Uszatnik średni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uszatnik średni
Otus murivorus
(A. Milne-Edwards, 1873)
Ilustracja
Skanieniałe szczątki Mascarenotus murivorus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd sowy
Rodzina puszczykowate
Podrodzina puszczyki
Rodzaj Otus
Gatunek uszatnik średni
Synonimy
  • Strix (Athene) murivora A. Milne-Edwards, 1873
  • Mascarenotus murivorus A. Milne-Edwards, 1873
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Rodrigues, wyspa na której występował Mascarenotus murivorus
Lasy wyspy Rodrigues, na której występował Mascarenotus murivorus

Uszatnik średni[2] (Otus murivorus) – wymarły gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae), z rodzaju Otus, który występował na wyspie Rodrigues w archipelagu Maskarenów. Został on opisany na podstawie sfosylizowanych szczątków oraz doniesień pierwszych podróżników odwiedzających tę wyspę. Podobnie jak inni przedstawiciele Otus żywił się głównie leśnymi ptakami śpiewającymi oraz endemicznymi gatunkami gadów. Otus murivorus wyginął w połowie XVIII wieku w wyniku wprowadzenia grabieżczej gospodarki człowieka na wyspie oraz konkurencji z wprowadzonymi gatunkami ssaków, przede wszystkim szczurami.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Uszatnik średni był dużą sową, u której zauważalny był dymorfizm płciowy. Samce były wielkością zbliżone do dużych okazów sowicy ciemnolicej, natomiast samice wielkością upodabniały się do sowy uszatej. Na głowie znajdowały się dwie kępki piór, które przypominały uszy, podobne do tych jakie posiadają sowy z rodzaju Otus. Posiadał także długie, prawie nagie nogi, które przysposabiały do życia na ziemi.

Synonimy[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na trudności w określeniu przynależności filogenetycznej Mascarenotus murivorus, z biegiem lat nadawano mu różne nazwy rodzajowe i gatunkowe. Wynikało to z analizy kości różnych osobników, należących niejednokrotnie do samic i samców tego gatunku.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie sfosylizowanych kości przedstawiciela O. murivorus można stwierdzić, że główny ich pokarm stanowiły drobne ptaki śpiewające, ewentualnie endemiczne gatunki gadów z rodzaju felsumaPhelsuma edwardnewtoni i Phelsuma gigas. Zamieszkiwały najprawdopodobniej gęste lasy porastające Rodrigues. Wskazuje na to ich budowa ciała, tj. krótkie zaokrąglone skrzydła. Ponadto długie i mocne nogi mogły być pomocne podczas poruszania się po ziemi, gdzie ptaki te prawdopodobnie spędzały dużą część swojego życia.

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Doniesienia pierwszych podróżników przebywających na Maskarenach oraz odkryte szczątki O. murivorus pozwalają domniemywać, że ptaki te występowały jedynie na wyspie Rodrigues. Dwa inne blisko spokrewnione gatunki występowały na sąsiednich wyspach: na wyspie Reunion – Otus grucheti i na Mauritius – Otus sauzieri.

Wymarcie[edytuj | edytuj kod]

Uszatnik średni nie potrafił najprawdopodobniej poradzić sobie ze zmianami wprowadzonymi do środowiska naturalnego przez pierwszych ludzkich osadników. Ponadto na wyspie bardzo szybko rozwinęła się duża populacja szczurów, które uniemożliwiały im rozmnażanie. Ptaki te bowiem zakładały gniazda na ziemi, gdzie jaja były narażone na rabunek ze strony drapieżników naziemnych. Sowy te wyginęły najprawdopodobniej w połowie XVIII wieku. Niemniej, pomimo że Rodriguez jest małą wyspą (109 km²), gatunek utrzymał się stosunkowo długo, na co wskazuje relacja Alexandre Guy Pingré, który odnotował jego istnienie jeszcze w 1761 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BirdLife International (2016): Mascarenotus murivorus. The IUCN Red List of Threatened Species 2016, 2018. [dostęp 2018-11-22].
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Ieraglaucinae Bonaparte, 1854 - sowice (Wersja: 2018-11-14). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2018-11-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hume JP, Prys-Jones RP. New discoveries from old sources, with reference to the original bird and mammal fauna of the Mascarene Islands, Indian Ocean. Zool Med Leiden. 2005; 79(3): 85–95. ISSN 0024-0672. (ang.) [dostępny w formacie PDF ]
  • Mourer-Chauviré C, Bour R, Moutou F, Ribes S. Mascarenotus nov. gen. (Aves, Strigiformes), genre endémique éteint des Mascareignes et M. grucheti n. sp., espèce éteinte de La Réunion. C. R. Acad. Sci. Paris sér. II 1994; 318: 1699–1706 (fr.) [dostępny w formacie PDF ]