User experience

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

User experience, UX (ang. doświadczenie użytkownika) – całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu interaktywnego.

Pojęcie to używane jest najczęściej w odniesieniu do oprogramowania, serwisów internetowych lub urządzeń elektronicznych. W kontekście interakcji człowiek-komputer stosowane było już w latach 70. XX wieku[potrzebny przypis]. Obecnie pojęcie user experience jest bardzo często stosowane zamiennie z pojęciem użyteczności (usability)[1].

Projektowanie user experience (ang. user experience design) to projektowanie produktów interaktywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, aby interakcja z nimi dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. Produkt powinien: prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, być funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny, korzystanie z niego powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję.

Aby osiągnąć swoje cele projektanci user experience wykorzystują zazwyczaj metodykę projektowania zorientowanego na użytkownika. Projektowanie doświadczeń użytkownika z powodzeniem stosowane może być nie tylko w odniesieniu do oprogramowania, ale również do całościowej obsługi klienta w marketingu[2]. Przykładem polskiego przedsiębiorstwa wykorzystującego doświadczenia użytkownika w marketingu jest InPost, producent paczkomatów.

Jednym z narzędzi do testowania user experience są testy z użytkownikami.

Zarobki UX designera w Polsce[edytuj]

W Polsce na początku 2016 średnie miesięczne zarobki na stanowisku User Experience Designer wynosiły 6772 zł. Mediana zarobków wynosiła 8090 zł. Najlepsi pracownicy otrzymywali wynagrodzenie 12000 zł. Zarobki większości osób pracujących jako User Experience Designer wahały się pomiędzy 4990 a 8000 zł.[3]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Bartłomiej Rozkrut: E-commerce manager. Profesjonalista w ehandlu. Tom 1. Poznań: Fundacja Polak 2.0, 2014, s. 187. ISBN 978-83-64941-0-30.
  2. Marcin Lenkowski: Projektowanie doświadczeń klienta w marketingu (pol.). Lenkowski.net - Code, Love & Marketing. [dostęp 2015-26-04].
  3. GoldenLine.pl, User Experience Designer - zarobki - GoldenLine.pl, „GoldenLine”, GoldenLine [dostęp 2016-01-31] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj]