Uszatka kreskowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uszatka kreskowana
Asio solomonensis[1]
(Hartert, 1901)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

sowy

Rodzina

puszczykowate

Podrodzina

puszczyki

Rodzaj

Asio

Gatunek

uszatka kreskowana

Synonimy
  • Pseudoptynx solomonensis Hartert, 1901[1]
  • Nesasio solomonensis (Hartert, 1901)[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Uszatka kreskowana[3] (Asio solomonensis) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Powszechnie występuje na Wyspach Salomona, w tym Wyspie Bougainville’a. Zasiedla tereny nizinne bądź górzyste lasy, na wysokości najczęściej do 800 metrów nad poziomem morza.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Przez wielu autorów umieszczana w monotypowym rodzaju Nesasio[4][5]. Nie wyróżnia się podgatunków[4].

Cechy rozpoznawcze[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi około 38 cm; długość skrzydła około 300 mm, a ogona – około 170 mm[6].

Szlara jest rdzawo-rudawa z białym obramowaniem. Wewnętrzna część talerzowo ułożonych piór wokół dzioba jest również koloru białego. Uszatka ma cętkowane, brązowe upierzenie wierzchu ciała, a jego spód jest intensywnie brunatno-żółty, w czarne pasemka. Ten gatunek jest często mylony z sowicą jarzębatą, mimo że jest ona nieznacznie mniejsza i bardziej smukła. Wyglądem również przypomina wymarłą już sowicę białolicą[7].

Wydaje odgłosy podobne do ludzkiego pisku. Natężenie jej głosu oraz ton wzrasta, a każdy dźwięk jest powtarzany wielokrotnie w odstępach 10-sekundowych[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na Wyspie Bougainville’a należącej do Papui-Nowej Gwinei oraz na wyspach Choiseul i Santa Isabel należących do Wysp Salomona. Osiedla się na obszarach nizinnych i zalesionych wzgórzach, najczęściej w lasach pierwotnych, czasem nawet w pobliżu wtórnych oraz na skraju lasów, na wysokości do co najmniej 2000 metrów nad poziomem morza.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Mimo że zazwyczaj zagnieżdża się w dziuplach oraz pęknięciach drzew, może występować na pokrytych epifitami gałęziach ogromnych drzew figowych (Ficus spp.), zarówno w pierwotnych zalesieniach, jak i w pobliżu ogrodów oraz skrajów lasu[5].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 1994 roku uznaje uszatkę kreskowaną za gatunek narażony (VU – Vulnerable), wcześniej – od 1988 roku – miał on status gatunku bliskiego zagrożenia (NT – Near Threatened)[2].

Ptak ten żeruje głównie na torbaczach z rodziny pałankowatych, w szczególności na pałance szarej (Phalanger orientalis). Uszatce kreskowanej może zagrażać nadmierne odławianie tego gatunku przez ludzi, jednak pierwszorzędnym powodem wymierania gatunku jest utrata siedlisk spowodowana wyrębem lasów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Asio solomonensis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b BirdLife International, Nesasio solomonensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2020-2 [dostęp 2020-08-03] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Striginae Leach, 1820 - puszczyki (Wersja: 2020-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-03].
  4. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Owls. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-03]. (ang.).
  5. a b c d Species factsheet: Nesasio solomonensis. BirdLife International. [dostęp 2020-08-03]. (ang.).
  6. D. Lewis: Fearful Owl (Nesasio solomonensis). [w:] The Owl Pages [on-line]. [dostęp 2020-08-03]. (ang.).
  7. Fearful Owl, The Hawk Conservancy Trust [dostęp 2007-04-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]