Wikipedysta:Dr Grzegorz Kaczmarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nazywam się Grzegorz Kaczmarczyk, praktycznie zawsze interesowałem się naukami przyrodniczymi (głównie astronomią, fizyką, chemią). Aby rozwinąć swoje zainteresowania studiowałem fizykę na Uniwersytecie Gdańskim broniąc w 1997 roku pracę magisterską, a następnie zajmowałem się pracą naukową do lutego 2001 roku. Z okresu tego pozostała moja strona na uczelni. Pod koniec 2000 roku obroniłem pracę doktorską z dziedziny fizyki, dzięki czemu informacja o mnie znalazła się w bazie ludzi nauki w Polsce.

Do 2001 roku z powodów finansowych podjąłem pracę w firmie Lufthansa Systems Poland. Projekty, którymi się zajmuję są często ciekawe i ambitne, lecz w większości przypadków były to projekty mające charakter użytkowy. Wyjątkiem był projekt „Test Managemnt” - tworzony od podstaw projekt automatycznego testowania złożonego systemu zarządzania planami lotów, projekt ten był bardzo zbliżony do zagadnień sztucznej inteligencji.

Gdybym miał użyć jednego słowa na określenie siebie nazwał bym siebie naukowcem. Różnica pomiędzy charakterem aktualnej pracy i wewnętrznym obrazem siebie powoduje u mnie dyskomfort psychiczny. W wyniku czego zacząłem poszerzać swoją wiedzę z dziedziny psychologii i neurofizjologii (jak i uzupełniać hasła z tych dziedzin na Wikipedii). Zastanawiam się czy powrót na uczelnie rozwiązałby moje problemy, czy zagadnienia którymi maiłbym możliwość się zajmować odpowiadałyby mi. Niewątpliwie jednak miałbym więcej czasu na własny rozwój intelektualny.

Jestem przekonany, że do roku 2030 zostanie stworzona silna sztuczna inteligencja, jak około tego roku biotechnologia i nanotechnologia osiągną poziom umożliwiający transfer ludzkiego umysłu poza ciało. Wywoła to niesamowity szok cywilizacyjny i spowoduje jednocześnie, że wiele istotnych współczesnych problemów (jak na przykład starzenie się społeczeństwa, przeludnienie, problemy w eksploracji przestrzeni kosmicznej) przestanie mieć rację bytu. Moim marzeniem jest móc zajmować się naukowo wymienionymi zagadnieniami, lecz w tej chwili nie mam takich możliwości. Próbuje jednak w swoim wolnym czasie poszerzać swoją wiedzę związaną z tymi zagadnieniami.

Nanoszenie haseł do Wikipedii rozpocząłem gdy zauważyłem, że jest wiele ciekawych lub wręcz kluczowych zagadnień z dziedziny fizyki, takich jak macierz S lub równanie Diraca, które pozostają nieopisane. Zagadnienia te miałem omawiane na wykładach z fizyki, lecz nie mogłem sobie przypomnieć ich definicji. Do wypełnienia tych definicji użyłem notatek w wykładu „Mechanika Kwantowa II”. Ostatnio jednak, odreagowując od pracy, uzupełniam hasła z dziedzin od astrofizyki poprzez fizjologie po psychologię lub psychiatrię.

Moim marzeniem jest móc mieć własny instytut naukowo-badawczy i zajmować się zagadnieniami związanymi ze stworzeniem silnej sztucznej inteligencji, takimi jak na przykład testowanie modeli działania kory mózgowej ssaków poprzez próby symulacji procesów zachodzących w korze mózgowej zgodnie z tymi modelami (podejście redukcjonistyczne), próba stworzenia modelu procesów kognitywnych tak aby system był między innymi w stanie przejść Test Turinga (podejście funkcjonalistyczne). Jest to moje marzenie, lecz nie jest to cel. Uważam, że silna sztuczna inteligencja zostanie i tak stworzona przed 2030 rokiem, możliwa stanie się migracja umysłu z ludzkiego ciała na inne medium takie jak komputer o mocy obliczeniowej około 1018 operacji na sekundę. Spowoduje to, że wirtualna rzeczywistość dostępna około 2030 roku (nie różniącą się znacznie od naszej fizycznej rzeczywistości) stanie się pierwotną rzeczywistością dla przeniesionego umysłu. Celem mojego życia jest przygotowanie się do tej rewolucji, tak aby była ona dla mnie szansą na powrót na ścieżkę samorealizacji.

2007-06-25: "Moim smutnym obowiazkiem jest poinformowanie Was wszystkich o tym, iz stracilismy naszego kolege bezpowrotnie - zmarl nagle w zeszlym tygodniu. O tym tragicznym fakcie dowiedzielismy sie w piatek po poludniu..."