Usługa katalogowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Usługa katalogowabaza danych zawierająca następujące obiekty: użytkowników, aplikacje, urządzenia sieciowe i inne zasoby sieciowe. Usługa katalogowa musi być przynajmniej częściowo obiektową bazą danych reprezentującą użytkowników sieci i zasoby, co pomaga zarządzać relacjami między ludźmi a sieciami, urządzeniami sieciowymi, aplikacjami sieciowymi i zawartymi w sieci informacjami.

Usługa katalogowa zapewnia administratorom jeden, logiczny i precyzyjny sposób opisu wszystkich urządzeń i usług sieciowych. Oferuje ona dostęp za pośrednictwem bezpiecznego logowania się i hierarchicznie organizuje zasoby sieciowe (takie jak: użytkowników, drukarki, zespoły robocze, aplikacje, woluminy, serwery plików, serwery baz danych, obiekty itp.) na drzewie katalogowym. Usługa katalogowa zapewnia bezpieczeństwo, kontrolując dostęp oraz oferując pewien stopień odporności na błędy.

Typy serwisów katalogowych:

Usługi katalogowe[edytuj | edytuj kod]

Na rynku dostępne są różne usługi katalogowe, najbardziej znane to:

Porównanie z relacyjnymi bazami danych[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka rzeczy, które różnią tradycyjna usługę katalogową od relacyjnej bazy danych:

 • W zależności od aplikacji katalogowej, informacje są o wiele częściej czytane aniżeli zapisywane. W związku z tym zalety bazy danych takie jak rollback czy transakcje w niektórych usługach katalogowych nie są nawet zaimplementowane. Dane mogą być niepotrzebne, ale celem jest szybsza odpowiedź podczas wyszukiwania danych.
 • Dane mogą zostać zorganizowane w hierarchiczny sposób, który czasem może być nawet problematyczny. W celu owładnięcia problemów z głębokimi przestrzeniami nazw, niektóre usługi katalogowe dzielą przestrzenie nazw hierarchicznie w mechanizmie składowania w celu optymalizacji nawigacji. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie atrybutów danych, a następnie odczytywane są wartości ich przestrzeni nazw, ta metoda jest szybsza aniżeli nawigacja poprzez poszczególne przestrzenie. W ocenie relacji, tradycyjne usługi katalogowe nie posiadają za wiele relacji wiele do wielu. Takie relacje muszą być utrzymane wyraźnie poprzez używanie list, które rozróżniają nazwy oraz inne identyfikatory.
 • Oryginalnie hierarchiczne informacje usług katalogowych typu X.500 były uważane za problematyczne w porównaniu do relacyjnych baz danych. Obecnie implementowane są obiektowe bazy danych wykorzystując Javę, dokumenty XML także zaadaptowały hierarchiczny obiektowy model danych.
 • Schemat jest zdefiniowany jako klasy obiektowe, atrybuty, dane (przestrzenie nazw, namespace).
 • Klasa jest zdefiniowana następująco:
  • Atrybuty, które muszą występować w instancji klasy
  • Atrybuty, które mogą być zdefiniowane w instancji, ale mogą być też pominięte kiedy obiekt jest tworzony. Brak konkretnego atrybutu może być niejako tłumaczony jako NULL w relacyjnych bazach danych.
 • Atrybuty mogą być czasami wielowartościowe
 • Atrybuty oraz Obiekty klasy są standardowe dla całego przemysłu oraz formalnie zarejestrowane przez IANA.