Ustawa o ambasadzie w Jerozolimie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ustawa o ambasadzie w Jerozolimie
Jerusalem Embassy Act of 1995
Data wydania 24 października 1995
Miejsce publikacji  Stany Zjednoczone
Tekst jednolity Tekst ustawy w wikiźródłach
Przedmiot regulacji przeniesienie amerykańskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy
Status
Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Ustawa o ambasadzie w Jerozolimie (ang. Jerusalem Embassy Act of 1995) – ustawa uchwalona 24 października 1995 przez 104. Kongres Stanów Zjednoczonych, na posiedzeniu wspólnym Izby Reprezentantów i Senatu, zobowiązująca rząd do przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy najpóźniej do 1999[1].

Zachodnia Jerozolima jest częścią terytorium Izraela od uzyskania przez ten kraj niepodległości, Wschodnia Jerozolima, należąca od 1949 do Jordanii, została zajęta w 1967 w wyniku wojny sześciodniowej. W 1980 Izrael proklamował Jerozolimę jako swoją „wieczną stolicę”, status prawno-międzynarodowy miasta pozostaje jednak nieuregulowany, a większość państw uznaje za stolicę Tel Awiw i tam umieściło swoje ambasady[2]. Palestyńczycy widzą we Wschodniej Jerozolimie stolicę swego przyszłego państwa[3].

Od 1995 kolejni prezydenci Stanów ZjednoczonychBill Clinton, George W. Bush i Barack Obama – podpisywali rozporządzenia w sprawie czasowego odroczenia wejścia w życie ustawy, z obawy nad jej reperkusjami, w szczególności zagrożeniem dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie[3].

Donald Trump zapowiadał przeniesienie ambasady do Jerozolimy zarówno w swojej kampanii wyborczej, jak i podczas spotkania z premierem Binjaminem Netanjahu w lutym 2017, jednak w czerwcu – wzorem poprzedników – odroczył jej wejście w życie[3][4]. 6 grudnia tego samego roku zdecydował się jednak „potwierdzić oczywistość”, uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i nakazał Departamentowi Stanu rozpoczęcie procedury przeniesienia ambasady[5][6].

Przed ogłoszeniem swojej decyzji Trump poinformował o niej premiera Netanjahu, palestyńskiego prezydentem Mahmuda Abbasa, króla Jordanii Abdullaha II, prezydenta Egiptu Abd al-Fattaha as-Sisiego oraz króla Arabii Saudyjskiej Salmana[5][7]. Netanjahu z uznaniem przyjął decyzje Trumpa, uznając ją za „odważną i sprawiedliwą”[5], w podobnym tonie wypowiadali się inni izraelscy politycy – minister Naftali Bennett określił 6 grudnia jako „piękny dzień dla narodu żydowskiego”[8]. Decyzja Trumpa została źle odebrana przez przywódców innych krajów, w tym sojuszników USA[6][9][7]. Świeckie i islamskie organizacje palestyńskie zapowiedziały organizowanie wieców i zaapelowały o strajk generalny w proteście przeciw decyzji Trumpa. Lider Hamasu Isma’il Hanijja wezwał do rozpoczęcia nowej intifady[10]. Na wezwanie króla Jordanii, zapowiedziano zwołanie w trybie pilnym szczytu Ligi Państw Arabskich. Miało również dojść do spotkania Organizacji Współpracy Islamskiej[7].

14 maja 2018 Ambasada Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie została otwarta[11]. Stany Zjednoczone są pierwszym krajem, który posiada swoją ambasadę w Jerozolimie[5]. Blisko 90 państw utrzymuje swoje ambasady w Tel Awiwie[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]