Uszatka kreskowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uszatka kreskowana
Nesasio salomonensis[1]
(Hartert, 1901)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd sowy
Rodzina puszczykowate
Podrodzina puszczyki
Rodzaj Nesasio
J.L. Peters, 1937
Gatunek uszatka kreskowana
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg

Uszatka kreskowana[3] (Nesasio solomonenis) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny puszczykowatych. Powszechnie występuje na Wyspach Salomona, w tym Wyspie Bougainville’a. Zasiedla tereny nizinne bądź górzyste lasy, na wysokości około 800 metrów nad poziomem morza.

Cechy rozpoznawcze[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała wynosi około 38 cm. Szlara jest rdzawo-rudawa z białym obramowaniem. Wewnętrzna część talerzowo ułożonych piór wokół dzioba jest również koloru białego. Uszatka ma cętkowane, brązowe upierzenie wierzchu ciała, a jego spód jest intensywnie brunatno-żółty, w czarne pasemka. Ten gatunek jest często mylony z sowica jarzębatą, mimo że jest ona nieznacznie mniejsza i bardziej smukła. Wyglądem również przypomina wymarłą już sowicę białolicę. Wydaje odgłosy podobne do ludzkiego pisku. Natężenie jej głosu oraz ton wzrasta, a każdy dźwięk jest powtarzany wielokrotnie w odstępach 10 sekundowych.[4]

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje na Wyspie Bougainville’a w Papui-Nowej Gwinei, Wyspie Choiseul oraz na Santa Isabel, należącej do Wysp Salomona. Osiedla się na obszarach nizinnych i zalesionych wzgórzach, najczęściej w lasach pierwotnych, czasem nawet w pobliżu wtórnych oraz na skraju lasów, na wysokości co najmniej 2 000 metrów nad poziomem morza.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Mimo, że zazwyczaj zagnieżdża się w dziuplach oraz pęknięciach drzew, może występować na pokrytych epifitami gałęziach ogromnych drzew figowych (Ficus spp.), zarówno w pierwotnych zalesieniach, jak i w pobliżu ogrodów oraz skrajów lasu.[5]

Status[edytuj | edytuj kod]

Uszatka kreskowana żeruje na torbaczach z rodziny pałankowatych, w szczególności na kuskusie pospolitym. Uszatce kreskowanej może zagrażać nadmierne odławianie tego gatunku przez ludzi, jednak pierwszorzędnym powodem wymierania gatunku jest utrata siedlisk spowodowana wyrębem lasów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nesasio salomonensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Nesasio salomonensis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-11-08] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Striginae Leach, 1820 - puszczyki (Wersja: 2016-08-14). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-11-08].
  4. http://www.hawk-conservancy.org/priors/index.shtml
  5. Fearful Owl (Nesasio solomonensis) - BirdLife species factsheet, www.birdlife.org [dostęp 2017-11-20].