Uskok transformacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uskoki transformacyjne

Uskok transformacyjny (uskok transformujący) – granica tektoniczna między dwiema płytami litosfery, które przemieszczają się poziomo i równolegle względem siebie. Na ilustracji aktywne uskoki (zaznaczone na czerwono) łączą części strefy spreadingu położonej na grzbiecie oceanicznym. Na odcinku pomiędzy częściami obie płyty poruszają się w przeciwnych kierunkach (lecz inaczej niż przy uskokach przesuwczych), co wywołuje wiele płytkich trzęsień ziemi. Na przedłużeniu aktywnego uskoku oba fragmenty płyty przemieszczają się zgodnie w poziomie (może wystąpić niewielki ruch w pionie), a pęknięcie utworzone przez uskok transformujący "zabliźnia się". Ślad uskoku transformującego w obrębie płyty może być widoczny przez setki, a nawet tysiące kilometrów od grzbietu śródoceanicznego, tworząc oceaniczną strefę spękań (od ang. fracture zone).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Jaroszewski, L. Marks, A. Radomski, 1985: Słownik geologii dynamicznej. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa, ​ISBN 83-220-0196-7​.
  • L. Czechowski, 1994: Tektonika płyt i konwekcja w płaszczu Ziemi. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa, ​ISBN 83-01-11519-X​.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]