządowej, którego zadaniem jest podejmowanie działań w celu zapewnienia kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego XX w. niezbędnej pomocy i opieki oraz należnego im szacunku i pamięci.

Podstawy prawne[edytuj]

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych działa na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego[1]. Realizuje także zadania wyznaczone przez inne akty prawne, m.in. ustawę z dnia 31 maja 1996 o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich[2].

Historia i działalność[edytuj]

Poprzednikiem UDSKiOR w okresie PRL był Urząd do Spraw Kombatantów. W latach 1972–1982 instytucja ta funkcjonowała na prawach ministerstwa[3], a w latach 1982–1987 jako urząd centralny podległy premierowi[4]. Na czele struktury stał gen. dyw. Mieczysław Grudzień, kolejno jako minister do spraw kombatantów (1972–1981), kierownik urzędu (1981–1982) i prezes urzędu (1982–1987). Po rozwiązaniu jednostki sprawy kombatantów przejęło Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej[5].

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utworzony został w 1991. Podlegał początkowo Prezesowi Rady Ministrów, a od 1997 ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego. Urzędem kierował Kierownik, powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów. Kierownikowi UDSKiOR przysługiwał tytuł sekretarza stanu, a jego zastępcy – podsekretarza stanu. Po zmianach z maja 2014 r. w miejsce Kierownika powoływany jest Szef UDSKiOR.

Kierownicy:

Szefowie:

Wśród szczegółowych zadań Urzędu znajduje się m.in. podejmowanie inicjatyw związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego, a także wydawanie zaświadczeń osobom, którym zostały przyznane uprawnienia kombatanckie.

Urząd wydaje także miesięcznik "Kombatant" – czasopismo skierowane do kombatantów oraz osób zainteresowanych historią najnowszą (można je bezpłatnie pobrać w formacie PDF z serwisu internetowego urzędu)[6].

Budżet, zatrudnienie i wynagrodzenia[edytuj]

Wydatki i dochody Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych są realizowane w części 54 budżetu państwa.

W 2014 wydatki Urzędu wyniosły 31,6 mln zł[7]. Przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło 145 osób, a średnie miesięczne wynagrodzenie brutto 5278 zł[8].

W ustawie budżetowej na 2015 wydatki Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaplanowano w wysokości 29,5 mln zł[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]