Uszwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uszwica
Ilustracja
Uszwica w górnym biegu (w Rajbrocie)
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 61,2 km
Powierzchnia zlewni 323 km²
Źródło
Miejsce Beskid Wyspowy
Wysokość ok. 500 m n.p.m.
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce Wola Przemykowska
Współrzędne 50°11′23″N 20°39′35″E/50,189722 20,659722
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Uszwicarzeka w południowej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły[1]. Uchodzi do niej na 151 km jej biegu w miejscu o współrzędnych: N: 50°11’23” S: 20°39’35”. Wypływa z północnych zboczy Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, spod wierzchołków Łopusza, Kobyły i Rogozowej z wysokości ok. 500 m n.p.m. Płynie początkowo przez Pogórze Wiśnickie, a poniżej Brzeska rzeka wpływa na Podgórze Bocheńskie[2]. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 323 km². Większe miejscowości przez które przepływa Uszwica to Lipnica Murowana, Borzęcin, Bielcza i Brzesko.

Począwszy od drogowskazu miejscowości Borzęcin rzeka jest zmeliorowana. Średni przepływ w miejscowości Borzęcin (8,8 km od ujścia rzeki do Wisły) w latach 1956–1990 wynosił 2,46 m3/s – 0,17 m3/s, a stan wody mieścił się w granicach 30-566 cm[3].

Tylko zasilające ją potoki, spływające z zalesionych górskich stoków mają czystą wodę. Sama zaś rzeka należy do silnie zanieczyszczonych, gdyż płynie przez obszary silnie zaludnione. W latach osiemdziesiątych XX wieku i wcześniej w Uszwicy żył masowo pstrąg potokowy, jednak działalność kłusownicza miejscowej ludności oraz duże zanieczyszczenie wody spowodowało, iż obecnie pozostały jedynie znikome ilości tej szlachetnej ryby, które zdołały przetrwać. Przeprowadzone w 2002 r. badania klasy czystości wód wykazały, że powyżej Brzeska ma III klasę czystości, zaś poniżej, gdzie dołączają się ścieki z Brzeska i Okocimia, są to wody pozaklasowe[4].

Powyżej Brzeska spotkać można w rzece ryby chronione m.in. strzeblę potokową, śliza pospolitego, piskorza, piekielnicę a także raka szlachetnego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w Uszwicy i jej dopływach, od źródeł aż po miejscowość Gnojnik występował licznie pstrąg potokowy, brzana pospolita i kleń. Obecnie poniżej miasta Brzeska, aż do ujścia rzeki do Wisły nie ma żadnej ryby. Za głównego winowajcę takiego stanu rzeki stawia się brzeski Browar Okocim[5].

Uszwica ma długość 67, 4 km. Jej dopływy[6]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]