Ust-Ordyński Okręg Buriacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ust-Ordyński Okręg Buriacki
Усть-Ордынский Бурятский округ
okręg
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Obwód

 irkucki

Siedziba

Ust-Ordyński

Powierzchnia

22 138 km²

Populacja (2002)
• liczba ludności


135 327

Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie
Portal Rosja
Ust-Ordyński Okręg Buriacki z zaznaczoną stolicą
Ust Orda Buryatia.png

Ust-Ordyński Okręg Buriacki (ros. Усть-Ордынский Бурятский округ, bur. Ардаагай-Адаг Буряад тойрог) – powstał 1 stycznia 2008 w wyniku włączenia Ust-Ordyńsko-Buriackiego Okręgu Autonomicznego do obwodu irkuckiego jako jego jednostka administracyjna.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Ust-Ordyński Okręg Buriacki położony jest na kontynencie azjatyckim.

Strefa czasowa[edytuj | edytuj kod]

Okręg należy do irkuckiej strefy czasowej (IRKT): do 25 października 2014 UTC+09:00 przez cały rok, od 26 października 2014 UTC+08:00 przez cały rok. Jeszcze wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+08:00, a czas letni – UTC+09:00.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okręg powstał 26 września 1937 jako Ust Ordyński Buriacko-Mongolski Okręg Narodowościowy (ros. Усть-Ордынский Бурят-Монгольский национальный округ) wchodzący w skład obwodu irkuckiego. W 1958 zmieniono jego nazwę na Ust-Ordyńsko-Buriacki Okręg Narodowościowy (ros. Усть-Ордынский Бурятский национальный округ), a w 1977, po przekształceniu wszystkich okręgów narodowościowych w ZSRR na okręgi autonomiczne, zmieniono jego nazwę na Ust-Ordyńsko-Buriacki Okręg Autonomiczny. Po rozpadzie ZSRR w 1991, okręg stał się podmiotem Federacji Rosyjskiej. W wyniku referendum przeprowadzonego 16 kwietnia 2006, 1 stycznia 2008 Ust-Ordyńsko-Buriacki Okręg Autonomiczny został włączony w skład obwodu irkuckiego jako obecny Ust-Ordyński Okręg Buriacki.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Okręg podzielony jest na 6 rejonów:

Tablice rejestracyjne[edytuj | edytuj kod]

Tablice pojazdów zarejestrowanych w Ust-Ordyńskim Okręgu Buriackim mają oznaczenie 85 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.