Uta Ranke-Heinemann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uta Ranke-Heinemann

Uta Ranke-Heinemann (ur. 2 października 1927 w Essen) – profesor teologii, autorka książek, córka Gustava Heinemanna, prezydenta RFN w latach 1969-1974

Życie[edytuj]

W latach 1947-1953 studiowała teologię na uniwersytetach w Oxfordzie, Bonn, Bazylei. Uczennica Rudolfa Bultmanna. Od 1953 roku, po przejściu na katolicyzm, studiowała teologię katolicką na uniwersytecie w Monachium. W 1969 r. jako pierwsza kobieta na świecie habilitowała się z teologii katolickiej. Wykładała później na różnych uczelniach. Jako pierwsza kobieta otrzymała w 1970 r. profesurę i katedrę teologii katolickiej na uniwersytetach w Duisburgu i Essen, gdzie wykładała Nowy Testament i Starożytną Historię Kościoła.

Za krytykę Kościoła katolickiego oraz zawężanie dziewictwa Maryi wyłącznie do pojęcia czysto teologicznego i zaprzeczanie jakoby Matka Jezusa pozostała także biologicznie dziewicą, została pozbawiona katedry. Było to typowe dla nurtu bultmanowskiego oddzielenie świata pojęć wiary od rzeczywistości historycznej. W 1987 r. objęła niezależną od Kościoła Katedrę Historii Religii.

W latach 80. i 90. podejmowała wiele krytycznych wobec Kościoła katolickiego dyskusji oraz ostro krytykowała stanowisko Kościoła wobec małżeństw księży. Swoją krytyką pism Alberta Wielkiego doprowadziła do ostrego konfliktu z zakonem dominikanów.

W 1999 jako bezpartyjna kandydowała z ramienia PDS na stanowisko prezydenta Niemiec.

Autorka licznych publikacji i książek.

Poglądy[edytuj]

W swoich publikacjach wykazuje brak historycznej podstawy większości wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie. Odrzuca m.in. ewangeliczne świadectwa o narodzeniu Jezusa, dokonywanych przez niego cudach, opis jego męki (w odróżnieniu od samego faktu ukrzyżowania, któremu nie przeczyła), opowieści o pustym grobie.

Przedstawia koncepcje takie jak dziewictwo Maryi czy obecność Świętego Piotra w Rzymie jako nieuzasadnione i szkodliwe. Przedkłada wartość nauki Jezusa nad jego czyny. Uważa, że oczyszczenie z nadnaturalnych historii nie przyniesie wierze uszczerbku, raczej ją uszlachetni. Zdecydowanie przeciwstawia się czynieniu ze śmierci i zmartwychwstania Jezusa fundamentu wiary. Twierdzi, że ta śmierć sama w sobie nie miała żadnej wartości, a chrześcijaństwo wykorzystało ją przede wszystkim do usprawiedliwiania rozmaicie pojętej przemocy.

Publikacje książkowe[edytuj]

 • Weisheit der Wüstenväter, 1958
 • Von christlicher Existenz, 1964
 • Das frühe Mönchtum, 1964
 • Antwort auf aktuelle Glaubensfragen, 1965
 • Der Protestantismus, 1965
 • Gedanken zu Sonntagsepisteln, 1967
 • Christentum für Gläubige und Ungläubige, 1968
 • Die sogenannte Mischehe, 1968
 • Eunuchen für das Himmelreich. Katholische Kirche und Sexualität, 1988
 • Widerworte, 1989
 • Nein und Amen. Anleitung zum Glaubenszweifel, 1992
 • Nein und Amen. Mein Abschied vom traditionellen Christentum, 2002

Przekłady na język polski:

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]