Uszwica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uszwica
Ilustracja
Uszwica w górnym biegu (w Rajbrocie)
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 61,2 km
Powierzchnia zlewni 323 km²
Źródło
Miejsce Beskid Wyspowy
Wysokość ok. 500 m n.p.m.
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce Wola Przemykowska
Współrzędne 50°11′23″N 20°39′35″E/50,189722 20,659722
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Uszwicarzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły[1] o długości 67,4 km.

Wypływa z północnych zboczy Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, spod wierzchołków Łopusza, Kobyły i Rogozowej z wysokości ok. 500 m n.p.m. Płynie początkowo przez Pogórze Wiśnickie, a poniżej Brzeska wpływa na Podgórze Bocheńskie[2]. Do Wisły uchodzi na 151 km jej biegu. Powierzchnia dorzecza wynosi 323 km².

Większe miejscowości, przez które przepływa Uszwica, to Lipnica Murowana, Borzęcin, Bielcza i Brzesko[2].

Począwszy od drogowskazu w Borzęcinie rzeka jest zmeliorowana. Średni przepływ w Borzęcinie (8,8 km od ujścia do Wisły) w latach 1956–1990 wynosił 2,46–0,17 m3/s, a stan wody mieścił się w granicach 30–566 cm[3].

Tylko zasilające rzekę potoki, spływające z zalesionych górskich stoków, mają czystą wodę. Ona sama jest silnie zanieczyszczona, płynąc przez obszary gęsto zaludnione. W latach osiemdziesiątych XX wieku i wcześniej w Uszwicy żył pstrąg potokowy, jednak działalność kłusownicza oraz duże zanieczyszczenie wody spowodowało, że pozostały jedynie znikome ilości tej szlachetnej ryby. W 2002 r. rzeka miała III klasę czystości do Brzeska, gdzie dołączają się ścieki z Brzeska i Okocimia, poniżej miała wody pozaklasowe[4].

Powyżej Brzeska występują ryby chronione, m.in. strzebla potokowa, śliz pospolity, piskorz, piekielnica, a także rak szlachetny. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku w Uszwicy i jej dopływach, od źródeł po Gnojnik występowały licznie pstrąg potokowy, brzana pospolita i kleń.

Dopływy[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]