Uskok transformacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uskoki transformacyjne

Uskok transformacyjny (uskok transformujący) – granica tektoniczna między dwiema płytami litosfery, które przemieszczają się poziomo i równolegle względem siebie. Na ilustracji aktywne uskoki (zaznaczone na czerwono) łączą części strefy spreadingu położonej na grzbiecie oceanicznym. Na odcinku pomiędzy częściami obie płyty poruszają się w przeciwnych kierunkach (lecz inaczej niż przy uskokach przesuwczych), co wywołuje wiele płytkich trzęsień ziemi. Na przedłużeniu aktywnego uskoku oba fragmenty płyty przemieszczają się zgodnie w poziomie (może wystąpić niewielki ruch w pionie), a pęknięcie utworzone przez uskok transformujący "zabliźnia się". Ślad uskoku transformującego w obrębie płyty może być widoczny na setki, a nawet tysiące kilometrów od grzbietu śródoceanicznego, tworząc oceaniczną strefę spękań (od ang. fracture zone).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Jaroszewski, Leszek Marks, Andrzej Radomski, Słownik geologii dynamicznej, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1985, ISBN 83-220-0196-7, OCLC 830183626.
  • L. Czechowski, 1994: Tektonika płyt i konwekcja w płaszczu Ziemi. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa, ISBN 83-01-11519-X.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]