Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Znaki Towarowe i Wzory)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego, ang. Office for Harmonization in the Internal Market (OHIM) - jest urzędem struktur Unii Europejskiej założonym w 1995 w Angers, odpowiedzialnym za rejestrację wspólnotowych znaków towarowych (Community trade marks) i wspólnotowych wzorów przemysłowych (registered Community designs) na rynku europejskim obejmując ochroną rejestrowane i już zarejestrowane znaki towarowe oraz wzory przemysłowe. Siedziba główna urzędu znajduje się w Alicante w Hiszpanii.

Podobieństwo działania UHRW w zakresie patentów wykazuje Europejski Urząd Patentowy.

Powstanie z dniem 1 stycznia 1993 Jednolitego Rynku pozwoliło na swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i ludności.

W tej sytuacji znak towarowy Wspólnoty utworzono jako instrument dla ochrony znaku na całym terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Rozporządzenie Rady Komisji Europejskiej Nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. utworzyło nowe terytorialne prawo własności przemysłowej Wspólnoty Europejskiej.

Jest to prawo regionalne, które funkcjonuje na terenie Unii /Community Trademark - CTM/. Prawo to koegzystuje z prawami krajowymi /National Trademarks/ oraz z prawami międzynarodowymi /International Trademarks/, tj. udzielonymi zgodnie z Porozumieniem madryckim i Protokołem do tego Porozumienia.

Mając na uwadze ww. Rozporządzenie należało powołać organ administracyjny, który zajmowałby się postępowaniem dotyczącym rejestracji znaku towarowego Wspólnoty.

W tym celu powstał Urząd do Spraw Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante /Hiszpania/ - Office of Harmonization in the Internal Market /OHIM/. Urząd ten rozpoczął działalność w 1996 r. i początkowo rejestrował tylko znaki towarowe /obecnie można uzyskać ochronę wzorów przemysłowych/.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]