User experience

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

User experience, UX (ang. doświadczenie użytkownika) – całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu interaktywnego.

Pojęcie to używane jest najczęściej w odniesieniu do oprogramowania, serwisów internetowych lub urządzeń elektronicznych. W kontekście interakcji człowiek-komputer stosowane było już w latach 70. XX wieku[1]. Obecnie[kiedy?] pojęcie user experience jest bardzo często stosowane zamiennie z pojęciem użyteczności (usability)[2].

Projektowanie user experience (ang. user experience design) to projektowanie produktów interaktywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby interakcja z nimi dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. Produkt powinien: prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, być funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny, korzystanie z niego powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

Aby osiągnąć swoje cele projektanci user experience wykorzystują zazwyczaj metodykę projektowania zorientowanego na użytkownika. Projektowanie doświadczeń użytkownika z powodzeniem stosowane może być nie tylko w odniesieniu do oprogramowania, ale również do całościowej obsługi klienta w marketingu[3].

Jednym z narzędzi do testowania user experience są testy z użytkownikami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Malicki: Czym jest projektowanie doświadczeń użytkownika (user experience design)? (pol.). https://dsc.kprm.gov.pl [dostęp: 2019-06-01].
  2. Bartłomiej Rozkrut: E-commerce manager. Profesjonalista w ehandlu. Tom 1. Poznań: Fundacja Polak 2.0, 2014, s. 187. ISBN 978-83-64941-0-30.
  3. Marcin Lenkowski: Projektowanie doświadczeń klienta w marketingu (pol.). Lenkowski.net - Code, Love & Marketing. [dostęp 2015-26-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]